Chronickú únavu charakterizuje najmenej šesť mesiacov trvajúce silné vyčerpanie, ktorému nepomáha odpočinok na lôžku. Pacienti tiež uvádzajú bolesti, mozgovú hmlu a iné príznaky, ktoré sa môžu zhoršiť po cvičení, práci alebo inej aktivite. Neexistuje žiadny liek ani krvný test alebo sken, ktorý by umožnil rýchlu diagnózu.
Lekári nedokázali určiť príčinu, hoci výskum naznačuje, že ide o dlhodobú nadmernú reakciu organizmu na infekciu alebo iný otras imunitného systému. Toto ochorenie sa dostalo do povedomia takmer pred 40 rokmi, keď boli hlásené prípady v Incline Village v Nevade a Lyndonville v štáte New York. Niektorí lekári ho odmietali ako psychosomatický a nazývali ho „chrípkou mladých ľudí“.
Odborníci a pacienti tvrdia, že niektorí lekári stále zastávajú tento názor. Lekári „ma nazývali hypochondrom a hovorili, že je to len úzkosť a depresia,“ povedala Hannah Powellová, 26-ročná žena z Utahu.
Nová správa CDC vychádza z výskumu 57-tisíc dospelých Američanov v rokoch 2021 a 2022. Účastníkov sa pýtali, či im lekár alebo iný zdravotnícky pracovník niekedy povedal, že majú myalgickú encefalomyelitídu alebo chronický únavový syndróm, a či ho stále majú. Približne 1,3 % respondentov odpovedalo na obe otázky kladne. To znamená približne 3,3 milióna dospelých v USA, uviedli predstavitelia CDC.
Medzi ďalšie zistenia patrí, že syndróm bol častejší u žien ako u mužov a u belochov v porovnaní s niektorými inými rasovými a etnickými skupinami. Tieto zistenia sú v súlade s predchádzajúcimi menšími štúdiami. Zistenia však tiež popreli dlhodobo rozšírené názory, že syndróm chronickej únavy je choroba bohatých belošských žien. Rozdiel medzi ženami a mužmi bol menší, ako naznačovali niektoré predchádzajúce štúdie, a medzi belochmi a černochmi nebol takmer žiadny rozdiel.