Čo prezradí bežcovi preventívna prehliadka?

Čo prezradí bežcovi preventívna prehliadka?
Každý aktívny človek s výraznou fyzickou či psychickou záťažou by mal aspoň raz ročne absolvovať preventívnu lekársku prehliadku na pracoviskách telovýchovného lekárstva.
A nielen to. V prípadoch prekonania ochorení s vysokými horúčkami alebo dlhotrvajúcich zranení, neobvyklého fyzického či psychického preťaženia je potrebné prehliadku zopakovať a zistiť tak prípadné zmeny zdravotného stavu, ktoré by mohli limitovať pracovnú i privátnu výkonnosť alebo počas nadmernej záťaže spôsobiť závažnejšie poškodenia zdravia až náhlu smrť. U bežcov všetkých vekových aj výkonnostných kategórií to platí obzvlášť.

Riziko poškodenia zdravia nadmernou fyzickou i psychickou záťažou môže byť totiž prítomné vo všetkých vekových skupinách a predchádzať sa mu dá skutočne najlepšie len vtedy, ak poznáme komplexne svoj zdravotný stav a po konzultácii s lekárom si dokážeme stanoviť primerané fyzické a psychické zaťaženie a meniť podľa potreby jeho intenzitu.

Obsahom lekárskej prehliadky u bežcov musí byť:

- posúdenie telesného rozvoja ,
- komplexné vyšetrenie zdravotného stavu,
- hodnotenie funkčnej zdatnosti.

Pri posudzovaní telesného rozvoja sa meria výška, váha a zloženie tela, t.j. podiel aktívnej telesnej hmoty a percenta tuku, vrátane výpočtu BMI. Súčasťou je aj kompletné antropologické vyšetrenie obsahujúce vyšetrenie telesného typu (somatotyp) a  určenie rôznych dĺžkových i šírkových ukazovateľov a ich vzájomné vzťahy.

Pred kompletným vyšetrením všetkých orgánových systémov tela je nevyhnutné získať odpovede na otázky smerujúce na jednotlivé obdobia cyklu zaťaženia (fyzická či psychická záťaž pri práci, nadpráca, nadčasy, druhy doplnkového športovania), u bežcov na tréningové obdobie a na zloženia a dávky tréningových jednotiek, denný režim, stravovanie, podporné prostriedky. Rovnako tak sa nesmie zabudnúť na prekonané ochorenia v minulosti (reumatická horúčka, časté angíny, zápal obličiek, infekčné ochorenia, časté angíny, alergie, ochorenia srdca a pod.) a súčasné ťažkosti (zranenia, chronické ochorenia – cukrovka, problémy so štítnou žľazou, srdcom, vysokým tlakom, pohybovým systémom, chrbticou a pod.), užívané lieky a nosenie zdravotníckych pomôcok. Dôležité je aj zisťovanie poškodenia zdravia rodičov a súrodencov.

Komplexné vyšetrenie zdravotného stavu fyzicky a psychicky zaťažovaného zahŕňa predovšetkým:


- vyšetrenie srdcovo-cievneho systému - vyšetruje sa pokojové EKG a  EKG v priebehu zaťaženia. Zistené abnormality sa dôkladne posudzujú, zisťujú sa príčiny a následne riešia spoločne so špecialistami.

- vyšetrenie dýchacieho systému (spirometria v pokoji aj pri stupňovanej záťaži) Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa robia röntgenové snímky a zabezpečuje vyšetrenie u  špecialistu na pľúcne ochorenia, alergie a imunológiu.

- vyšetrenie pohybového systému - zahŕňa hodnotenie držania tela i jeho jednotlivých častí a pohybových prejavov, najmä chôdze. Dôležité je vyšetrenie chrbtice, bedrového i kolenného kĺbu a orientačne aj ostatných kĺbov, vyšetrenie svalstva a určenie pohyblivosti. Orientačne sa vyšetruje aj tráviaci systém a sluch, robí sa ušné, krčné, očné a neurologické vyšetrenie a u dievčat sa odporúča preventívna ročná prehliadka u gynekológa.

- chemické vyšetrenie moču, vyšetrenie krvi (sedimentácia, krvný obraz, hematokrit), ako aj ďalšie hematologické a biochemické vyšetrenia podľa požiadaviek jednotlivca a jeho aktuálneho zdravotného stavu.

Dôležitou súčasťou posudzovania zdravotného stavu sú funkčné skúšky (záťažové testy), pri ktorých sa merajú a hodnotia reakcie rôznych orgánových systémov (najmä srdca a pľúc) na rôzne typy a druhy záťaže. Je množstvo záťažových testov, ktoré sa rozdeľujú podľa rôznych kritérií a vykonávajú na rôznej úrovni. Najčastejšie sa vykonáva spiroergometria na bicykli a bežiacom páse. Izokinetický bicyklový ergometer umožňuje funkčnú analýzu práce srdca, krvného obehu a látkovej výmeny s možnosťou vyšetrovania špeciálnych parametrov ako index únavy, ekonomika zaťaženia, vyšetrenie sily na izokinetickom princípe alebo testovanie lateralizácie (jednotlivej prevahy – pravák, ľavák, poškodenie a tým pádom aj oslabenie vľavo, vpravo) dolných končatín.
Pri voľbe metód záťažového testu je nevyhnutné prihliadať na vek a  pohlavie vyšetrovaného. Záťažové vyšetrenie poskytuje iba informácie všeobecného rázu. Pokiaľ má vyšetrovaný problémy a je to potrebné, odporúčajú sa opakované a rozšírené vyšetrenia u ďalších špecialistov.

V závere lekárskej prehliadky zhodnocuje lekár výsledky celého preventívneho vyšetrenia, ktoré v prípade potreby potom konzultuje s trénerom bežca (pokiaľ nejakého má). Okrem odporúčaní týkajúcich sa fyzickej či psychickej aktivity, dostáva vyšetrený poučenie a praktický návod regenerácie, stravovania a užívania potravinových doplnkov.

18.7.2017   /   Bežecká škola   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články