Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies,
ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.

Komárňan Maroš Kudlík svojím príbehom udivuje a inšpiruje

Komárňan Maroš Kudlík svojím príbehom udivuje a inšpiruje
Na hlave mal čelenku s nápisom Spartan a číslo 13474. Na tele nános blata a na tvári úľavu a spokojnosť. Maroš Kudlík práve zvládol Spartan Race, preteky pre nepoddajných chlapov a ženy. Päť kilometrov s rôznymi nástrahami a náročnými prekážkami - plazenie sa v bahne, nosenie bremien, šplh na lane... Ó a ešte jedna „maličkosť“. Maroš Kudlík to všetko absolvoval iba na jednej nohe.
Pred pätnástimi rokmi mu rakovina vzala pravú nohu. Nie však odhodlanie a pozitívny pohľad na život. Maroš Kudlík podobne ako veľa jeho rovesníkov dovtedy rád športoval. Hral vybíjanú, futbal, hokejbal a najradšej basketbal...

Začal s cross fitom

V januári minulého roka ho kamarát vzal do telocvične Black Cross Gym, kde začal s cross fitom. „Dlhé roky som sa liečil, nehýbal som sa. Nabral som trochu kíl navyše. Cítil som, že mi pohyb chýba a chcel som sa venovať nejakému športu. V gyme si ma zobrali na starosť a venujú sa mi,“ vysvetľuje Kudlík. Ale to bol iba začiatok.

Kamarát, ktorý ho dotiahol do telocvične, pre Maroša nachystal ďalšiu výzvu - Spartan Race. „Ukázal mi nejaké videá, aby som videl, o čom to je. Videl som na nich ľudí, ktorí prekonávali rôzne prekážky, vyzeralo to ako vojenské cvičenie. Spočiatku som si vravel, nič pre mňa, ale potom sa mi tá idea zapáčila. Chcel som si to vyskúšať a otestovať sa.“

Päť mesiacov po začiatku crossfitového tréningu stál Maroš Kudlík na štarte pretekov Spartan Race kategórie sprint v Nitre. Z dvadsiatich prekážok na trati nezvládol len dve, za ktoré musel odskákať po tridsať trestných angličákov. „Hod oštepom na cieľ je o šťastí. Buď trafíte alebo nie. A šplh na lane je náročný, lebo sa naň ide priamo z vody, takže sa šmýka. Navyše ja využívam pri šplhu iba ruky.“

Stačilo? Kdeže!

Chlapík pomáhajúci si dvoma barlami vzbudzoval na trati obdiv a uznanie. Množstvo pozitívnych reakcií ho prekvapilo. V cieli bol so sebou spokojný. „Povedal som si, že mi stačilo, že si už nepotrebujem nič dokazovať, no vydržalo mi to len dva dni a sa dostavili abstinenčné príznaky. Chcel som ísť na ďalšie preteky, hoci telo mi pripomínalo, ako boleli tie prvé,“ hovorí Kudlík.

Spartan mu ponúkol ďalší rozmer života. „Spoznal som mnoho skvelých ľudí, mám veľa obdivovateľov a fanúšikov, ktorí mi držia palce. Je úžasné cítiť ich podporu. Často sú to celkom neznámi ľudia, nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.“

Tohto roku si Nitru zopakoval. „Tentoraz som absolvoval preteky bez podpory, odkázaný iba sám na seba. Chcel som si to vyskúšať, lebo Nitra je považovaná za ľahšie preteky, takže ak si to tu nacvičím, možno zvládnem aj tie náročnejšie. A išlo mi to úplne skvele. Trať bola kratšia asi o sedemsto metrov, ale zvládol som preteky o 37 minút rýchlejšie, hoci tri prekážky boli nad moje sily.“

Maroš Kudlík už absolvoval na jar aj charitatívny Spartan Race v maďarskom Veszpréme. V Liberci na detskom podujatí Spartan Race malým borcom odovzdával medaily.

Jeho príbeh inšpiruje. Nefňuká, nesťažuje sa na osud. V lete ho čaká ďalšia náročná skúška. Existujú tri hlavné druhy pretekov Spartan Race. Vzhľadom na náročnosť sú najjednoduchšie preteky Sprint s dĺžkou okolo päť kilometrov a približne dvadsiatimi prekážkami. Po nich nasledujú preteky Super s dĺžkou okolo 13 kilometrov a s počtom prekážok 24 a viac. Tretia kategória sú preteky Beast s dĺžkou trate vyše dvadsať kilometrov, na ktorej je viac než tridsať prekážok.

Chýbajú ešte dve tretiny medaily


Maroš Kudlík sa už prihlásil na júlový Spartan Race Super vo Valčianskej doline, ktorý mnohí považujú za jeden z najťažších pretekov Spartan Race. Vrchol sezóny však zažije v septembri na najdlhších a zrejme ešte náročnejších pretekoch Spartan Race Beast na Kubínskej holi.

„Svedomito sa pripravujem, som v dobrej forme, dúfam, že mi to vydrží. Do Valče sa veľmi teším. Bude to veľmi ťažké, aj skúsenejší borci vravia, že ma čaká peklo. Kopce sú tam strmé, ale som odhodlaný to zvládnuť. Bude to možno ešte viac o psychickej než fyzickej výdrži. Náročnosť pretekov nespočíva ani tak v dĺžke trate ako v teréne, vo väčšom prevýšení."

Z niektorých disciplín ide rešpekt, ale Spartan na jednej nohe si trúfa. „Náročné je nosenie bremien. Vrece naplnené štrkom si ešte dokážem hodiť na krk a posúvať sa vpred, ale drevené klady či podobné bremená musím niesť v rukách a tým pádom sa neviem až tak zapierať barlami. Vtedy je to bolestivé a nepríjemné. Nevadí, niečo určite vymyslím. Rátam s tým, že mi to bude trvať oveľa dlhšie ako ostatným, ale dá sa to,“ vraví odhodlane 29-ročný chlapík, ktorý má zaujímavé hobby. Maroš Kudlík patrí k širšej slovenskej špičke v stolnom futbale. „V poslednom čase som ho predsa len trochu zanedbal, mám dosť cestovania.“

Každý borec, ktorý v jednom roku zvládne spartanský Sprint, Super i Beast skompletizuje Trifectu. „Po každých pretekoch dostanete tretinu medaily. Za Sprint je červená, modrá za Super a zelená za Beast. Všetky tri dajú dokopy jednu medailu, len treba dôjsť do cieľa,“ hovorí s úsmevom Maroš Kudlík.

Čo bude nasledovať, keď zvládne obe náročné podujatia? "Asi ďalšie Spartany. Niekde v zahraničí. Chcel by som ich vyskúšať, spoznať nových ľudí,“ dodáva Kudlík.

12.7.2017   /   Rozhovory   /   Autor: Brano Raskovic   /    Foto: facebook/ Reebok Spartan Race

Ďalšie články