Melatonín: Hormón zo sídla duše

Melatonín: Hormón zo sídla duše
Hormón melatonín vzniká v malej mozgovej žľaze - epifýze, nazývanej tiež „tretie oko“. Je to orgán veľkosti lieskového oriešku, ktorý francúzsky filozof, matematik, fyzik a fyziológ René Descartes (1596 – 1650, autor výroku „cogito, ergo sum - myslím, teda som“) považoval za sídlo duše.
Epifýza, hoci je akoby ukrytá pomerne hlboko v mozgu, reaguje citlivo na zmeny v dĺžke a intenzite svetla, a to aj vďaka jeho vnímaniu očami. Produkcia melatonínu nie je vysoká, ale jeho pôsobenie je veľmi intenzívne.

Tvorba melatonínu je negatívne ovplyvňovaná užívaním niektorých liekov (antidepresíva, betablokátory, antireumatiká, ale aj acylpyrin!), nadmerným pitím kávy a iných kofeínových nápojov, fajčením aj konzumáciou alkoholu.

Melatonín stabilizuje pravidelnosť biorytmov a jeho neznížená hladina bráni sviežosť organizmu proti deštrukčným voľným radikálom, nestabilným agresívnym molekulám či skupinkám atómov, ktorých nadmerné útoky a tvorba sa zvyšujú pribúdajúcimi rokmi a množstvom zranení, ochorení, či nadmernej záťaže.
Melatonín patrí do skupiny antioxidantov – „vypínačov alebo zametačov“ týchto voľných radikálov, prehlbujúcich a urýchľujúcich príchod starnutia. Voľné radikály v tele vznikajú vo väčšom množstve práve pri nočnej záťaži, fyzickom a psychickom strese.

Melatonín ešte znižuje riziko vzniku zápalov kĺbov a šedého očného zákalu, odstraňuje poruchy vnútorného prostredia, podporuje obranyschopnosť organizmu a potláča rakovinové bujnenie. Jeho vylučovanie je dôležité pre kvalitný spánok a produkciu rastového hormónu, ktorý evidentne zlepšuje výkonnosť.


Okrem prirodzeného vzniku melatonínu v organizme je možné mierne zvýšiť jeho obsah v tele príjmom niektorých druhov potravín ako sú ovsené vločky, cukrová kukurica, paradajky alebo ryža a prípadne aj produktmi s významne vyšším obsahom esenciálnej aminokyseliny tryptofán, z ktorej sa melatonín vytvára (mandle, tekvicové semiačka, sójový syr tofu, morské riasy, kuracie a morčacie mäso).

Tvorbu melatonínu podporujú vitamíny skupiny B (niacín, pyridoxín), vápnik a horčík. Ideálnou formou na užívanie melatonínu vo vyššej a kontrolovanej miere je však jeho syntetická forma v tabletkách, ktoré je možné už dnes zakúpiť aj u nás.

Pozor na ospalosť
Tento hormón môže vyvolávať značnú ospalosť a má byť preto užívaný v čase blížiaceho sa príchodu normálneho spánku (asi 1,5 hodiny pred zamýšľaným zaspatím). Jeho užívanie vylučuje riadenie motorového vozidla alebo iného technického zariadenia. V prípade tehotenstva, rôznych druhov hormonálnych porúch, chronických ochorení alebo dlhodobého užívania liekov je nevyhnutná zvýšená opatrnosť a konzultácia s lekárom.
1.4.2024   /   Zdravie   /   Autor: MUDr. Pavel Malovič

Ďalšie články