Za posledný rok často pociťovalo psychické problémy ako smútok, stres či veľké psychické vypätie až 17 percent ľudí, ďalších 60 percent opýtaných zažívalo takéto pocity občas a 23 percent respondentov ich takmer nezažívalo. Často pritom s takýmito pocitmi zápasia skôr ženy (21 percent) v porovnaní s mužmi (13 percent). Zároveň je to približne trikrát viac slobodných ľudí v porovnaní s tými, čo žijú v manželstve.
Hlavnými spúšťačmi psychickej nepohody sú pritom predovšetkým
problémy v medziľudských vzťahoch. „V rodine môže ísť o nedorozumenia
medzi rodičmi a deťmi, osamelosť rodičov po tom, ako sa deti
osamostatnia, nedostatok času dospelých detí pre rodičov, alebo
medzigeneračné problémy,“ vymenovala Linky dôvery Nezábudka Monika
Martinezová. V rámci partnerských či manželských vzťahoch môže ísť podľa
jej slov o rozchody, rozvody, neveru alebo násilie. Problémy v
medziľudských vzťahoch sa však môžu týkať aj vzťahov na pracovisku, keď
ľudia zápasia s preťaženosťou, vyhorením alebo nespokojnosťou v
sebarealizácii. Smútok môže súvisieť aj so stratou či úmrtím milovanej
osoby alebo s rozchodom či nezáujmom zo strany dôležitých osôb.
Podobné je to podľa jej slov aj pri mladých ľuďoch, ktorých okrem psychických ochorení najčastejšie trápia problémy v partnerských vzťahoch. „Osamelosť, single život a sklamania v partnerských vzťahoch, neschopnosť začleniť sa do vývinových etáp či splniť očakávania sociálneho okolia,“ opísala Martinezová. Podľa prieskumu sa pritom len veľmi málo ľudí (13 percent) pri riešení psychických problémov obráti na odborníka, teda psychológa alebo psychiatra. „Najčastejšie (37 percent) ich Slováci riešia s partnerom či najbližšou rodinou a približne 15 percent opýtaných sa zverí priateľom alebo kolegom,“ komentuje výsledky prieskumu Šaulič. Ďalších 14 percent si ľudí si o danom probléme na internete číta články, pozerá videá, prípadne diskutuje na fórach. Až pätina (20 percent) respondentov ich však nerieši vôbec.
Pri porovnaní s okolitými krajinami je Slovensko na druhej priečke. Prieskum totiž ukázal, že 16 percent obyvateľov Rakúska zažíva často psychickú nepohodu, nasleduje Slovensko so 17-timi percentami, no horšie je na tom Česká republika, kde takéto pocity priznalo 19 percent opýtaných a najhoršie sú na tom obyvatelia Maďarska, kde má často psychické problémy až 27 percent respondentov.