Očné skeny s AI dokázali spozorovať príznaky Parkinsonovej choroby sedem rokov pred diagnózou

Očné skeny s AI dokázali spozorovať príznaky Parkinsonovej choroby sedem rokov pred diagnózou
Očné skeny spolu so strojovým učením by mohli odhaliť príznaky Parkinsonovej choroby niekoľko rokov pred klinickou diagnózou. 
BRATISLAVA 23. augusta - Podľa novej štúdie britských vedcov, ktorá vyšla v odbornom časopise Neurology, by to mohlo byť až o sedem rokov skôr. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.

Štúdia vedcov z University College London a Moorfields Eye Hospital je dosiaľ najrozsiahlejšia, čo sa týka zobrazovania sietnice pri Parkinsonovej chorobe. Tím použil umelú inteligenciu (AI) a strojové učenie na identifikáciu markerov ochorenia pri skenovaní oka pomocou súboru údajov AlzEye, s dátami od viac ako 250-tisíc ľudí, pričom spájal snímky a skeny sietnice s nemocničnými záznamami z britskej Národnej zdravotnej služby o kardiovaskulárnych a neurodegeneratívnych ochoreniach. Výsledky potom replikovali pomocou širšej databázy UK Biobank, ktorá pozostáva zo zdravých dobrovoľníkov.
„Aj keď ešte nie sme pripravení predpovedať, či sa u jednotlivca vyvinie Parkinsonova choroba, dúfame, že táto metóda by sa čoskoro mohla stať nástrojom predbežného skríningu pre ľudí s rizikom ochorenia,“ vyjadril sa vedúci autor štúdie Siegfried Wagner.
Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom nie je dostatok dopamínu v mozgu, čo spôsobuje problémy, ktoré sa časom zhoršujú. Hlavnými príznakmi sú mimovoľné trasenie častí tela, pomalý pohyb a stuhnuté a neohybné svaly, ale môžu sa vyskytnúť aj psychické príznaky, ako je depresia, strata čuchu a problémy s pamäťou. Väčšina ľudí s Parkinsonovou chorobou začína vykazovať symptómy po 50. roku života, ale niektorí pociťujú príznaky už ako štyridsiatnici a keď sa začnú prejavovať charakteristické symptómy, môže byť už viac ako polovica buniek v postihnutej časti mozgu mŕtva. Vedci sa snažia nájsť spôsob, ako detegovať toto ochorenie skôr, keďže skoršia diagnóza by mohla poskytnúť viac možností pre spomalenie vývoja ochorenia.
„Nájdenie príznakov množstva chorôb pred objavením sa symptómov znamená, že v budúcnosti by ľudia mohli mať čas na zmenu životného štýlu, aby sa predišlo vzniku niektorých ochorení, a lekári by mohli oddialiť nástup a dopad neurodegeneratívnych porúch, ktoré menia život,“ skonštatoval Wagner.

Výsledky štúdie demonštrujú ďalší progres v oblasti „okulomiky“, čo je použitie údajov z očných skenov na odhalenie príznakov chorôb a porúch vrátane Alzheimerovej choroby, roztrúsenej sklerózy a schizofrénie. Očné skeny a údaje o očiach sa tiež používajú na odhalenie sklonu k vysokému krvnému tlaku, kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke.
23.8.2023   /   Zdravie   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články