Zotavenie po prechode na letný čas môže trvať aj tri týždne, ukázal prieskum

Zotavenie po prechode na letný čas môže trvať aj tri týždne, ukázal prieskum
Dva prieskumy ukazujú negatívny vplyv zmeny času na spánok.
Bratislava 29. marca 2025 – V nedeľu 30. marca sa opäť prepneme na letný čas. Podľa marcového prieskumu spoločnosti Samsung striedanie času nevyhovuje 59 % populácie na Slovensku a globálne dáta používateľov služby Samsung Health navyše ukazujú, že zmena času spôsobuje narušenie spánkových návykov, a to najmä u mladých. Prinášame tipy, ako sa po víkende lepšie vyspať.

Cítite sa unavenejší, hneď ako sa hodiny posunú na letný čas? Nie ste sami. Potvrdzujú to hneď dva prieskumy – jeden globálny, druhý priamo zo Slovenska.

Letný čas si vyberá daň na spánku, najviac u mladých

Aj keď sa môže zdať, že strata jednej hodiny v noci na letný čas je zanedbateľná, skúmanie spánkových návykov celosvetových používateľov služby Samsung Health1 z USA, Kanady a viac než 40 európskych krajín odhalilo vlnový efekt zmeny času, ktorý spôsobuje niekoľkotýždňové narušenie spánkových návykov a najviac zasahuje mladšie vekové skupiny. Používatelia zaspávali o 33 minút neskôr ako predchádzajúcu noc a prebúdzali sa o 19 minút skôr. Okrem toho bol ukazovateľ Skóre spánku – vypočítaný na základe hodnotenia celkového času spánku, doby bdenia, spánkového cyklu a fyzickej a duševnej regenerácie – najhorší niekoľko týždňov po prechode na letný čas a opäť sa ukázalo, že najviac postihnutí boli ľudia vo veku 20 rokov.
Slovensko: 58 % z nás nespí dobre, striedanie času nevyhovuje 59 % populácie

Podľa prieskumu na Slovensku, ktorý v marci 2025 uskutočnila spoločnosť Ipsos2, Slováci vo všeobecnosti nemajú kvalitný spánok – 58 % opýtaných by svoj spánok oznámkovalo trojkou alebo horšie. Striedanie času potom nevyhovuje 59 % respondentom. Ženy sú zmenou času ovplyvnené viac ako muži. 37 % žien uviedlo, že sa im po zmene času spí horšie, zatiaľ čo u mužov to bolo 31 %. Podobný rozdiel je aj v hodnotení psychickej pohody, ktorú zmena času negatívne ovplyvňuje u 40,9 % žien oproti 33 % mužov. Ženy takisto hovoria, že po zmene času sú viac unavené (52,8 % žien a 45 % mužov). Ako najhorší negatívny vplyv zmeny času hodnotia Slováci rozhodenie biorytmu (37 %).

Letný čas u Slovákov jasne vedie, no rána sú drsnejšie

Až 53,8 % respondentov3 preferuje letný čas. Jeho najväčšou výhodou je podľa ľudí fakt, že je dlhšie svetlo a po práci si ešte môžu užiť deň – napríklad na záhrade alebo na prechádzke. Naopak, zimný čas je príjemnejší ráno, pretože sa ľahšie vstáva. „Viac mi vyhovuje letný čas, ale samotná zmena času na mňa pôsobí veľmi negatívne, trvá mi tak dva týždne, kým si naň zvyknem,“ uvádza jeden z respondentov, čím nepriamo potvrdzuje aj dáta z globálnej platformy Samsung Health.

Prax posúvania hodín dopredu na jar - aby sa pridala hodina svetla k večeru - začala v Nemecku počas prvej svetovej vojny a rozšírila sa po celej Európe. Zvyk sa vrátil v druhej svetovej vojne, neskôr upadol do úzadia až do ropnej krízy v 70. rokoch. Vtedy sa vrátil späť a zostal až doteraz.

29.3.2025   /   Zdravie   /   Autor: br/ SITA

Ďalšie články