Ako začať so skialpinizmom? Najdôležitejšia je lyžiarka

Ako začať so skialpinizmom? Najdôležitejšia je lyžiarka
Páči sa vám skialp, ale neviete, či na to máte ani ako začať? Prinášame vám jednoduchý postup pre úplných začiatočníkov.
Z roka na rok pribúda o skialpinizme čoraz viac príspevkov na sociálnych sieťach a svoju ponuku rozširujú aj predajne. Je preto prirodzené naskočiť na tento trend tiež. Treba si to však dôkladne premyslieť a vedieť, čo kupujete, aby vás nesprávne vybraná výbava neskôr od športu neodradila.
 
Skialpinistická výbava je komplikovanejšia ako lyžiarska a má viac možností. Je s ňou zložitejšia technika šliapania aj viac možností zjazdu. Lyže majú rôznu váhu, šírku, tvrdosť i dĺžku, čo platí aj o lyžiarkach, viazaní, paliciach a pásoch. Ako sa z toľkých premenných nezblázniť, a pri ktorej časti výbavy by ste nemali robiť kompromis?

Úvodné otázky
 
„Človek musí najskôr zvážiť, či je aktívny lyžiar a či vie na lyžiach stáť, alebo sa pustiť dolu zjazdovkou. Alebo či začína od nuly a zimným športom sa nikdy nevenoval,“ radí Michal Malák, skialpinista a účastník zimných olympijských hier v Turíne.
Ak začínate od nuly, je takmer nemožné hovoriť o skialpinizme. Takmer určite budete robiť ski touring. Skialpinizmom sa označujú až náročnejšie aktivity, pri ktorých zdolávate komplikovanejšie výstupy i zostupy a kde je neraz potrebná aj horolezecká výbava. Ski touring je klasická turistika, len s tým rozdielom, že namiesto turistických topánok máte na nohách lyžiarky a lyže so stúpacími pásmi.
 
Na úvod si je dobré premyslieť, kam by ste chceli na lyžiach chodiť aj aké dlhé výjazdy odhadujete. Porozmýšľať by ste mali aj o tom, či vám bude robiť väčšiu radosť zjazd vo voľnom teréne, alebo skôr výstup a to, ako si počas neho zamakáte.
 
„Je dobré si skialpy najskôr požičať a zistiť, čo si užívate najviac. Taktiež si môžete vyskúšať, akým spôsobom lyža vôbec funguje a ako prebieha celý postup výstupu, zjazdu, aretácie i strhávania pásov,“ hovorí Malák.
 
Prehodnotiť by ste mali v úvode aj svoju kondíciu, ale nenechajte sa odradiť. Ak ju nemáte dostatočnú, dá sa jej prispôsobiť dĺžka túry, prevýšenie aj tempo. V žiadnom prípade však nechoďte na túru osamote ani netrhajte skupinu, pretože zostať sám v neznámom teréne by v zimnom období nemuselo dopadnúť dobre.

Orientačné náklady na novú výstroj
 
O výbave rozhoduje predovšetkým terén, do ktorého sa vyberiete a dĺžka výjazdu. No či už budete šliapať len po okraji upravenej zjazdovky, alebo vás budú lákať prejazdy úzkymi žľabmi, vždy budú nevyhnutným základom skialpinistické lyže so stúpacími pásmi, viazanie, lyžiarky, teleskopické palice a prilba. Je dobré pripraviť si najmenej 1 500 eur. 

Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.

30.1.2024   /   Ostatné   /   Autor: Mário Šmýkal   /    Foto: Karpos

Ďalšie články