Behám sama. Ako sa mám brániť, alebo vyhnúť rizikám čo na mňa striehnu?

Behám sama. Ako sa mám brániť, alebo vyhnúť rizikám čo na mňa striehnu?
Ženy sa boja behať samé, obzvlášť ak nemajú možnosť behať v hodinách, keď je vonku väčšia koncentrácia ľudí. Určite to nie sú zbytočné obavy, na druhej strane však nie je dobré mať prehnané obavy. Existuje veľa možností, ako behať a zostať v bezpečí. Ak si uchováš zdravý sedliacky rozum, tak nie je žiadny dôvod na to, aby si nemohla behať vonku, kedy a kde budeš chcieť. Ak sa chceš cítiť naozaj bezpečne, absolvuj nejaký základný kurz sebaobrany, taký dobre mierený kop medzi nohy odradí každého prekvapeného útočníka.

Behaj v skupine

Najviac istoty ti samozrejme poskytne beh s rovnako "postihnutými" kamarátmi, čo pomôže zvýšiť aj tvoju výkonnosť a bude ťa to viac baviť. Vyskúšaj napríklad novú partičku bežcov adidas Runners Bratislava.

Riziká behania v tme

Pokiaľ to ide, je samozrejme lepšie behať za denného svetla. Samozrejme ale tiež vieme, že to nie je vždy možné. Ak pôjdeš behať za tmy, zariaď si to tak, aby niekto vedel: kedy pobežíš a kam pobežíš, kedy sa vrátiš, aby v prípade, že sa nevrátiš do istej doby, mohol ísť hľadať a poskytnúť ti pomoc. Drž sa na dobre osvetlených cestách, kde sa pohybujú ľudia. Vyhýbaj sa úzkym, neosvetleným uličkám, lesným zákutiam a skratkám. Nos každopádne dobre viditeľné oblečenie vybavené reflexnými plochami, aby si bola vidieť na dostatočnú vzdialenosť - ak beháš v miestach s cestnou premávkou.

Dopravné komunikácie - snaž sa byť viditeľná

Ak pobežíš po ceste, kde jazdia dopravné prostriedky, bež vždy po ľavej strane a buď oblečená tak, aby si bola viditeľná. To samé platí, ak pobežíš po chodníku vedľa cesty, alebo pobežíš na jeho okraji smerom k ceste, tak ťa okoloidúci dopravný prostriedok môže tiež veľmi vyľakať, najmä ak bežíš so slúchadlami na ušiach a máš svoj prehrávač pustený na plné pecky.

Dopravné komunikácie - vnímaj, čo sa okolo teba deje

Vieme, že hudba ťa môže pri behu motivovať, na druhej strane sa zbavuješ možnosti vnímať to, čo sa okolo teba deje. Toto je potrebné si uvedomiť vo všetkých prípadoch, kedy by ti mohlo hroziť akékoľvek nebezpečenstvo, ktorého sa obávaš (uchyl, dopravný prostriedok, bicykel, inlajnista, pes či iné zviera a pod). Ak potrebuješ pri behu počúvať hudbu, nauč sa ju počúvať len jedným uchom, aby si mala vždy možnosť vnímať, čo sa okolo teba deje. Tým znížiš akékoľvek riziko o viac ako 50%!

Pokrikujúce partičky

Najčastejšie sa asi stretneš s tým, že keď pobežíš okolo skupinky tínedžerov, budeš počuť rôzne poznámky, ktoré v tebe môžu vyvolať strach. Neboj sa, títo mladí psi síce často štekajú, ale nehryzú. Ak pobežíš okolo nejakej krčmy a tam si ťa vezmú na mušku miestni štamgasti, tak tiež nemusíš mať žiadny strach, jednak by im spôsobilo veľký problém sa vôbec zdvihnúť, a potom je tu väčšinou veľká koncentrácia ľudí, takže by si ani nič nedovolili.

V oboch prípadoch je dobré si poznámok vôbec nevšímať, a keď po nich hodíš úsmevom, tak ešte zožneš obdiv. Takáto poznámka: "Tak pobehni so mnou!" Tiež nie je na škodu, poväčšinou sa ti dostane odpovede, že to by ich zabilo. Ak sa budeš na svojich bežeckých cestách cítiť ohrozená, všeobecne sa vždy snaž bežať k miestu, kde je väčšia koncentrácia ľudí (obchody, nákupné centrá, stanice a pod)

Behaj s telefónom

Nauč sa brať so sebou telefón, ale pri behu bežne netelefonuj, ber si ho pre prípad, že si budeš potrebovať privolať pomoc. V prípade, že by si za behu normálne telefonovala, je to rovnaké ako s počúvaním hudby - sústredíš svoju pozornosť na telefonovanie, na to, čo hovoríš, čo počúvaš a nevnímaš podnety zvonku!

Zníž riziko byť ľahkou obeťou na čo najnižšiu mieru

Pravidlá, ktoré platia v bežnom živote, kedy sa cítiš byť ohrozená tým, že ťa niekto prepadne a okradne, platí aj pri behaní. Preto, všetko čo máš pri behu pri sebe, maj čo najviac pod kontrolou, najlepšie v ľadvinke, čo najtesnejšie pri tele. Nebehajte okrášlené žiadnymi cennosťami (náramkami, výraznými náušnicami, príveskami). Meň svoje bežecké trasy a to úplne nepravidelne, aby si nikto nemohol vopred vypočítať, kedy ťa na tej či onej trase môže stretnúť!

Ak sa chceš cítiť naozaj iste, zaobstaraj si napríklad krokomer s alarmom (napríklad typ Silva 56015). Možno nikdy nebudeš ten alarm potrebovať, ale rozhodne sa s ním budeš cítiť bezpečnejšie a pomôže ti zvýšiť sebadôveru. Podobne ti môže poslúžiť aj píšťalka.

Ako sa zachovať, keď stretneš psa

Bežíš si pokojne parkom a zrazu hop a je tu ľudoop, teda nie je to ľudoop, ale pes ako teľa, opiera sa ti o ramená a chce si liznúť. Tak tento pes fakt nie je nebezpečný - len je prítulný a chce sa hrať, ako iste z diaľky zavolá jeho majiteľ či majiteľka. Ono väčšina psov nie je nebezpečná, majú jednoducho radosť, keď uvidia, ako sa niekto hýbe, považujú vás za sparring partnera a chcú sa jednoducho pridať.

Oveľa horšími sú tí, ktorí vás vnímajú ako narušiteľa ich revíru. V každom prípade je potrebné sa správať sebavedome. Spomaliť, dať najavo, že ho vnímaš, ale nesnažiť sa nadviazať kontakt, to by mohol vnímať ako ohrozenie. Jednoducho len ho zachyť pohľadom a pokiaľ to ide, tak sa čo najrýchlejšie presuň z miesta, ktoré považuje za svoj ​​revír. Ak hovoríme najrýchlejšie, tak nemyslíme to, že dáš nohy na ramená a budeš šprintovať, čo to ide. Skôr odíď rýchlou a istou chôdzou a neotáčaj sa.

Keď sa už nedá priamemu stretu vyhnúť, zostaň pokiaľ možno v pokoji a nerob žiadne náhle a rýchle pohyby, aby si ho nevystrašila. Skús povedať pevným hlasom NIE! alebo MIESTO! Ak sa na teba chystá skočiť, nestavaj sa mu čelom, ale natoč sa bokom.


21.6.2016   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: bigstock

Ďalšie články