Ako vyberať kompresné oblečenie?

Ako vyberať kompresné oblečenie?
Na čo si dať pozor, aby ste neinvestovali len do kúska odevu, ktorý sťahuje a škrtí
V súčasnej dobe už je aj na našom trhu pomerne široká ponuka tričiek, krátkych, dlhých aj trojštvrťových nohavíc od firiem ako je CEP, SKINS, New Balance, Compressport, Newline a mnoho ďalších. Je teda z čoho vyberať.

Keď sa pozrieme na výpočet pozitívnych účinkov, ktoré nám výrobcovia kompresného oblečenia sľubujú, nemožno sa čudovať, že aj začiatočníci začínajú do kompresných zázrakov investovať. Najprv si ale vyjasnime, čo je to kompresný odev. Celý princíp športového kompresného oblečenia vychádza z faktu, že ak je na určitej časti ľudského tela pôsobené správnou a vyváženou kompresiou, dochádza k povzbudeniu činnosti krvného obehu, vďaka čomu sa do namáhaných svalov dostáva viac kyslíka. To sa koniec koncov už niekoľko rokov úspešne využíva v zdravotníctve (kompresné zdravotné pančuchy).

Výrobcovia túto znalosť v minulých rokoch však posunuli ešte o kúsok ďalej, keď aplikovali myšlienku, že lepšie okysličenie svalov a zefektívnenie srdcovej funkcie bude mať pozitívny vplyv na výkon a činnosť svalov pri športe. Začali sa teda vyrábať vysoko elastické odevy. Zjednodušene by sa dalo konštatovať, že toto športové oblečenie sťahuje danú časť tela a tým ovplyvňuje činnosť krvného obehu - a urýchľuje aj tzv. Žilový návrat (návrat odkysličenej krvi z periférie späť k srdcu).


To je možné využiť hneď v niekoľkých prípadoch:

  • Pri fyzickej aktivite - zlepšenie krvného obehu znamená viac kyslíka pre vaše svaly, viac energie aj vyšší výkon
  • Zmenší sa pravdepodobnosť, že sa zraníte (cielená podpora konkrétnych svalových skupín, lepšia termoregulácia)
  • Pri regenerácii po výkone (rýchlejší návrat množstva laktátu do bežných hodnôt, zníženie rizika svalovej horúčky)
  • Pre rýchlejšie zotavenie po zranení.
  • Ďalším efektom kompresie je aj zmiernenie vibrácií svalov
Ak by ste chceli použiť kompresné oblečenie aj zo zdravotných dôvodov, tak prvé využitie, ktoré ma napadá, je pri dlhšom cestovaní (ak budete napríklad niekoľko hodín na sedadle v lietadle, kde priestor pre nohy je dimenzovaný tak na predškolské dieťa) - tam môžete kompresiou nôh znížiť riziko hlbokej žilovej trombózy.

Tým, že si zlepšíte krvný obeh, tak tiež môžete zmierniť prejavy ďalších zdravotných problémov ako je artritída, lymfatické opuchy. Ako lákadlo pre ženy sa potom uvádza boj s celulitídou.

Super - máme tu očividne samé pozitíva. Ale... Aby toto všetko na vás mohlo fungovať, nesmie dôjsť k pravému opaku - tzn. škrteniu. Čo bude pri výbere akéhokoľvek kompresného oblečenia najdôležitejšie. Takže prvé odporúčanie - vyskúšať! Nebojte sa v obchode pred zrkadlom vyskúšať čo najviac pohybov, ktoré vás pri tréningu môžu stretnúť. Prípadne si oblečenie ešte poriadne vyskúšajte doma pred tým, ako odtrhnete štítok, a keď prídete na miesto, ktoré škriabe alebo škrtí, nekompromisne ho vráťte a vyberte niečo iné.

Tričko, alebo nohavice vás musia obopnúť, ale nesmú obmedziť pohyb končatín a nesmú nikde trieť. Pri nohaviciach budete väčšinou vyberať veľkosť podľa obvodu lýtka a stehna. Je jasné, že nie každý strih padne každému, ale práve správna miera tlaku je kľúčová. Pokiaľ bude kompresia príliš nízka, nebude mať pre telo žiadny prínos. Pokiaľ bude kompresia naopak príliš silná, dôjde namiesto povzbudenia, k obmedzeniu krvného obehu a môžete si privodiť aj zdravotné problémy.

Pamätajte, že nie všetky typy kompresie sú totiž rovnaké. Kľúčom k zvýšenému prietoku krvi a zlepšenému zásobovaniu svalov kyslíkom je určitý kompresívny profil. Ide o tzv. stupňovanú kompresiu, ktorá nie je statická a v určitých oblastiach sa cielene mení. Napríklad v oblasti členka bude miera kompresie vyššia ako v oblasti lýtka či stehna. Toto je dobré si uvedomiť. Je fakt, že vy si asi ťažko overíte, či výrobca zásady zo zdravotníctva skutočne aplikuje (žiadny zákon mu to neprikazuje). Je teda celkom vhodné, zistiť si, či výrobca má aj skúsenosti so zdravotníckymi kompresnými výrobkami. Tam máte záruku, že o celej problematike výrobca niečo vie a svoje znalosti dokáže aplikovať aj na športový sortiment.

Čo sa týka materiálu, tak je jasné, že materiál by mal byť príjemný a rýchloschnúci, mal by skvele odvádzať pot a nemal by sa vyťahovať. Dnes už sa tiež bežne pridávajú antibakteriálne a zápach pohlcujúce prímesi. Niektoré výrobky navyše poskytujú aj UV ochranu, ktorú oceníte najmä v lete.

Pri výbere si tiež skontrolujte švy. To je veľmi dôležité. Musia byť mäkké a ploché a skontrolujte lemy, že nikde neškrtia. Pri kompresnom oblečení rozhodne neodporúčam príliš šetriť. Vyrobiť skutočne funkčný produkt, výrobcu niečo stojí (od materiálu až po dokonalé spracovanie) a pri kompresií je naozaj dôležité aj to, či výrobca investuje do meracích prístrojov na kontrolu konkrétneho tlaku a ďalších vychytávok (ona aj tá antibakteriálna úprava sa hodí, ak nechcete prať zakaždým, kedy sa len trochu zapotíte).

Osobne mám dobrú skúsenosť s pár kúskami od firmy SKINS (cyklistické nohavice a tričká) a z bežeckého s dlhými kompresnými elasťákmi od firmy CEP a od Newline. Keď porovnám CEP a Newline, tak investícia sa oplatí. Kvalita prevedenia aj materiálu je úplne niekde inde. Nedokážem na 100% povedať, že by mi kompresné oblečenie výrazne zlepšovalo časy, ale mám odskúšané, že mi definitívne pomáha s regeneráciou a menej ma bolí telo. CEP ponúka aj 3/4 variantu bežeckých nohavíc a tiež kraťasy, ktoré získali ocenenia PlusX Awards.

Na záver už len dodatok k údržbe, ktorý sa nelíši od prania ostatného funkčného textilu - vyprať na 30 v práčke a hlavne žiadna aviváž.
15.5.2015   /   Bežecká škola   /   Autor: David Tomášek

Ďalšie články