Chytré krabičky 21.storočia

Chytré krabičky 21.storočia
Už niekoľko desiatok rokov dopĺňajú bežeckú výbavu všetko - vediace prístroje. Od mechanických počítadiel, cez mohutné budíky z NDR sme sa dostali do doby, keď nám malé prístroje zobrazujú desiatky funkcií vrátane srdcového tepu, kalorickej spotreby, či nadmorskej výšky. Otázkou je, čo vlastne od počítača na ruke očakávame a ako ho využijeme. Na základe vašich otázok sa pokúsime  urobiť v problematike prístrojov s integrovanými funkciami trochu jasno.

Určenie priorít


Je to tak ako pri automobiloch, obyčajného vodiča zaujíma na tachometri rýchlosť, aby neplatil pokutu, pretekára zase otáčky a tlak v motore. Presne tak je to i pri športových počítačoch (športtesteroch). Musíme si uvedomiť naše priority. Ide nám viac o prebehnutú vzdialenosť, priemernú rýchlosť a prevýšenie, alebo o srdcovú frekvenciu a jej následné vyhodnocovanie v počítači ? Preto mnohí z vás budú tieto informácie brať ako konštatovanie: ,, Prebehli sme dvanásť kilometrov priemernou rýchlosťou desať kilometrov za hodinu. Tak Fero to je super, za dva týždne si to zopakujeme!“ Alebo máme možnosť pri behaní sledovať priemernú rýchlosť, aktuálnu rýchlosť vzdialenosť, tempo na km, tep, nadmorskú výšku... Vyspelý športtester dokáže všetko. Na vrchole ponuky drahších modelov je možné prehrávať históriu tréningu, prenášať údaje do PC a hitom je integrované GPS priamo v hodinkách.

Ako vyberať


Opäť záleží na tom, čo chceme od športtesteru vedieť, koľko chceme utratiť, prípadne či ho chceme využiť aj pri iných športoch (Garmin, ale už aj spoločnosť Nike integrovali Gps snímač priamo do hodiniek a preto nebude problém využiť vaše hodinky na meranie všetkých údajov aj na biku, korčuliach, či v zime na bežkách). Je to voľba medzi funkciami, cenou a kvalitou. Nezanedbateľné je i ovládanie, či vám vyhovuje usporiadanie a veľkosť tlačidiel , ale tiež zobrazovanie, veľkosť  a čitateľnosť údajov displeja. Posledná vec – športtester sa vám musí páčiť Jouk.

Voľba vhodnej kombinácie


V minulosti to bolo jednoduché. Funkcie športtesterov sa dali spočítať na prstoch jednej ruky a jediné, čo výrazne odlišovalo tie luxusnejšie od ostatnych bola nadmorská výška, pri Polaroch kódovaný prenos údajov z hrudného pásu. Nedá sa jednoznačne tvrdiť aká kombinácia funkcií je pre bežca potrebná, ale z vlastných skúseností viem, že najvhodnejšou alternatívou je mať všetko pod ,,jednou strechou“. Musíte sa ale pripraviť na nie malú čiastku, ktorú zaplatíte za exkluzivitu a moderné technológie.

Výhody a nevýhody


Základom bude výber funkcií, niekedy menej znamená viac. Ak displej zobrazuje v niekoľkých riadkoch veľa funkcií, tak aj tak sa sústredime len na niektoré. Preto je dobré  voliť možnosť prepínania s elimináciou zobrazovania údajov a varianty  s rôznou velkosťou číslic, či počtom riadkov – prehľadnosť a čitateľnosť displeja je pre nás dôležitá... Ďalšou sú ovládacie prvky. V jednoduchosti je sila. Skúste si najprv ich umiestenie na ruke a ovládanie. Menej vybavené  prístroje sú ľahšie a subtilnejšie (o GARMINE  FORERUNNER 210 to neplatí – najľahší prístroj na svete s integrovaným GPS). Tiež hrudné pásy sa od seba líšia, nie každý je navzájom kompatibilný, po niektorom ostanú na tele otlačeniny, iné pocítite minimálne.

Údržba


Dnes je väčšina prístrojov vodotesná, takže nemusíte mať obavy pri behaní v daždi. Nebezpečenstvo môže nastať pri manipulovaní s prístrojom (prepínanie funkcií) napríklad počas triatlonu vo vodnej pasáži. Vyvarujte sa priamemu kontaktu magnetu. Hodinky nenabíjajte priebežne, vždy ich nechajte vybiť.  Štandardom by mala byť aj funkcia vypnutia prístroja pri dlhšom nepoužívaní. Pri výbere sa uistite, či balenie obsahuje všetko čo má mať, a to spolu s kompletným návodom. Ďalej či má výrobok u nás servis, aké príslušenstvo a za akú cenu sa dá k nemu prikúpiť.

Krátky test na atletickom ovále


Kto už nejaký ten čas behá, chce vedieť aj akú vzdialenosť počas tréningu ubehol a za aký čas. Naša redakcia chcela zistiť aké presné sú prístroje, ktoré náš trh ponúka. Otestovali sme to ! Test prebiehal na tartanovom ovále Mladá Garda, pri voľne zvolenom tempe 5:00 min/km. Samotný ovál mal 400m, dali sme si ho 7-krát (2800m).

Garmin Forerunner 210 hr

2760m/  - 1,4 percenta

+ Najľahšie hodinky s integrovaným GPS senzorom (54g)
+ ľahko a presne ovládateľné
+ vysoká presnosť aj v horskom teréne
+ pripojenie k PC



Polar RS 800CX Run

2733m /  - 2,4 percenta

+ Stále vlajkovou loďou pre množstvo funkcíí
+ Pripojenie k PC
-  absencia integrovaného GPS
- cena



Sigma RC 1209

2604m / - 7 percent

+ čitateľný displej
-  absencia integrovaného GPS



Iphone s Nike+ App

2597m / - 7,25 percenta

+ Iphone je kapitola sama o sebe
+ možnosť počúvať hudbu
+ pripojenie k PC
-  Gps signál v lese




Canyon Heart Meter SW5

+ cena
- absencia footpadu, GPS



Google maps

2846m / + 1,65 percenta

+ zadarmo
- žiadne funkcie

Foto: garmin.sk, zanzo.sk, nikeslovakia, asbis.sk

16.8.2011   /   Testy   /   Autor: bruno bruno

Fotogaléria

Ďalšie články