Behanie a alkohol: Kašlite na výčitky!

Behanie a alkohol: Kašlite na výčitky!
Oslavy, skúšky, Nový rok, to sú všetko situácie, kedy sa vypije nejeden pohár piva, pohárik vína, nejeden pohárik niečoho silnejšieho a tiež káva, aby sme vydržali piť dlhšie, alebo káva so soľou, aby sme napravili, čo sme si alkoholom zapríčinili.
Väčšina ľudí si pohárik dá a dosť často si to potom vyčítajú, ako zhrešili proti životospráve. Tým poviem rovno, kašlite na výčitky, keď si občas dáte pohárik, pohár vína či piva, keď vypijete denne dve kávy. Pre naše zdravie je lepšie si dať pohárik vína, pohár piva či pohár vínneho striku, ako pohár nejakej sladkej limonády. Ak niekoho trápi, že káva je doping, tak toho tiež upokojím, kofeín už pár rokov nepatrí do zoznamu zakázaných látok u športovcov, je to proste len slabá káva proti tomu, čo sa dnes vrcholovým športovcom ponúka ako stimulanty, alebo prostriedky urýchľujúce regeneráciu po tréningu či preteku.

Alkohol

.
Tvrdý alkohol po záťaži nie je každopádne vhodný. Ak si ho dáte, v primeranej miere, mimo pretekársku sezónu, nie je to ideálne, ale človek  musí občas zhrešiť, inak by to nebol život, ale doživotie.

Alkohol má sedatívne účinky na našu centrálnu nervovú sústavu, takže každopádne jeho príjmom sa zníži vaša výkonnosť, keď si ho dáte 12 hodín pred výkonom. To znamená že užiť ho 12 hodín pred pretekmi nie je vhodné, to isté platí, ak máte v pláne absolvovať ťažší tréning. Čím viac toho vypijete, tým dlhšie bude trvať, ako sa z toho vaše telo spamätá a bude schopné podávať opäť výkony, na ktoré ste zvyknutí. Alkohol vás taktiež dehydruje, takže jeho konzumácia pred alebo pri dlhom behu nie je najlepšia, ale pitie sladkých limonád nie je tiež vhodné.

Cola


Mne sa osvedčilo dať si pri dlhom behu najskôr colu, upokojuje to žalúdok, inak pôvodne bola vymyslená ako "žalúdočný likér" bez alkoholu, to sa ale pila maximálne 3 dcl a nie po litroch ako dnes. Teda aj pri cole, ako pri väčšine "dobrých" vecí platí, že v malom množstve neškodí, ba lieči, vo veľkom môže aj zabíjať.

Ak máte pri behu problémy so zažívaním (núti vás to na veľkú), skúste sa napiť pred behom deci až dva coly, pokiaľ nie je príčina vo vás, v podobe nejakého parazita malo by vám to pomôcť sa tohto problému zbaviť. Prípadne si dám najskôr nealkoholické pivo, a ak mám neukojiteľnú túžbu po plnotučnom pive, tak si potom jedno tiež dám, ale k tomu si dám jednu kávu, aby mi nestvrdli nohy a ja som mohol bežať po chvíli zase ďalej.

Kofeín

Kofeín v našom tele stimuluje uvoľňovanie pečeňového glykogénu, ale aj rozklad telesného tuku na voľné mastné kyseliny a triglyceridy, ktoré potom vaše telo používa ako palivo. Jedna káva vypitá hodinu pred výkonom zvýši vašu vytrvalosť.
Ak ste pravidelný pijan kávy, tak si väčšinou vaše telo na tento proces navykne a potom napríklad pri preteku už vám to moc výrazne nepomôže. Tu sa potom odporúča aspoň týždeň pred dôležitým pretekom obmedziť, alebo úplne pitie kávy vylúčiť.Jednak si tým zvýšime zásoby pečeňového glykogénu, síce nie nijako výrazne, ale každý gram sa hodí, keď ide do tuhého a zároveň tiež dáme trošku oddýchnuť našej pečeni, čo je orgán, ktorý si to určite veľmi zaslúži, pretože pečeň je stále v plnej práci, dokonca má viac práce ako vaše srdce.

Nebezpečenstvo pitia kávy, alebo nápojov obsahujúcich kofeín, je v tom, že vás dehydrujú, preto je dôležité po ich konzumácii vypiť aspoň pohár vody. Ale v dobrej kaviarni vám ku káve vždy pohár čistej vody ponúknu. Takže na to nezabúdajte ani vy, keď si budete variť kávu sami.

Ale aby sme kávu len neohovárali, v poslednej dobe sa zistilo, že káva nás nezakyseľuje, ako sa myslelo, ale naopak neutralizuje. Domnienka o zakyseľovaní bola založená na tom, že po požití kávy vykazoval moč človeka kyslejší charakter a z toho sa práve usudzovalo to zakyseľovanie. Ono to je ale tak, že kofeín na seba viaže žalúdočnú kyselinu, teda kyslosť v tráviacom trakte znižuje!

27.11.2016   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: BIGSTOCK

Ďalšie články