Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Klasika? Korčuľovanie? Vyberte si správne lyže

Klasika? Korčuľovanie? Vyberte si správne lyže
Telo je nachystané, biela stopa upravená, nechýba ani chuť a elán. Aké lyže si však vybrať?
Lyže sú základ pre každého bežkára, preto je veľmi dôležitý ich správny výber. Pri výbere lyží je najpodstatnejšie vedieť, aký spôsob chceme využívať, klasický alebo korčuliarsky. Poznáme aj takzvané univerzálne lyže, ktoré sa dajú využívať na oba spôsoby, ale vo vrcholovom športe sa nevyužívajú, no na turistiku sú vhodne, aj keď pocit zjazdy určite nie je taký, ako na lyžiach, ktoré sú na daný spôsob behu určené.

Klasické lyže sú dlhšie zhruba o 10-15 cm oproti korčuliarskym lyžiam. Majú na skĺznici mazaciu zónu, kde sa nanáša stúpací vosk, ktorý umožňuje odraz vpred oproti korčuliarskym lyžiam, ktoré malú len sklzovú zónu. Tá sa nachádza aj na klasických lyžiach a to v prednej a zadnej tretine lyže, uprostred sa nachádza mazacia zóna.
Pri turistických klasických lyžiach sa mazacia zóna nevoskuje, pretože sa skladá zo šupín alebo vlniek, ktoré umožňujú odraz a nahrádzajú stúpacie vosky. Najnovšie sa začala využívať technológia, ktorá umožňuje skĺznici lyže prispôsobiť sa typu a teplote snehu čo umožní odraz, bez toho, aby bol na lyži stúpací vosk prípadne šupiny. Táto technológia sa používa len pri turistických lyžiach. Pri teplote okolo 0°C, keď padajú veľké vločky, sa môže použiť lyža s mikrokontaktom, ktorú tiež netreba voskovať. Stačí keď sa zašmirgľuje stúpacia zóna a dokážete sa z nej odraziť, to sú však špeciálne pretekárske lyže, len na tieto podmienky.



Tvar lyže je približne rovnaký líši sa len tvar špičky lyže, kde klasická ma špicatejšiu špičku a korčuliarska oblejšiu a kratšiu špičku. Šírka lyže je rovnaká pri oboch druhoch lyží. Lyže, ktoré sa používajú na neupravených tratiach sú však širšie o cca 1 cm. Klasické lyže a ich výber – ak chcete lyže na turistiku do neupraveného terénu, mala by byť širšia ako pretekárska lyža a väčšinou by mala mať šupiny, aby ste nestrácali čas s voskovaním. Keďže sa pripravujeme na Bielu stopu, mali by sme sa zamerať na pretekárske lyže, pretože asi 20 % výkonu tvoria samotné lyže a 10 % voskovanie. Pri výbere lyží sú podstatné 3 parametre: tvrdosť, dĺžka a typ sklznice.



Ak ste ťažší, tak je lepšie si kupovať tvrdšie lyže, ak ste zase ľahší tak mäkšie lyže. Nedostatočné pretlačenie lyže znamená, že mazacia zóna nedokáže dostatočne prilnúť ku snehu a nevzniká dostatočné trenie. Prípadne ak na mäkkú lyžu pôsobíte veľkým tlakom (ťažký človek) tak pri jazde v jednooporovom postavení (jazda na jednej lyži) vzniká veľké trenie – odpor a vznikajú straty energie, ktorých pri behu na lyžiach často nie je nazvyš. Na korčuliarsku techniku sa používajú skôr tvrdšie lyže.

Dĺžka lyží závisí najmä od vašej výšky. Lyže na korčuliarsku techniku by mali byť dlhšie o 5 - 10 cm a na klasickú techniku o 20 cm. Ak by ste si chceli presnú dĺžku k Vašej výške, pokojne sa obráťte na nás a radi Vám poradíme

8 týždenných mikrocyklov na Bielu stopu - 3. mikrocyklus

Pondelok : Voľno

Utorok : 80 min., (60-70 % / maxpf) - bežky, kolieskové lyže

Streda : 20 min. rozbehanie (55-65% /maxpf), 4 x 10 min členitý profil (75 - 80% / maxpf) IO - 3 min., 20 min. vyklusanie (50-60% /maxpf). - kolieskové lyže, bežky. Sila (kruhový tréning 50 sek. zaťaženie 10 sek. oddych) spolu 30 minút

Štvrtok : 120 min., (55-60% /maxpf) - Lyže, Kolieskové lyže, beh s paličkami (imitačná chôdza)

Piatok : Voľno

Sobota : 20 min. rozbehanie (55-65% /maxpf), 6 x 2 min členitý profil (85 - 90% / maxpf) IO - 2 min., 20 min. vyklusanie (50-60% /maxpf). - kolieskové lyže, bežky. Core silový tréning (expandre, fitlopta, bosu, trx... ) 6 cvikov, 5 minút sa cvičí každý cvik, 45 sekúnd zaťaženie 15 sekúnd pauza. Najprv odcvičíte vkuse jeden cvik a potom idete na druhý.

Nedeľa : 120 min., (55-65% /maxpf) - bežky



18.12.2012 / Škola bežeckého lyžovania / Autor: Peter Žiška, nordicacademy.sk /  Foto: davorin.sk, peltonenski.fi