TEST: Silva Trail Runner 2, partner na dlhé nočné výbehy

TEST: Silva Trail Runner 2, partner na dlhé nočné výbehy
Čelovka Silva Trail Runner 2 sa ešte ani poriadne neohriala v bežeckých obchodoch a my už sme ju otestovali. Je vyrobená špeciálne pre bežcov a získala si nás predovšetkým pohodlím, širokým svetlom a fantastickú výdržou.

Najzaujímavejšia je jej konštrukcia. Batérie nie sú integrované priamo v tele, ale sú v samostatnom boxe na pásiku čelovky, ktorý budete mať po nasadení na temene hlavy. Zmestia sa do neho tri batérie typu AAA (mikrotužkové) a aj vďaka tomu Trail Runner 2 váži iba 120 gramov (vrátane batérií).

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
//www.youtube.com/embed/illHb-H7ISI

Čelovka je nielen ľahšia ako jej staršia sestrička, ale aj celkovo menšia, čo sa našťastie nijako negatívne neprejavilo na jej stabilite na hlave. Vďaka perfektne riešenej dosadacej plochy reflektora a tiež vďaka širokému pásiku so silikónovým prúžkom sedí na hlave výborne a ani nie je nutné ju nejako príliš uťahovať.

Reflektor čelovky je sám akýmsi veľkým kĺbom, sklon svietenia ním môžete nastavovať plynulo a v širokom rozsahu. Kĺb kladie primeraný odpor, teda nehrozí samovoľné sklápanie pri behu. Na boku sa nachádza jediné veľké gumové tlačidlo, ktorým čelovku ovládate.


Na výber máte z dvoch intenzít svietenia a mód "stroboskopu". Červené svetlo chýba. Výdrž čelovky je podľa výrobcu pri maximálnom výkone až 30 hodín, podľa nášho testu je to s neznačkovými alkalickými batériami asi 20 hodín, potom začne intenzita svietenia pomaly klesať. Osobne považujem túto variantu (postupného poklesu) za šťastnejší, ako keď vám čelovka svieti stabilne síce o niečo dlhšie, ale potom zrazu zhasne a vy narazíte o najbližší strom.

Pri úspornom režime (ktorý vám väčšinou postačí, ja čelovku zapínam na maximum iba na úzkych lesných cestičkách plných koreňov a kameňov) môžete podľa výrobcu svietiť až 90 hodín. Pravdivosť tohto tvrdenia som nepreveril, ale na základe výdrže pri vyššej intenzite predpokladám, že minimálne 60 hodín je viac ako reálnych.

Výrobca uvádza, že čelovka má dosvit až 50 metrov. Pre nás bežcov je však dôležitejší fakt, že vďaka použitiu kombinácie dvoch rôznych LEDiek je svetlo dostatočné vo všetkých smeroch a jeho svit je plynulý. Máte teda veľmi dobre osvetlené miesto, kam budete vzápätí došľapovať (vďaka vysoko výkonnej Ledke) a zároveň máte prehľad o teréne okolo vás (to má na starosti stredne výkonná LED dióda), keby náhodou bolo potrebné uskočiť stranou. Tento typ osvetlenia mám oveľa radšej ako úzky, aj keď veľmi intenzívny kužeľ svetla, ktorý poskytujú čelovky iných výrobcov.

Vďaka plynulému osvetleniu si v lese nepripadám ako v tuneli a nemusím hlavou neustále otáčať zo strany na stranu, len aby som sa pozrel, či už som pri odbočke , ktorou sa chcem vydať. Navyše túto vlastnosť oceníte vo chvíli, keď vášmu parťákovi dôjdu baterky a vy ste tak nútení bežať vo dvoch iba na vašu čelovku. Práve to ide so Silvou prekvapivo dobre.

Výrobca uvádza, že svietivosť druhej generácie je 140 lumenov, čo je oproti 100 lumenom udávaným pri prvej generácii pomerne značný rozdiel. V reáli sa však žiadny veľký nárast svietivosti nekoná. Možno to má na svedomí aj ľahko prirodzenejšia farba svetla. Druhá generácia totiž poskytuje svetlo s ľahkým nádychom do žlta a treba uznať, že oproti úplne bielemu svetlu pri prvej generácii je to zmena príjemná. Rozdiel však spoznáte len vo chvíli, keď máte obe čelovky vedľa seba.


Po vypnutí vás Silva informuje o stave batérií. Že sú stále v perfektnej kondícii, spoznáte podľa zeleného svetla, ktorým svietia niekoľko sekúnd po vypnutí. Ak sú už čiastočne vybité, svieti na oranžovo A ak sa čas odchodu batérií do večných lovíšť blíži míľovými krokmi, zasvieti na vás červená.

Čelovku Silva Trail Runner II môžem úplne jednoznačne odporučiť. Ak hľadáte zdroj svetla na nočné výbehy ( teraz v zime všetko medzi 16:00 a 7:00 ) po neosvetlených miestach, je Silva určite skvelou voľbou. Svietivosť má úplne dostatočnú aj pre naozaj rýchly beh, ergonomicky je riešená úplne skvele, nízkou hmotnosťou vás nebude na hlave nijako moc obťažovať a disponuje rozsahom i plynulosťou svetla , ktoré budete príjemne vnímať.

Nesiahol by som po nej jedine vtedy, ak by som hľadal zdroj svetla, ktorý by som chcel alternatívne používať aj pre jazdu na bicykli. Pre to nie je ideálne riešená, jej svit nie je dostatočne intenzívny.


Inými očami

Keď som si prvýkrát nasadil Trail Runner II, bol to skvelý pocit. Také pohodlie sa so žiadnou inou čelovkou, ktorú som kedy skúsil, nedá porovnať. Je perfektne vyvážená a široký pružný pásik obohatený silikónovým prúžkom sa na hlave ani nepohne, aj keď nie je príliš utiahnutá.

Čelovka je typickým zástupcom takzvaných flood svietidiel, ktoré sa vyznačujú širokým rovnomerným svetlom na krátku vzdialenosť. To sa podarilo na jednotku. Svetlo je nádherne rovnomerné od stredu až k okrajom, čo je praktické nielen pri behaní. Na druhú stranu nie je nijako extra intenzívne a použiteľný dosvit je obmedzený zhruba na desať až pätnásť metrov .

Na beh po spevnených cestách či miestach, kde to dobre poznám, je svetlo úplne perfektné. Pre beh terénom by som však preferoval predsa len o niečo väčšiu intenzitu svetla ( aj za cenu užšieho kužeľa ), obzvlášť keď behám v okuliaroch, ktoré sa ľahko zahmlia parou od úst alebo kvapkami mrholenia, sneženia. Tiež údaj o maximálnom dosvite 50 metrov je podľa mňa iba pre Bystrozrakých.

Ak vám však vyhovuje široké rozptýlené svetlo, asi len ťažko budete hľadať lepšiu bežeckú čelovku. Perfektné upevnenie na hlave a fantastická výdrž na baterky sú hlavné dôvody, prečo budete mať túto čelovku radi.

Silva Trail Runner II / Trail Runner (Plus)

  • svietivosť: 140 Lumenov/100 Lumenov
  • krytie: IPX6/IPX6
  • dosvit: 50m/50m
  • hmotnosť: 118g/135g (70g)
  • napájanie: 3xAAA/2xAA (4xAA)
  • maximálna výdrž: 30h/24h (48h)
  • cena: od 50€

Zaujímavé články nájdete aj na rungo.cz.

22.12.2013   /   Testy   /   Autor: rungo.cz , Petr Brém   /    Foto: youtube.com, Petr Brém

Fotogaléria

Ďalšie články