Ohrozuje šport zdravie? Táto štúdia vás prekvapí

Ohrozuje šport zdravie? Táto štúdia vás prekvapí
Ako spoznáte človeka, ktorý aktívne športuje? Nevyzerá moc dobre. Najmä ak je ako autor tohto článku v strednom veku. Raz ho chytí chrbát, druhýkrát má natiahnutý sval, po víkendoch strávených v sedle vyzerá strhane a unavene.
Keď som sa v roku 1995 rozhliadal v štartovom poli svojho prvého maratónu, zaskočilo ma, ako vyzerajú starší bežci okolo mňa mizerne. Skoro som mal obavu, či som nejakou náhodou nezablúdil na paraolympiádu. Moc sa to nezlepšilo, ani keď sme vybehli. Štýl nevábny, nezdravo vyzerajúci. Pobavilo ma, že títo zúfalci si trúfajú odbehnúť maratón! Hravo som im ukázal chrbát. Smiech ma prešiel, keď ma na desiatom kilometri predbiehali, a dvojnásobne, keď sa ukázalo, že boli v cieli v priemere o hodinu skôr ako ja. Ale to nebudem rozoberať.

Často citovaná ľudová múdrosť tvrdí: ,,Športom k trvalej invalidite," čo je nepochybne prehnané, ale vyššie spomínané symptómy to svojím spôsobom potvrdzujú. Ale aká je pravda? Sú aktívni športovci všeobecne v horšom zdravotnom stave ako tí, ktorí sa nepretrhnú?

Zaujímavá otázka, ťažko sa však hľadajú dôkazy. Prekvapivo ich ponúklo švédske zdravotníctvo. Ako je známe, vo Švédsku majú sociálny štát, takže asi nikoho neprekvapí, že sa pre každého občana uchovávajú (a idú dohľadať) kompletné zdravotné záznamy. To umožnilo realizovať štúdiu, ktorá si takto "preklepla" všetkých účastníkov Vasovho behu v rokoch 1989 až 1998. Pripomeňme, že ide o pretek v behu na lyžiach na trase 90 kilometrov, ktorý je nesmierne populárny. Vedci tak mali k dispozícii vzorky 54 tisíc športovcov.

Rozdelili ich na skupiny podľa výkonnosti. A zistili pozoruhodné veci. Napríklad že tí, ktorí absolvovali beh viackrát a vo veľmi kvalitnom čase (definovanom ako maximálne o 60 percent horšom než čas víťaza, teda zhruba v čase štyri až sedem hodín), trpia viac artrózou ako tí, ktorí bežali len raz a v priemernom čase ( približne dlhšie ako desať hodín). Pravdepodobnosť, že budú potrebovať umelý bedrový kĺb, je u špičkových účastníkov údajne skoro trikrát vyššia.

Podobne sa ukázalo, čo si mnohí lekári myslia už dlho, totiž že športovci venujúci sa aktívne vytrvalostným športom, ako je beh, cyklistika či beh na lyžiach, trpia častejšie ako ostatní poruchami srdcového rytmu. Hoci to zvyčajne nie sú arytmie, ktoré ohrozujú život a môžu spôsobiť zlyhanie srdca. Ale späť k dátam zo Švédska. Tí, čo absolvovali v danom desaťročí Vasov beh sedemkrát či viackrát, majú o 30 percent vyššie riziko, že ochorejú arytmiou. A tí, ktorí absolvovali beh v elitnom čase, majú riziko v porovnaní s tými podpriemernými dokonca o 37 percent.

Takže je to pravda, šport ohrozuje zdravie! Ale keď sa po prečítaní tohto článku pohodlne rozvalíte pri televízii a otvoríte ďalšie vrecúško arašidov, vezmite do úvahy inú štúdiu, ktorá sa venovala všetkým účastníkom Vasovho behu, za celú dobu jeho histórie od roku 1922. A tá jednoznačne preukázala, že platí priama úmera: čím viac Vasových behov absolvujete, tým je pravdepodobnejšie, že sa dožijete vyššieho veku.

Alebo sa do neho možno skôr dobeháte. Mne to stačí. Neviem ako vy, ale ja idem behať.

5.8.2016   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Čermák

Ďalšie články