Prvou pomocou po poštípaní hmyzom je schladenie miesta pod tečúcou vodou

Prvou pomocou po poštípaní hmyzom je schladenie miesta pod tečúcou vodou
Ak človeka poštípe hmyz, prvou a najdostupnejšou prvou pomocou je schladenie miesta pod tečúcou vodou či priloženie studeného obkladu na ranu. 
BRATISLAVA 7. augusta - Počas prikladania ľadu na pokožku treba byť opatrný, lekári sa stretli už aj s lokálnymi omrzlinami. Pokiaľ z rany trčí žihadlo, je nutné ho opatrne vybrať. Podľa primárky urgentného príjmu Nemocnice AGEL Košice-Šaca Kataríny Hricovej, sa najčastejšie stretneme s poštípaním komárom či ovadom, po ktorých takmer nikdy nevznikajú alergické reakcie. „Miesto však tak či tak môže vplyvom chemických látok v slinách sčervenať a koža sa môže zapáliť, čo je očakávanou reakciou. V prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí pomôžu antihistaminiká, niektoré v lekárni dostaneme aj bez lekárskeho predpisu," odporúča Hricová. Taktiež môže na ranu dobre pôsobiť jablčný ocot či šťava z citróna. Látky môžu prvotne na rane spôsobiť štípanie.

„Poštípanie včelou, osou alebo sršňom môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje väčším začervenaním, opuchom, bolestivosťou v danom mieste," priblížila Hricová. Tvrdí, že rany sa dajú ošetriť už spomínanými radami. „Pokiaľ však dochádza k tzv. celkovej reakcii, je nutné vyhľadať lekára. Celková reakcia sa prejavuje začervenaním aj na miestach mimo okolia vpichu, opuchom slizníc, väčším slzením či produkciou slín. V najťažších prípadoch aj opuchom slizníc dýchacieho traktu, čo môže byť až život ohrozujúci stav," upozornila doktorka. Ďalej vysvetľuje, že pokiaľ sa vyvinie silná reakcia u niekoho, kto doteraz nemal dokázanú alergiu, mal by vyhľadať lekársku pomoc. Dovtedy však môže užiť dostupné antihistaminiká, mal by sa čo najmenej hýbať a ranu schladiť. Hricová obzvlášť upozornila, aby si ľudia dávali pozor na uštipnutie v oblasti hlavy, krku, tváre a ústnej dutiny, pretože lokálny opuch môže spôsobiť komplikácie s dýchaním.

Lokálne príznaky po uhryznutí jedovatým hadom - vretenicou severnou sú dve krvácajúce ranky vzdialené od seba jeden centimeter, bolesť či opuch. „Medzi celkové príznaky patrí slabosť, potenie, bolesti brucha, hnačky, smäd, dýchavica, pocit hladu, nízky krvný tlak a zvýšený pulz v prípade, že dochádza k šoku. Úmrtnosť na uhryznutie vretenicou je však veľmi nízka," ubezpečuje Hrizová. Je to spôsobené tým, že jeden had nie je schopný vyprodukovať dostatočné množstvo toxínov na jedno uhryznutie a časť uhryznutí ani nie je sprevádzaná vstreknutím jedu do tela. Po pohryzení hadom je nevyhnutné znehybniť končatinu, miesto chladiť - nie však priložením ľadu, ale priložením čo najčistejšej látky a následne priložením studeného obkladu. Taktiež treba vyhľadať lekársku pomoc. Po pohryzení sú najviac ohrozené deti, starší ľudia a chronicky chorí pacienti. „Nebezpečnejšie sú uzhryznutia do oblasti hlavy, krku a trupu. Vyslovene sa neodporúča vysávanie jedu ústami, vyrezávanie rany či použitie škrtidla, čím sa môže jed lepšie vstrebávať," uviedla lekárka.
7.8.2023   /   Zdravie   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články