Vysoký cholesterol má celosvetovo na svedomí až 4,4 mil. úmrtí ročne. Väčšine infarktov a mŕtvic sa dá predísť, hovorí lekár Tatár

Vysoký cholesterol má celosvetovo na svedomí až 4,4 mil. úmrtí ročne. Väčšine infarktov a mŕtvic sa dá predísť, hovorí lekár Tatár
Od roku 1980 sa zvýšila priemerná dĺžka života na Slovensku o 7 rokov. Aktuálne sa teda Slováci dožívajú priemerne 77 rokov. Napriek tomu na populáciu stále číha viacero rizikových faktorov. Jedným z nich je vysoký cholesterol, ktorý má podľa údajov World Heart Federation v globálnom meradle na svedomí každoročne až 4,4 mil. úmrtí.
„Z bežných chorôb najviac škodia srdcu neliečená cukrovka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol a chronické zápalové ochorenia. Nadváha, nedostatok telesnej aktivity, málo spánku, alkohol a fajčenie zvyšujú krvný tlak, spúšťajú alebo zhoršujú cukrovku a zvyšujú cholesterol. Tieto ochorenia poškodzujú srdce a nervy a upchávajú cievy. Následne sú tak častou príčinou srdcových zlyhaní, infarktu, mozgových porážok či zlyhávania obličiek,“ hovorí MUDr. Peter Tatár CSc. Dobrou správou je, že väčšine infarktov a mŕtvic sa dá predísť zdravými rozhodnutiami.
 Stop prejedaniu!

Zmeny v stravovacích návykoch môžu výrazne ovplyvniť hladinu cholesterolu v krvi. „O jedle platí, že menej je viac. Telo sa totiž s prejedaním nevie dobre vysporiadať,“ varuje odborník. Do jedálnička navrhuje zahrnúť širokú škálu čerstvých a nespracovaných potravín (napr. mrazené ovocie, jogurty, mlieko, vajcia), a naopak znížiť množstvo vysoko spracovaných potravín (napr. čipsy, džemy, čokoláda, instantné výrobky, tavené syry). Ideálna je strava s prirodzene nízkym obsahom nezdravých tukov, soli a pridaného cukru a bohatá na celozrnné výrobky, vlákninu, vitamíny, minerály a zdravé tuky. Pozor si treba dávať aj na nadmernú konzumáciu alkoholu.

Nefajčite a seďte menej!

Ľudia, ktorí sedia šesť hodín denne, majú až o 13 % vyššie riziko predčasného úmrtia na srdcovocievne ochorenia. „Ak sa sedenie predĺži na 8 hodín denne, riziko sa zvýši až na 20 %. Preto je pravidelný pohyb nesmierne dôležitý,“ vysvetľuje P. Tatár. Postaviť sa zo stoličky je skvelý začiatok, ale nestačí. Ideálne je striedať bloky sedenia, státia a pohybu, a to v pomere 20 minút – 8 minút - 2 minúty. Celkovo platí, že už 30 minút aktívneho pohybu denne môže mať pozitívny vplyv na zdravie.
Kvalitný spánok a bez stresu nemožno podceňovať

Nepriaznivý vplyv na cholesterol a srdce má i stres. „Stres zvyšuje hladinu kortizolu. Ak ju máme dlhodobo vysokú, spája sa to s vysokým cholesterolom, vyšším cukrom v krvi, ako aj s vysokým krvným tlakom,“ hovorí lekár Tatár a dodáva, že ak si neporadíme so stresom sami, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Rovnako dôležitý je kvalitný spánok aspoň 8 hodín denne.

Cholesterol je nevyhnutný pre fungovanie nášho tela. Jeho vysoká hladina je však nebezpečná. Počas života na ňu trpí viac ako tretina ľudí, pričom často o tom ani nevedia. Hladiny cholesterolu sa zisťujú z krvi obyčajne počas preventívnej prehliadky. Tú sa odporúča absolvovať raz ročne. A hoci platí, že prevencia je najdôležitejšia, oplatí sa myslieť aj na životné poistenie. 
24.4.2023   /   Zdravie   /   Autor: Daniela Tomášková   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články