Cukrovka sa omnoho častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú problém s alkoholom

Cukrovka sa omnoho častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú problém s alkoholom
Každý piaty poistenec Dôvery sa lieči na vysoký krvný tlak. Medzi tými, ktorí majú problém s alkoholom, je to každý tretí. Podobné je to pri diabete.
BRATISLAVA 31. januára - Na cukrovku sa lieči v prepočte každý osemnásty poistenec Dôvery a každý jedenásty pacient s cukrovkou má aj problémy s pitím. Pri príležitostí Suchého februára o to informoval hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.
„Treba pritom brať do úvahy, že nie každý, kto má problém s alkoholom, sa aj lieči. To znamená, že chorých bude v populácii ešte viac,“ upozorňuje Marian Faktor, člen predstavenstva a riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere. Dlhodobé užívanie alkoholu môže zvýšiť aj riziko ďalších chronických ochorení. „Patria medzi ne aj cirhóza pečene, problémy s pankreasom či neurologické komplikácie. U pacientov, ktorí mali vykázanú diagnózu súvisiacu s užívaním alkoholu, sa častejšie vyskytuje aj srdcové zlyhávanie, ischemická choroba srdca, cievna mozgová príhoda či infarkt ,“ upozorňuje Faktor.

„Abstinencia je prirodzená, oplatí sa ju aspoň na mesiac vyskúšať a urobiť niečo dôležité pre svoje telo, pre dušu, vzťahy i celú spoločnosť. Stojíme za každým odvážnym človekom v tejto potrebnej výzve,“ hovorí Marian Faktor o význame výzvy Suchý február. Odborníčka na duševné zdravie Monika Rusnáková upozorňuje, že nikto si nevyberá, že sa stane závislým. „Niekedy je bolestivé byť len tak so sebou, a preto sa od seba odpájame. Skúsme sa aspoň na mesiac znovu pripojiť k sebe samým. Skúsme naozaj zažiť seba," dodala.

31.1.2024   /   Zdravie   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP - ilustračné

Ďalšie články