Muž a jeho zdravie? Ženská téma!

Muž a jeho zdravie? Ženská téma!
Som o tom presvedčený, že by sa mužské zdravie malo dostať medzi desať, alebo radšej päť ženských top tém. Okrem módy, kozmetiky, kaderníka a sexu v meste aj na dedine by si ženy mali osvojiť myšlienku, že ich muži potrebujú málinko podporiť v oblastiach týkajúcich sa starostlivosti o zdravie.
Prečo

Prečo je zdravie tak dôležité? Skúsim to povedať, ako najstručnejšie to viem: pretože medzi prechádzkou na pláži, joggingom v parku, ultramaratón v horách alebo hraním sa s potomkom na pieskovisku sa môžu slobodne rozhodovať len tí, ktorí nekrívajú, nie sú tuční, nemajú horúčku, nebolí ich chrbát, netrpia artrózou a netočí sa im hlava. Áno, zdravie je do značnej miery tým, čo nám umožňuje žiť slobodný a spokojný život.

Môžeš byť konkrétnejší?

Môžem. Začnime napríklad pri obezite, tá je v Slovenskej republike jeden z najviditeľnejších problémov. V priberaní patríme ku skutočnej svetovej špičke, čo v súvislosti s odstraňovaním zdravotných následkov prebytočného tuku obtekajúceho tela okrem iného znamená každoročnú stratu mnohých miliónov v štátnom rozpočte, a teda mierne oneskorenie pri dobiehaní prosperity, ktorej sa doteraz tešili Nemci.
Ale čo je oveľa dôležitejšie ako zbytočné štátne výdavky - obézny muž ROVNÁ sa chorý, dementný A impotentný MUŽ. Tieto tvrdé a priame slová nie sú moje. Vyslovila ich pani doktorka Ludmila Eleková, praktická lekárka, ktorú už asi nebaví stretávať v ordinácii mužské trosky, ktorým niet rady, a teda ani pomoci.

Je zdravie pre mužov niečo špeciálne?

Myslím si, že áno. Ospravedlňujem sa všetkým feministkám, ale som zo starej školy a starí Židia učia vo svojom Starom zákone, že muž je čosi ako hlava rodiny. Teda pozor - platí to len v prípade, že muž je hlava otvorená, nie zaostalá.

Asi nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že všetci muži by chceli byť zdraví. Ale chcem rýchlo dodať ešte toto: mali by sme nielen chcieť, ale aj byť zdraví. Pretože naše manželky majú v pláne (alebo možno dokonca majú právo, ako sa dnes hovorí) stráviť po našom boku príjemný a plnohodnotný život, a tiež príjemnú a plnohodnotnú starobu, čo znamená pohybovať sa s batohom po horách, nie s barlami po nemocniciach.
Zdravie muža je záležitosťou ženy a naopak

Som o tom presvedčený, že by sa mužské zdravie malo dostať medzi desať, alebo radšej päť ženských top tém. Okrem módy, kozmetiky, kaderníka a sexu v meste aj na dedine by si ženy mali osvojiť myšlienku, že ich muži potrebujú podporiť v oblastiach týkajúcich sa starostlivosti o zdravie.

Aké sú to oblasti? Nie je ich zase toľko, za pár minút preberieme tie najdôležitejšie. Je to strava, pohyb, sex a pocit zázemia. Toto sú štyri základné oblasti, v ktorých môžu byť ženy svojim mužom nápomocné, aby boli zdravší - alebo ešte lepšie, úplne zdraví! - a aby bol život s nimi príjemnejší.

Stravovanie

Začnime stravovaním, pretože chlap s prázdnym žalúdkom nebýva ideálnym spoločníkom. Jamie Oliver je žiarivá hviezda na gastronomickom nebi a rozhodne nepredstavuje mužský štandard. Okrem singles a homosexuálov sa väčšina slovenských mužov tak nejako spolieha na manželku, že niečo pripraví, uvarí, upečie, natrie alebo aspoň zmieša a položí na stôl. Môj otec bol rovnaký, ale keď si mama nedávno zlomila ruku, pristúpil k vareniu s odvahou, v sedemdesiatich dvoch rokoch (klobúk dole, otec!). Takže ide to, ale prečo to nechávať na poslednú chvíľu? Teda rada číslo jedna: ak neviete variť, chlapi, tak sa to naučte. S pomocou svojej manželky (alebo priateľky alebo družky alebo pre mňa za mňa mamičky, to zvládnete). Zásady zdravého stravovania menovať nebudem - preteká nimi internet. Zdôrazním len výhody takzvanej domácej stravy. Jesť domácu stravu znamená nielen konzumovať čo najmenej priemyselne upravených potravín, ale aj jesť doma, s ľuďmi, ktorých máme radi, a s vďačnosťou.

Pohyb

Ja som svoju ženu niekoľko rokov učil behať. A ona ma potom naučila behať do kopca. Výsledkom je, že ona zvládne maratón a ja vybehnem na najvyššie body Beskýd alebo Krušných hôr alebo možno čohokoľvek. Ale úplne najradšej mám, keď si spolu môžeme zajoggovať v tom najpríjemnejšom tempe na svete niekde v lese. V takých chvíľach sa mi zdá, že život je večný, alebo že už na tej večnosti som. Toto fakt funguje. Stačí počkať na toho, kto je trochu pozadu a spoločne potom dobehnete ďalej, ako si myslíte. A predovšetkým - je to veľmi zábavné a zdravé! :) Takže rada číslo dva: hýbte sa, a robte to spoločne!

Sex

Rozumní lekári vám potvrdia, že pravidelný sex je veľmi prospešná vec. Akokoľvek sú muži a ženy v tejto oblasti veľmi odlišní, pre oboch je spokojný intímny život nesmierne dôležitý. Naviac - milovanie nie je iba výrazom lásky, je to tiež "aeróbna a posilňovacia aktivita, znižuje stres, proste predlžuje život" (MUDr. Eleková). Rada číslo tri je podobná rade číslo dva: hýbte sa, robte to spoločne, a myslite pri tom predovšetkým na radosť a potešenie svojho partnera!

Pocit zázemia

Asi viete, čo mám na mysli. Pocit zázemia je dôvod, prečo ženatí muži v andropauze opúšťajú svoje milenky a vracajú sa domov k manželke. Jednoducho vedia, že na nich niekto čaká nielen v noci, ale aj cez deň, že je niekto prijíma takých, akí sú, že im niekto dokáže odpustiť, nech sa stane čokoľvek alebo vyjadriť uznanie aj vo chvíli, keď nie sú vo svojej najlepšej forme, čo žiadna milenka - pri všetkej úcte k tým mrchám - nezvládne. Zázemie nie je len dvoj alebo trojizbový zastrešený priestor, je to hlavne vnútorný, duševný a duchovný priestor. Ľuďom sa oplatí, keď sa ho naučia kultivovať, pri sebe aj u svojho partnera. Muž a žena totiž nie sú dve nezávislé entity so samostatným bankovým účtom, ale veľmi dômyselne vymyslený fyzický, sociálny a duchovný celok zložený z dvoch totálne odlišných a súčasne výborne sa dopĺňajúcich častí. Rada číslo štyri: Nebojte sa objavovať svoj vnútorný svet a udržiavať v ňom poriadok, majte radi sami seba a milujte svojich blížnych.

Takže si to zhrnieme

Naučte sa spolu variť (zdravé, zakaždým trochu iné a krásne vyzerajúce jedlá), naučte sa spolu behať alebo akokoľvek inak sa hýbať (na pohodu, nie na čas), naučte sa spolu milovať (nie rýchlo, ale pomaly, nie stereotypne, ale vynaliezavo, nie raz za uhorský rok, ale čo najčastejšie), naučte sa vytvárať jeden druhému pocit zázemia (aby ste sa vždy chceli vracať, nech ste kdekoľvek).

PS: No áno, ale čo keď...

Ale čo keď som práve chorý a bez nálady, alebo čo ak ma choroba navštívi zajtra alebo za týždeň? Môže byť, môže sa to stať. Veď len prostý zoznam chorôb - ktoré nechodia po horách, ale po ľuďoch - zaberie tisícky strán v lekárskych knihách.

Dôležité je neprepadnúť panike a dôsledne dodržiavať tie najjednoduchšie preventívne postupy. A myslieť na to, že sme muži a nemali by sme sa z toho... Muž dokáže zniesť situáciu, kedy choroba príde a povie: Tak som opäť tu, čo ty na to? No, tak čo my na to? Bohužiaľ alebo vďakabohu sa od nás v takejto situácii očakáva, že sa prejavíme ako chlapi, pretože už dávno nie sme žiadni chlapci a zachováme sa sebavedome a dospelo a vyprevadíme nepozvaného hosťa tam, odkiaľ prišiel.
20.7.2019   /   Bežecká škola   /   Autor: Pavel Kosorin   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články