Jedlo, ktoré pomáha: pred behom rybu, po ňom chleba s tvarohom

Jedlo, ktoré pomáha: pred behom rybu, po ňom chleba s tvarohom
Správne zvolené jedlo vám šport, beh obzvlášť, nielen spríjemnia ľahkosťou, ale súčasne poskytne dostatok energie a dobrú regeneráciu po výkone. Je to jednoduché, stačí sa držať pár zásad.
Kačacie žalúdky teraz môžu prekliknúť na články typu "Rekordman zjedol 150 knedlí. Ťažko mu bolo len tri hodiny ". My väčšinoví, a teda aj ja, už vieme, že dať si hovädzí steak pol hodiny pred behom a dojesť sa kvašákmi nie je to, čo vás vystrelí ústrety kilometrom.

Pred behom hlavne ľahko

V deň behu sa neprejedám, ale nesmiem jedlo ani odfláknuť. Ak idem behať navečer, dám si obľúbené raňajky a nad obedom sa už zamýšľam. Volím jedlo obsahujúce sacharidy (cestoviny, ryža), vlákninu (zelenina) a trochu dobre stráviteľných bielkovín (hydina, ryby). Nezabúdam na tuky (olivový olej, maslo). Ak sa nenapchám krvavým hovädzím a nepreháňam to s množstvom, spravidla môžem jesť čokoľvek.

Jedlo konzumujem maximálne 2 až 3 hodiny pred behom. Ideálne vybieham na lačno alebo so začínajúcim pocitom hladu. Keď to zle naplánujeme a hlad už nastal, výborná voľba pred behom je banán. Ten stihne stráviť každý.

Tip: Vláknina, tuky a bielkoviny sa horšie trávia. Myslite na to a dávajte si ich s dostatočným odstupom pred behom alebo v ľahko stráviteľnej forme. Zeleninu napríklad povarte.

Po behu najprv sacharidy

Po behu si vyžaduje telo predovšetkým sacharidy a vie, čo robí. Potrebuje ich na doplnenie glykemických zásob (aby som mala zajtra opäť energiu bežať) a dokáže ich v prvých dvoch hodinách po behu doslova nasávať. Bielkoviny zase opravia, čo som športom v tele pokazila (mikrotrhlinky vo svaloch, teda to, čo druhý deň bolí a je natiahnuté). Stačí ich ale menej. Dosytím sa zeleninou. S tukmi to nepreháňam, oneskorujú naštartovanie regenerácie a večer už ich energiu toľko nepotrebujem.

Tip: Ak chcete vďaka behu schudnúť, zmeňte pomer troch spomínaných zložiek. Uberte sacharidov, ale pridajte si trochu bielkovín a zeleniny, aby ste nemali hlad.

Takto jednoduché to teda je. Pred behom jeme ľahko, po behu nesmieme zabudnúť hlavne na sacharidy. A teraz už pár receptov, ktoré si rada pripravujem:

Raňajky: rýchla granola, ktorá nakopne

Vločky môžem na sto spôsobov, medzi moje obľúbené patrí granola. Vďaka semienkam je perfektne sýta a príprava mi zaberie len minútu. Okrem mlieka a tvarohu do nej dám pár kvapiek ľanového oleja, obsahujúceho veľa, pre bežcov potrebných, Omega-3 kyselín. Dosladím medom.

Obed: Sivoň s ryžou a chrumkavou zeleninou

Sivoň americký je chutná sladkovodná ryba. Len do neho vložím strúhané šťavnaté jablká s vlašskými orechmi, zašijem ho (pozor, kĺže!) A dám piecť na 30 až 40 minút pri 180 stupňoch Celzia. Solím lupienkovou soľou priamo na tanieri. Takto sivoňa vraj pripravujú v Bavorsku, ako mi poradila predavačka z predajne rýb.

Zeleninu (mrkvu, cibuľu a papriku) si nakrájam na väčšie kúsky a dám na rozpálenú panvicu s olivovým olejom. Ihneď ľahko pokvapkám octom, ktorý zaistí chrumkavosť zeleniny. Sprudka orestujem a osolím.

Ako prílohu mám trochu jasmínovej ryže, ale výborne sa hodia aj varené zemiaky na štvrťky, posypané pažítkou či petržlenom.

Olovrant: banán

Večera: chlieb s voňavým tvarohom a paradajkovým šalátom

Mám rada ražný chlieb, ale keď natrafím na naozaj dobrý bezlepkový, použijem ten. Na neho vyšľahám tvaroh s troškou jemne posekanej medovky a mäty a zľahka osolíme. Nesmiem však zabudnúť na zeleninu, jedlo doplním paradajkovým šalátom s cibuľou a sladko-kyslou zálievkou.


25.9.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: rungo.cz, Magdaléna Ondrášová   /    Foto: bigstock

Ďalšie články