TEST: Tréningová obuv Puma Speed 600 2 už prináša to, čo majú top modely

TEST: Tréningová obuv Puma Speed 600 2 už prináša to, čo majú top modely
Puma Speed 600 2 je slušná obuv pre začiatočníkov a menej skúsených bežcov, ktorý čakajú dobrú úroveň komfortu a zároveň stability
Niekedy ľutujem, že taký veľký posun vo vývoji bežeckej obuvi neprišiel skôr. Výber a možnosti sú dnes obrovské, kedysi sa od seba obuv líšila skôr dizajnom a strihom. Rozdiely boli skôr kozmetické.

Vybrať si dnes tréningovú obuv na cestu na dlhšie behy je fuška z toho pohľadu, že ponuka je obrovská. Strihy, podrážky, mäkšie, tuhšie. Vďaka novým penám aj novým tkaninám však hlavne ľahšie. Zároveň rastú aj ceny.
Puma prispela do tejto už teraz veľkej ponuky inovovaným modelom Speed 600 2. Trošku veľa čísiel na to, že ide o obuv na behanie.

Bežecká rada Speed má za menom vždy číselný údaj od 100 po 1000. Čím je číslo vyššie, tým má topánka vyššiu mieru tlmenia. Tisícka má najhrubšiu podrážku. Stovka je zase súťažná obuv s minimálnou váhou a veľmi tenkou podrážkou.



Dve peny pre komfort

Šesťstovka je teda niekde uprostred. Mal by to byť kompromis medzi komfortom, tlmením a hmotnosťou. Dvojka za touto číslicou znamená, že je to vylepšená verzia.

Čo sa na obuvi zmenilo v posledných rokoch najviac je to, že sa už nenosí, aby podrážka bola len z jedného materiálu. In je pokiaľ ide o kombináciu aspoň dvoch. Čím viac tým lepšie. A  ak je k tomu ešte nejaký plát, ideálne karbónový – ste na vlne súčasného trendu a ponúkate najmodernejšiu obuv na behanie.

Kombinácia materiálov a pláty už nie sú výsadou len výkonnostnej obuvi, pomaly sa dostávajú aj do tréningových modelov ako je to v prípade šesťstovky.


Puma kombinuje penu ProFoam a Hybrid Foam. Obe sú zdanlivo rovnako pružné.

HybridFoam vo vrchnej časti pripomína Boost, no je o niečo tuhšia ako materiál od adidasu.

Pri ľahkom výkluse alebo miernejšom tempe Speed 600 príjemne tlmí. Ani pri dlhších behoch pri nižších intenzitách nie je chodidlo také unavené. To znamená, že noha nemusí toľko pracovať. Má dobrú podporu klenby, päty aj okrajov.

Nečakajte však výrazne mäkké tlmenie. Sú modely, ktoré sú ešte mäkšie. Podrážka Pumy je skôr pružná, noha sa ľahšie dostáva do odrazovej fázy. Máte pocit, že obuv vám vracia energiu, ktorú do nej vkladáte.


Plát pre lepší odraz

Ide skôr o model, ktorý podporuje správnu techniku aj neutrálny došľap.

Pri vyššom tempe a najmä behaní cez špičku je tlmenie výrazne nižšie. Je to aj tým, že pod prednou polovicou podrážky je plát - ProPlate. Tým, že je v podstate na spodnej časti podrážky má zlepšiť návratnosť energie pri odraze. Plát je vidno, pretože nie je celý chránený gumou na spodnej časti a časom môže byť doškriabaný.

Treba povedať, že nie je karbónový, ale umelohmotný. Karbón by obuv výrazne predražil, aj tento plát je však funkčný hociho nemožno porovnávať s tým aký má Nike v modeloch Vaporfly – pretože ten má prehnutý tvar a je po celej dĺžke. Puma ho má len v prednej časti.

Bež koľko vládzeš

Veľmi dobre pôsobí vonkajšia podpora päty. Hoci vyzerá navonok veľmi robustne, dobre drží nohu. Neomína, netlačí a pomôže pri technike najmä začínajúcim a menej skúseným bežcom.
Komfortnejšie som sa však cítil práve pri voľnejších behoch, kde sa môže veľmi pohodlne usadiť. Ľahko sa stane, že zabehnete oveľa viac ako ste pôvodne plánovali a chodidlá sú v pohode. Po stránke komfortu je to vzhľadom na cenu veľmi dobrá voľba.

Zvládne aj rýchlejšie behy alebo intervaly, no necítil som od obuvi takú dobrú odozvu. Môže to byť aj o niečo vyššou hmotnosťou (311 g).

Zvršok je vzdušný s veľkými dierami. V lete vám v nich teplo určite nebude. V prednej časti je dostatočne široká, no práve zvršok je veľmi vysoko nad chodidlom. Zdá sa akoby bol predok pre ešte jednu nohu. Je to však vec zvyku.


Puma Speed 600 2 je slušná obuv pre začiatočníkov a menej skúsených bežcov, ktorý čakajú dobrú úroveň komfortu a zároveň stability, teda aby vám chodidlo nelietalo hore dole. Podporuje neutrálny došľap aj energiu pri odraze.

A zvládne aj dlhšie behy 20 až 25 kilometrov bez toho, aby to bolo trápenie. Minimálne pre chodidlá.

24.3.2020   /   Testy   /   Autor: Miloslav Šebela

Fotogaléria

Ďalšie články