Skvelý Tóth, na 20 km ho zdolal len majster Európy

11. ročník EP v chôdzi v Murcii: Mateja Tótha zdolal na 20 km iba majster Európy na tejto trati Španiel López
MURCIA 17. mája - Slovenská vyýprava si na 11. ročníku Európskeho pohára v chôdzi v španielskej Murcii počínala celkom úspešne. Matej Tóth obsadil v pretekoch mužov na 20 km druhú priečku, Martin Tišťan na 50 km splnil limit na MS 2015 v Pekingu i OH 2016 v Riu de Janeiro a Miroslav Úradník sa v súťaži juniorov na 10 km blysol výborným 4. miestom v osobnom rekorde 41:39 min.

Mateja Tótha z VŠC Dukla B. Bystrica (1:20:21) zdolal na 20 km v konkurencii 59 pretekárov iba európsky šampión na tejto trati Miguel Ángel López zo Španielska, ktorý sa jediný dostal pod 1:20 h (1:19:52). Pre Tótha je to už tretie medailové umiestenie na 20 km na EP v chôdzi v rade. V roku 2011 v portugalskom Olhau zvíťazil po dodatočnej diskvalifikácii Rusa Jemelianova za doping a pred dvoma rokmi v domácom prostredí v Dudinciach skončil tretí. Zverenec trénera Mateja Spišiaka získal v Murcii aj skalp európskeho rekordéra na dvadsiatke Yohanna Diniza z Francúzska, ktorý skončil tretí za 1:20:37 h.

Tóth išiel vo vyše 30-stupňovej horúčave takticky výborne: na 5. km bol piaty (medzičas 20:14 min), na desiatom štvrtý (40:14), na pätnástom tretí (1:00:17) a v cieli druhý. "Išlo sa mi dobre, no medailovú pozíciu som si musel strážiť až do samého konca. Teší ma, že som preteky absolvoval bez napomínania, to je po zvláštnej diskvalifikácii na pretekoch v Riu Maior a pred majstrovstvami sveta v Pekingu pre mňa veľmi dôležité. Z medaily mám veľkú radosť, nepatril som totiž medzi hlavných adeptov na jej zisk," uviedol Matej Tóth. V tímovej súťaži mužov na 20 km zvíťazili prekvapujúco Nemci pred Rusmi a Ukrajinou, slovenské kvarteto Tóth, Kučmín, Majdán, Spevák obsadilo 6. priečku.

Blysol sa aj 23-ročný Martin Tišťan (VŠC Dukla) v pretekoch na 50 km. V konkurencii 29 chodcov skončil na 15. mieste a časom 4:02:26 h splnil nielen limit (4:06:00) na augustové MS v Pekingu, ale aj na budúcoročné olympijské hry v Riu de Janeiro (4:03:00). Zverenec trénera Romana Benčíka šliapal celý čas veľmi rozumne, v polovici na 25. km mal medzičas 2:01:59 h a vďaka miernemu zrýchleniu v druhej časti päťdesiatky splnil napokon nielen limit na MS, ale aj na OH v Riu. Tišťan je jedenásty slovenský atlét, ktorý splnil nominačné kritérium IAAF na MS 2015, šiesty s limitom na OH 2016.

V španielskej Murcii si výborne počínal aj Miroslav Úradník (VŠC Dukla), ktorý v súťaži juniorov skončil štvrtý v osobnom rekorde 41:39 min. Zverenec Romana Benčíka zaostal v konkurencii 43 pretekárov za bronzovým Španielom Olivom iba o 19 sekúnd. Devätnásťročný Úradník zlepšil o päť priečok najlepšie slovenské umiestnenie juniora na EP v chôdzi, ktoré doteraz patrilo Patrikovi Spevákovi. Ten bol v roku 2011 v portugalskom Olhau deviaty. V tímovej súťaži obsadilo slovenské trio Úradník, Morvay, Černý solídnu siedmu priečku.

Na 11. ročníku Európskeho pohára sa slovenským chodkyniam v pretekoch žien na 20 km nedarilo. V polovici trate to ešte vyzeralo nádejne, Mária Czaková (10 km za 46:33) i Mária Gáliková (10 km za 46:18) išli okolo 25. miesta so solídnou vyhliadkou posunúť sa dopredu. Londýnska olympionička Czaková napokon tempo neudržala a klesla na konečné 31. miesto (1:36:42) a slovenská rekordérka Gáliková nedokráčala ani na ďalší medzičas na 15. kilometri.

Výsledky - súhrn:

Muži - 20 km: 1. M. Á. López (Šp.) 1:19:52 h, 2. Matej Tóth (SR) 1:20:21, 3. Diniz (Fr.) 1:20:37, 4. Simanovič (Biel.) 1:21:11, 5. Hlavan (Ukr.) 1:21:24, 6. Krivov (Rus.) 1:22:05,... 28. Anton Kučmín 1:26:53, 37. Dušan Majdán 1:30:31, 39. Patrik Spevák (všetci SR) 1:31:48. Družstvá: 1. Nemecko (Linke, Pohle, Dohmann) 32, 2. Rusko (Krivov, Strelkov, Trofimov) 35, 3. Ukrajina (Hlavan, Kovenko, Kovalenko/Dmytrenko) 37, 4. Francúzsko 57, 5. Španielsko 58, 6. Slovensko (Tóth, Kučmín, Majdán/Spevák) 67. Muži - 50 km: 1. Ryžov 3:43:32 h, 2. Noskov (obaja Rus.) 3:43:57, 3. De Luca (Tal.) 3:46:21, 4. Banzeruk (Ukr.) 3:49:02, 5. Jevstifejev (Rus.) 3:51:00, 6. Budza (Ukr.) 3:51:33,... 15. Martin Tišťan (SR) 4:02:26 - limit na MS 2015 a OH 2016. Družstvá: 1. Rusko (Ryžov, Noskov, Jevstifejev/Šaripov) 8, 2. Taliansko (De Luca, Caopraso, Tontodonati/Dessi) 23, 3. Ukrajina (Bandzeruk, Budza, Saharuk) 23. Ženy - 20 km: 1. Alembekovová (Rus.) 1:26:15 h - rekord EP, 2. Giorgiová (Tal.) 1:26:17, 3. Vasilievová (Rus.) 1:26:31, 4. A. Drahotová (ČR) 1:26:53, 5. Pandakovová 1:26:58, 6. Sokolovová (obe Rus.) 1:27:08,... 31. Mária Czaková 1:36:42, 36. Monika Hornáková 1:43:33, Mária Gáliková (všetky SR) preteky nedokončila. Družstvá: 1. Rusko (Alembekovová, Vasilievová, Pandakovová/Siokolovová) 9, 2. Taliansko (Giorgiová, Rigaudová, Traplettiová/Ferrarová) 30, 3. Portugalsko (Cabecinhová, Santosová,Henriquesová/Feitorová) 38, 4. Ukrajina 39, 5. Španielsko 39, 6. Francúzsko 84. Juniori - 10 km: 1. D. García (Šp.) 40:38, 2. Blancheteau (Fr.) 41:11, 3. Oliva (Šp.) 41:19, 4. Miroslav Úradník 41:39, 28. Michal Morvay 44:55, 35. Dominik Černý (všetci SR) 46:33.

17.5.2015   /   Ostatné   /   SITA   /    Foto: SITA/ Ján Viazanička