Za triumf na Wings for Life World Run 2015 štart v Japonsku

Za triumf na Wings for Life World Run 2015 štart v Japonsku
BRATISLAVA 4. mája - Na štarte celosvetového charitatívneho behu Wings for Life World Run 2016 v japonskom meste Tahašima bude minimálne jeden účastník aj zo Slovenska. Víťazka minuloročnej slovenskej edície medzi ženami Romana Komarňanská si mohla ako odmenu za 41,085 km vybrať jedno z 32 dejísk, v ktorom v nedeľu 8. mája o 13.00 h SELČ bude môcť bežať. Tradičná účastníčka a medailistka slovenských cestných behov sa rozhodla pre ďaleké Japonsko.
"Prečo Japonsko? Po prvé preto, lebo som tam nikdy nebola," reagovala Komarňanská na otázku a pokračovala: "A po druhé preto, že je to veľmi zaujímavá krajina, ktorá láka návštevníkov nie iba svojou prírodou a kultúrou, ale aj pamätihodnosťami a rôznymi atrakciami. Dá sa tam všeličo vidieť. Navyše, v Japonsku máme známeho, ktorý nám bude počas pobytu robiť sprievodcu. On nám poukazuje pamiatky, ktoré by sme nemali obísť. Pre mňa bude jednoduchšie byť v krajine, kde máme niekoho známeho, ako bežať v cudzine, kde nikoho nepoznám."

Neznámou však pre Romanu bude nočný čas, v ktorom sa v Japonsku bude bežať. Wings for Life World Run je známy tým, že vo všetkých 32 krajinách sa štartuje v rovnakú hodinu. Takže kým v Bratislave bude hodinu po pravom poludní, v Japonsku vtedy bude osem hodín večer. "Budeme bežať proti noci, takže to bude trochu zložitejšie. Ja však nočné behy obľubujem. Mám ich rada. V minulosti som štartovala na Nočnom behu v Bratislave, v Piešťanoch i v Trnave. Mám s tým už nejaké skúsenosti. Ale v Japonsku to bude určite mať svoje neopakovateľné čaro," dodala 26-ročná Trnavčanka, ktorá sa síce orientuje na polmaratón a kratšie vytrvalecké trate, ale už má na konte tri dokončené maratóny. Jej osobný rekord na tejto trati je 2:58:54 h. Dosiahla ho minulý rok na 10. ročníku ČSOB Bratislava Marathone. "V Japonsku by som chcela vyrovnať môj výkon z minulého roka, no radšej by som bola, keby sa mi podarilo odbehnúť celý maratón. To by bolo fajn," prezradila Komarňanská ambície, s ktorými sa postaví v nedeľu na štart. "Maratón je v prvom rade záležitosť hlavy. Človek musí mať utriedené myšlienky, musí vedieť, prečo to robí. Ak funguje hlava, fungujú aj nohy. Navyše, v Japonsku bude dôležitá aj reakcia môjho tela. Bude dôležité, ako sa v Japonsku stihnem aklimatizovať. Ako sa dokážem vnútorne nastaviť," konštatovala Romana Komarňanská "Tento beh mám rada, lebo spája v sebe dve aktivity, ktoré sú mi blízke. Šport a charitu. Viem, že bežím pre tých, ktorí z rôznych dôvodov behať nemôžu.

Okrem toho celý výťažok z tejto celosvetovej dobročinnej akcie pôjde na výskum a hľadanie nových liečebných metód poranení chrbtice a miechy. Toto hlavné poslanie behu Wings for Life World Run sa mi veľmi páči, rada k nemu prispejem svojou aktívnou účasťou. Nosná idea akcie je pre nás bežcov motivačná. Tieto preteky budú určite jedny z najlepších, na ktorých môžem štartovať," zdôraznila slovenská atlétka, ktorá minulý rok pred "stíhacím vozidlom" dokázala úspešne unikať viac ako 41 kilometrov. Wings for Life World Run sú totiž jediné preteky na svete, na ktorých účastník nebeží od štartu v ústrety pevne stanovenému cieľu, ale "pohyblivý cieľ", čiže stíhacie auto (catcher car) "naháňa" bežca. Vozidlo vyštartuje za bežcami pol hodinu po ich štarte a každú hodinu postupne zvyšuje rýchlosť o kilometer. V momente dostihnutia bežca sa preteky pre neho končia. Najlepší muž minulého ročníka Wings for Life World Run na Slovensku Philip Aigner zo Švajčiarska unikal pred catcher carom celých 68 kilometrov.


5.5.2016   /   Bleskovky   /   SITA

Ďalšie články