Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Vychutnajte si bežeckú jeseň. V štýlovej a pohodlnej obuvi

Vychutnajte si bežeckú jeseň. V štýlovej a pohodlnej obuvi
Jeseň mnohí považujú za najkrajšie ročné obdobie. Príroda sa pred zimným spánkom lúči pestrými farbami, vďaka ktorým aj behanie v teréne má inú atmosféru. Les zrazu vyzerá inak a človeka to zrazu ťahá len tak si užiť beh. Veľkú rolu na celkovom zážitku hrajú vhodné bežecké topánky.
Športové obchody ponúkajú množstvo krosových modelov pre rôzne terény, tak s výberom vhodného terénneho obutia by nemal byť problém. Okrem množstva „klasických“ topánok s rôznymi systémami podrážkového pruženia a tlmenia sa na trhu začínajú udomácňovať aj rôzne minimalistické riešenia idúce proti väčšinovému prúdu. V ponuke sa začali nesmelo objavovať modely s prívlastkom „natural running“. Nejedná sa o žiadny ďalší výkrik bežeckej topánkovej módy, ale skôr návrat k prirodzenému pohybu nôh pri behu.

Základnou myšlienkou tohto konceptu je, že topánka by mala len minimálne ovplyvňovať prirodzený pohyb bosej nohy pri behu. Skúste sa niekedy prebehnúť po kvalitnom trávniku a možno budete prekvapení, že na zemi noha pristáva úplne inak ako v topánkach. Krok zrazu nezačínate pätou, ale prvý kontakt s terénom nastáva cez prednú časť chodidla. Áno, naše kráčanie i behanie je výrazne ovplyvnené aj tým, čo máme obuté na nohách. A do značnej miery môže aj za rôzne zranenia či zdravotné problémy. Štúdie potvrdili, že väčšina ľudí bežiacich naboso dopadá na prednú časť chodidla (nejde však o beh „cez špičky“), čo umožňuje naplno využiť na tlmenie dopadových nárazov telesné systémy, najmä lýtkové svaly.

Požiadavky na „natural running“ topánku možno zhrnúť nasledovne: štíhla stavba s čo najväčším obopnutím nohy a minimálnym vnútorným sklonom, t.j. prevýšením päty voči špičke. Tenká a ohybná podrážka by mala umožňovať dobrý kontakt s povrchom pri poskytnutí dobrej ochrany chodidla pred mechanickým poranením. Prípustná je malá miera tlmenia.



Po tomto krátkom úvode sa poďme pozrieť, ako sa s požiadavkami natural runningu na lesných cestách - necestách vyrovnala firma Inov8. Testované krosky Trailroc 245 predstavujú zlatú strednú cestu medzi skôr pretekárskymi 235 a viac tréningovými 255. Topánky už na prvý pohľad pôsobia štíhlo. Výsledok porovnania s inými avšak „odpruženými“ kroskami bol nečakaný. Podrážka v najširšom mieste (tam, kde začínajú prsty) i na päte bola takmer o centimeter užšia. Už tu možno badať snahu o minimalizáciu namáhania lýtkových a chodidlových svalov, ktoré odvádzajú najväčšiu prácu pri deformácii topánky počas kroku. V pohľade zozadu má podrážka obdĺžnikový tvar so zaoblenými dolnými rohmi, čo prispieva k rýchlejšiemu a lepšiemu usadeniu v teréne. Samotná podrážka je zložená z troch kusov rôzne tvrdého materiálu. Najmäkší materiál je pod špičkou, čím je docielený malý odpor topánky voči priečnemu skrúteniu pri dokončovaní kroku. V strednej „dopadovej“ i zadnej časti je použitý tvrdší a najmä odolnejší materiál na zaťažovanú vonkajšiu stranu, zatiaľčo vnútorná je osadená trocha mäkším materiálom. Dezén podrážky mi vzdialene pripomínal futbalové kopačky. Len štupľov je viac, majú hranatý tvar a sú rôznej veľkosti. Do päty je integrovaný systém META-SHANK. Ide o polymérový pružiaci prstenec, ktorých tlmením rázov chráni pätu pri behu dole kopcom, kedy sa došľap musí začínať pätou. Celkové pohodlie umocňuje aj vyberateľná vložka.



Zvršok topánky je tvorený dvojvrstvovým materiálom - jemnou sieťovinou zvonka, ktorú zvnútra „utesňuje“ jemné plátienko. Tým je docielené dobré odvetranie topánky, čo bežci ocenia najmä v lete. Veľmi dobre je spracované aj polstrovanie v oblasti členkových kostí a achylovky. Dizajnovo nápadité je vystuženie bokov topánky pružnými „pásikmi“ ťahanými šnúrkami, čím sa minimalizuje riziko roztrhnutia zvršku, ale predovšetkým sa dosahuje dobré obopnutie nohy. Špička topánky je voči okopávaniu chránená predĺžením podošvy, na ktoré plynulo nadväzuje tenká guma.
Na záver miery a váhy: Trailroc 245 váži 245 g, čo je o 80 – 100 g menej ako bežná kroska. Výškový rozdiel špička/päta je 3 mm, v prednej časti je noha nad zemou 8 mm, v zadnej 11 mm, výška štupľov je 4 mm. Odporúčaná predajná cena je 125 Eur.

Pred prvým vybehnutím obraciam „Trailrocky“ zo všetkých strán a hlavou sa mi preháňajú pochybnosti. Nebude beh v nich utrpením? Veď sú úzke, cez tenkú podrážku pocítim každý konár či kameň. Ako vlastne tento minimalistický výrobok bude bojovať s nástrahami terénu? Pri obúvaní naozaj troška cítiť menšiu šírku, topánka sa však hneď na nohe pekne usadí a celkom drží. To je výhodné pri rozviazaní či povolení šnúrok, lebo topánka nezačne na nohe hneď „lietať“. A vôbec sa nemusíte báť, že ju po pár krokoch stratíte. Pri „natural runningu“ by obuv mala len minimálne ovplyvňovať pohyby nôh pri behu, čo je možné iba pri maximálnom prispôsobení topánky nohe. To je z časti už zabezpečené úzkou stavbou a zvyšok sa docieli pritlačením zvršku pomocou zašnurovania. Tu oceňujem dobré riešenie polstrovania jazyka i bokov, Trailrocky pôsobia veľmi pohodlným dojmom. Štíhlosť topánky však môže spôsobiť menšie problémy bežcom so širokou nohou. Ako určité obmedzenie sa mi javil aj vysoký priehlavok. O niekoľko milimetrov dlhšie boky v oblasti jazykového otvoru by umožnili lepšie prekrytie a zafixovanie jazyka.

Pri behu stavba Trailrocky automaticky navedie na dopad na prednú časť chodidla. A tu je jedno z úskalí natural runningu, najmä ak sa v klasických topánkach radíte medzi „pätobežcov“. Na iný štýl behu spojený s rozdielnym zaťažovaním svalov a šliach si treba zvykať veľmi pomaly, pretože každý väčší skok môže bolieť. Rovnako sa treba pripraviť aj na iné reakcie topánok na nástrahy terénu. Kamene či konáre cez tenkú podrážku nie sú vôbec cítiť, ale v porovnaní s odpruženými topánkami chodidlá čítajú terén citlivejšie.



Zubatý dezén „dvestoštyridsaťpätiek“ vnucuje myšlienku dobrej trakcie na blate, či snehu, ale topánky veľmi dobre držia aj na suchom a tvrdom povrchu, či na tráve. Pri výbehoch do kopcov je veľkou výhodou relatívne vysoká ohybnosť topánky najmä v prednej časti. Prsty nôh nemusia vykonávať veľkú prácu pri ohýbaní podrážky počas krokov, relatívna mäkkosť umožňuje dobré kopírovanie terénu s výborným zasekávaním dezénu. Skrátka topánky držia skoro ako klincové tretry. Tenká podrážka môže vzbudzovať obavy pri behu dole kopcom, kde sa vždy beží cez päty. Riešenie pomocou META-SHANKu zaistuje dostatočné tlmenie a nohy v pohode prežijú aj viackilometrové klesanie. To, či prežijú aj takýto výbeh hore však bude len minimálne ovplyvnené topánkami...

Záver: Model Trailroc 245 Inov8 predstavuje kvalitnú natural runningovú alternatívu ku kroskám s klasickou stavbou. Pri ich výbere treba zvážiť v článku spomenuté špecifiká a najmä veľmi pomaly dávkovať prvé kilometre.
16.10.2012 / Testy / Autor: Andrej Červeňan