TEST: Radi beháte v zime? Asics Gel Nimbus 21 v edícii Winterized si zamilujete

TEST: Radi beháte v zime? Asics Gel Nimbus 21 v edícii Winterized si zamilujete
Ak si vyberáte nové auto, viete, podľa akých kritérií. Rozhoduje výbava, výkon motora, spotreba, vnútorný priestor, dostupnosť servisu a náhradných dielov. Rozhoduje hlavne praktická stránka. Viem čo potrebujem, a podľa toho si vyberiem. A teraz ruku na srdce, ako si vyberáte bežeckú obuv? Priznám sa, že u mňa neraz rozhodujú emócie a osobný pocit. Parametrov, ktoré sa dajú pri obuvi sledovať je minimum. Aj preto je ťažké sa niekedy medzi nimi orientovať. Keď sa ku mne dostala obuv Asics Gel Nimbus 21 v edícii Winterized, nevedel som kam ju zaradiť.
Nie je to módny hit

Asics nie je značka, ktorá by dávala dôraz na módu. Vzhľadom niektoré jej modely rozhodne neoslovia. Často sú fádne, vyhrávala kvalita spracovania a funkčnosť. Nimbus patrí medzi jednej z najdlhšie vyrábaných modelov značky. Na trhu je už viac ako 20 rokov.

Ak by bol Nimbus 21 autom, videl by som ho ako mestský crossover. Mestský preto, že je to cestná obuv. Zvládne aj ľahký terén, ale nie je jej silná stránka. Zbytočne ju ťahať do lesa, lebo tam by sa len trápila.


A crossover medzi obuvou mi pripomína pre celkovú robustnú konštrukciu a univerzálne využitie v tréningu. Rozhodne je to tréningová obuv, hoci zvládne aj kratšie preteky. Daňou na nich bude ich vyššia hmotnosť.

Svedčia jej rýchle behy

Podrážka nie je z jedného materiálu ako to býva u väčšiny tenisiek. Okrem pružnej peny Flyfoam používa Asics dlhodobo na tlmenie aj gél. Ten je nielen v zadnej časti ale aj pod špičkou, pre lepší návrat energie pri odraze.
Bol som trochu skeptický. Zdalo sa mi to až príliš prešpekulované. Po skúsenostiach s inými značkami si vravíte, keď im stačí jeden typ peny a funguje to, prečo táto topánka vyzerá ako z NASA.

No musím uznať, že podrážka je veľmi pohodlná. Dostatočne mäkká a pružná, pritom pri svižnejšom behu má noha oporu a nestráca energiu. Prechod do odrazu je celkom plynulý.
Mne sa viac osvedčila pri rýchlejších behoch, pretože predná časť topánky je pevnejšia.


Na druhej strane päta je až prekvapivo veľmi tlmená. Je to podobný pocit ako pri niektorých modeloch Hoka One One. Pri Nimbusoch však cítite, že vám noha v teniske nepláva hore-dole. Topánka veľmi dobre drží nohu.

Trochu mi to prekážalo, pretože som mal pocit ako by sa mi päta stále prepadávala. Po čase som si na to zvykol. Pri dlhších behoch som necítil, že by noha bola zvlášť unavená. Tejto teniske však viac svedčia rýchle behy, intervalové tréningy a tempá. Hoci na prvý pohľad by som to o nej vôbec nepovedal.

Prekvapí zvršok

Tým skutočným tromfom Nimbusu však podľa mňa nie je podrážka, ale zvršok. Teda v prípade Winterized. Nestáva sa mi, že by sa mi nohy v novembri v teniske zvlášť potili. Toto je však topánka, ktorú chcete mať v nečase a v chladnom počasí. Nie je to goretexová membrána, takže nezvládne všetky vrtochy počasia, ale v teplotách okolo nuly aj v ľahkom daždi bola noha prekvapivo v suchu a v komforte.
A ďalším príjemným prekvapením je trvácnosť. Ak sa na niečo môžete pri Asicsoch spoľahnúť je to kvalitné prevedenie. Túto obuv tak skoro nezoderiete. Tlmiace peny chráni hrubá gumená podrážka AHAR.


Zvládne tempo aj výklus

Pri väčšine bežeckej obuvi sa mi stáva, že málokedy sa s nimi dostanem k nabehaniu 500 kilometrov. Som si istý, že Nimbusy vydržia oveľa dlhšie. Za relatívne krátky čas, čo som mal možnosť v nich behať, vyzerajú stále ako nové.

Celkovo ma Nimbusy Winterized veľmi príjemne prekvapili. Je to odolná a pohodlná tréningová obuv. Skôr na rýchlejšie behy, ale dostatočne pohodlná aj na výklus. Jej nevýhodou bude skôr, že ju nevyužijete v lete, respektíve by som to v horúcom počasí ani neriskoval. Pretože už pri 7 stupňoch mi v nich bolo celkom teplo. A medzi topánkami nepatrí medzi najľahšie (310 g).

Obuv zapožičala predajňa top4running.sk.

14.11.2019   /   Testy   /   Autor: Miloš Šebela   /    Foto: asics

Fotogaléria

Ďalšie články