TEST: Vo Vivobarefoot Eclipse sa priblížite chôdzi a behu naboso

TEST: Vo Vivobarefoot Eclipse sa priblížite chôdzi a behu naboso
Naboso, alebo v tlmených topánkach? Táto otázka dokáže medzi bežcami rozvíriť veľmi živú diskusiu. Ak patríte medzi priaznivcov minimalizmu a behu naboso, mali by ste zaostriť na nové sandále Eclipse od Vivobarefoot.
Už je to sedem rokov, čo kniha Zrodení k behu rozdelila bežeckú komunitu na dva tábory. Zástupcovia prvého z nich zostávajú verní tradičným odtlmeným topánkam a neplánujú sa púšťať do žiadnych experimentov, zatiaľ čo tábor číslo dva sa necháva inšpirovať legendárnym kmeňom mexických indiánov a po ich vzore vyznáva chôdzu a beh naboso alebo v takzvaných minimalistických topánkach.

Vďaka veľkému záujmu tak začalo vznikať čoraz väčšie množstvo minimalistických bežeckých topánok a sandálov, ktoré preberajú a ďalej rozvíjajú pôvodnú indiánsku myšlienku v podobe ručne robených sandálov z ojazdených pneumatík. Jednou z najčerstvejších noviniek v tomto smere sú sandále Eclipse od britskej značky Vivobarefoot, ktorá sa špecializuje práve na beh a chôdzu čo najviac naboso.

Miminalizmus a behanie naboso


Minimalizmus čiže dôraz na prirodzenú prácu chodidla je smer, ktorý mi odjakživa dával veľký zmysel pre svoju jednoduchosť a efektívne zapojenie dolných končatín. Rovnako ako čokoľvek iného však ani tento smer nie je dokonalý a okrem množstva výhod (za zmienku stojí najmä prirodzene mäkší došľap, ktorý znižuje mieru otrasov pri dopade a aktívnejšie zapája všetky väzy a svaly dolnej končatiny) so sebou nesie aj niekoľko nezanedbateľných nevýhod, ktoré vám môžu poriadne zakúriť. A to najmä vtedy, keď to s tréningom preženiete a praktizujete ono klasické "príliš rýchlo, príliš ďaleko a príliš veľa".

Zastávam názor, že kľúčom k zdravému a prirodzenému pohybu je správna technika a bežecká topánka je len nástroj, ktorý vám môže na vašej ceste výrazne pomôcť, ale sám o sebe nie je kľúčový. Aj v extrémne tlmených topánkach sa totiž dá pohodlne behať cez stred chodidla, na druhej strane som mal možnosť pozorovať množstvo bosých bežcov dopadať na pätu.

Až doteraz som mal skúsenosti s veľkým množstvom bežeckých topánok, ale žiadne z nich nespĺňali kritériá čistokrvného Barefoot, ktorý je definovaný nulovým dropom, hrúbkou podrážky a totálnou ohybnosťou.

Vivobarefoot Eclipse

Vivobarefoot Eclipse tieto parametre spĺňa dokonale, podrážku tvorí iba päť milimetrov tenká guma bez akýchkoľvek výstuh a s nulovým dropom. Už len táto charakteristika dáva najavo, že chodidlá si vo Vivobarefoot Eclipse príliš neoddýchnu a budú musieť pracovať s podobnou intenzitou, ako keby ste chodili a behali naboso.

Behanie naboso mám veľmi rád a v rámci ľahších tréningov alebo rozklusávania dávam topánky bokom, kedykoľvek je to možné. Na druhej strane si náročnejší tréning bez topánok dokážem predstaviť len veľmi ťažko. Podobných limitov sa držím aj pri chôdzi naboso, je pre mňa kvôli skráteným pozdĺžnym klenbám už po pár minútach veľmi nepohodlná.

Pred vyskúšaním Vivobarefoot Eclipse som sa tak na jednej strane tešil, že s nimi nahradím žabky, ktorých použitie sa snažím čo najviac obmedzovať, na strane druhej som sa však obával toho, ako budú moje chodidlá na neznámu skúsenosť reagovať.

Krušné začiatky

Prvých niekoľko hodín bolo veľmi krušných, chodidlo ako také síce znášalo záťaž bez väčších ťažkostí, ale pásik medzi prstami citeľne drel a jeho uchytenie do podrážky veľmi nepríjemne dráždilo priečnu klenbu. Rozhodol som sa ale nič nevzdávať a eclipsom dať ešte druhú šancu.

A dobre som urobil, pretože už od druhého dňa opasok sadol, priečna klenba si začala zvykať a situácia sa stále zlepšovala. Tretí deň som už Vivobarefoot Eclipse nosil celý deň úplne bez problémov a bolo jasné, že sandále sa v lete môžu tešiť na intenzívne vyťaženie.

Pozitívne vlastnosti

Najväčšie výhody tejto barefootovej topánky sú jej vzdušnosť, nízka hmotnosť a konštrukcia, ktorá na jednej strane ochráni chodidlo pred ostrými kameňmi a ďalšími nerovnosťami, ale na strane druhej umožní prirodzenú prácu všetkých svalov a väzov, ktoré sa na chôdzi aj behu podieľajú.

Gumová podrážka je z vrchnej strany zabezpečená protišmykovou vrstvou, takže chodidlo v topánke perfektne drží za sucha i za mokra a podobne sú na tom aj pásky, ktoré sú z mäkkého a elastického materiálu. S výnimkou krátkej časti medzi prstami ani nebudete vedieť, že vám chodidlá niečo obopína.

Jemná hexagonová vzorka poskytuje dostatočnú priľnavosť na tvrdom povrchu, na ktorý sú Vivobarefoot Eclipse určené, ale bez väčšieho zaváhania zvláda aj ľahší terén v podobe spevnených lesných a poľných ciest. Tejto časti topánok by išla vytknúť jedine ťažšia údržba, medzi šesťuholníkmi sa zachytáva prach a nečistoty, ktoré sa veľmi zle dostávajú von.

Tuhá gumová podrážka

Vrátiť sa musím ešte k samotnej gumovej vrstve, ktorá je aj napriek šírky iba päť milimetrov až prekvapivo tuhá. Topánky ako také sú síce veľmi flexibilné, ale kompaktná gumová plocha vás chtiac nechtiac výrazne utlmí od povrchu a s chôdzou naboso sa tak pohyb v Eclipse absolútne nedá porovnávať. Cit pre terén tak hodnotím porovnateľne ako v iných výrazne hrubších topánkach (či už sú to minimalistické Skora Fit, alebo dokonca o poznanie tlmenejšie Brooks Pure Grit), ktoré sú však vyrobené z mäkších materiálov.

Tento fakt najviac vynikne pri behu, mal som pocit, že chodidlo len plieska o podložku a nie je schopné prispôsobiť a dopadať tak mäkko, ako by tomu bolo pri behu naboso alebo v mäkších topánkach. Vďaka tomu môžem všetkými desiatimi Eclipse odporučiť pre chôdzu a bežné letné použitie, kedy po prekonaní prvotných rozpakov takmer nemajú chybu, ale pri behu to predsa len nebude to pravé.
24.6.2016   /   Testy   /   Autor: Vít Kněžínek, Rungo.cz   /    Foto: Vít Kněžínek

Ďalšie články