Bezmála pätina detí trpí nadváhou, najčastejšie ide o sedem a osemročných

Bezmála pätina detí trpí nadváhou, najčastejšie ide o sedem a osemročných
Bezmála pätina detí trpí nadváhou, najčastejšie ide o sedem a osemročných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý bol realizovaný v rámci programu Viem, čo zjem, zameraného na vzdelávanie žiakov v oblasti zdravej výživy.
BRATISLAVA 29. septembra - Opakovaný prieskum stravovacích návykov, pohybových aktivít a ich korelácie s obezitou vykonala agentúra NMS, a to na vzorke 971 rodičov žiakov vo veku osem až jedenásť rokov. Prieskum bol zrealizovaný v júni tohto roka. Podobné prieskumy boli v rámci programu robené aj v minulosti, pomer detí trpiacich nadváhou je v sledovanom období podobný. V porovnaní s rokom 2022 poklesol podiel detí s nadváhou o jeden percentuálny bod, a to z 20 na 19 percent. Zmenila sa ale veková kategória detí, ktoré ňou trpia najčastejšie. Kým v minulosti to boli 12 a 13-roční, v súčasnosti dominujú sedem a osemroční. Prieskum ukázal, že deti bez nadváhy doma častejšie raňajkujú, a zároveň sa denne venujú pohybovým či športovým aktivitám. Deti častejšie trpiace nadváhou sa venujú pohybovým aktivitám nanajvýš dvakrát týždenne. Taktiež prinajmenšom tri až štyrikrát do týždňa jedávajú jedlá rýchleho občerstvenia.

Podľa výsledkov prieskumu 11 percent detí vôbec neraňajkuje. Naopak, 67 percent detí počas pracovných dní každý deň konzumuje raňajky. Dané výsledky sú porovnateľné s predošlým prieskumom. „Aspoň v jeden pracovný deň raňajkuje 89 percent detí a 84 percent z nich si dopraje jedlo pripravené doma. Deti, ktoré neraňajkujú, uvádzajú rôzne dôvody: 25 percent nemá chuť, 23 percent ich odmieta a 21 percent nemá čas,“ približujú z programu Viem, čo zjem. Prieskum ďalej ukázal, že na dennej báze konzumuje desiatu 88 percent detí, najčastejšie ide o žiakov 3. a 4. ročníka. V porovnaní s predošlým prieskumom o päť percentuálnych bodov poklesol podiel detí, ktoré jedávajú doma pripravenú desiatu, a to na 68 percent.
Rodičia v prieskume uvádzali, že čerstvé ovocie a zeleninu si denné dopraje 44 percent detí, pričom 58 percent z nich si dáva jednu porciu, ostatné konzumujú dve a viac porcií. „Naopak, jedlá rýchleho občerstvenia a vyprážané jedlá sú faktormi, ktoré prispievajú k nadváhe. Zatiaľ čo 23 percent detí nekonzumuje nezdravé jedlá vôbec, 78 percent ich konzumuje aspoň raz týždenne,“ dopĺňajú z programu Viem, čo zjem. Sladkosti podľa rodičov denne jedáva 43 percent detí, pričom ide najmä o žiakov 3. a 4. ročníka. Dve až tri porcie sladkostí denne si dopraje 28 percent detí, dve percentá detí zjedia viac než tri porcie sladkostí. Sedem z desiatich detí (70 percent) denne skonzumuje jednu porciu sladkostí.
„Čo sa týka frekvencie konzumácie sladených a dochucovaných nápojov, 16 percent detí ich pije denne, 51 percent detí jeden až dvakrát do týždňa. Naopak, 15 percent detí vôbec nepije sladené nápoje, čo je takmer dvojnásobok oproti roku 2017 (8 percent),“ uvádzajú ďalej z programu Viem, čo zjem. Prieskum ukázal, že vyše 60 percent detí preferuje nesladené nápoje. Z hľadiska objemu 16 percent detí požije vyše 1,5 litra sladených nápojov týždenne.

Športovým aktivitám sa prinajmenšom raz týždenne venuje 96 percent detí. Na dennej báze športuje 35 percent detí, čo predstavuje v porovnaní s minulosťou významný nárast. V roku 2022 denne športovalo 26 percent detí a v roku 2019 to bolo 19 percent detí. U žiakov 5. a 6. ročníka, ktorí trpí nadváhou, je miera pohybových a športových aktivít výrazne nižšia.
„Žiaľ, aj tieto výsledky poukazujú na potrebu edukácie detí a ich rodičov o zdravej výžive a podpore pohybovej aktivity, ktoré s nadváhou a obezitou veľmi úzko súvisia. Napriek tomu, že ide o sprostredkované odpovede rodičov, treba im z pohľadu podpory zdravia prikladať význam. Rodičia sú totiž ako vzory pre svoje deti takisto cieľovou skupinou,“ skonštatoval Róbert Ochaba z odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva SR.

Prieskum tiež ukázal, že výrazne vzrástol počet detí so stravovacími obmedzeniami. V roku 2024 išlo o 13 percent, kým v roku 2017 malo takéto obmedzenie deväť percent detí. Polovica detí so stravovacím obmedzením trpí alergiou na laktózu, pätina všeobecnou potravinovou alergiou, alebo histamínovou intoleranciou, a desatina je alergická na lepok.

Program Viem, čo zjem je realizovaný v rámci globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý funguje vo vyše 80 krajinách sveta. V uplynulom školskom roku 2023/2024 bolo v programe zapojených bezmála 28-tisíc žiakov zo 445 slovenských škôl. Na programe spolupracuje Úrad verejného zdravotníctva SR, a patrí k Národnému programu podpory zdravia. Bližšie informácie o programe možno nájsť na webe www.viemcozjem.sk.
Tento týždeň   /   Zdravie   /   Autor: © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články