Vo volejbale som bola sivá myška, vraví maratónkyňa Berešová

Vo volejbale som bola sivá myška, vraví maratónkyňa Berešová
Verí, že jej štvrtý maratón v živote bude mať prívlastok olympijský. Bežkyňa Katarína Berešová uplynulú sobotu plnila rolu patrónky Tesco Behu pre život. Na Železnej studničke v Bratislave rozdávala v cieli radosť, úsmevy a pamätné medaily. Útle žieňa z Trebišova sníva o tom, že 5. augusta pobeží 42 kilometrov v centre Londýna.
BEHAME.sk>> Ako vyzerá aktuálne boj o olympijskú miestenku do Londýna. S Katarínou Jánošíkovou ste obe zabehli B-limit, no váš čas je lepší. Bude vám stačiť?
Katarína Berešová>>Mám informácie o tom, že moja súperka Katka nepobeží 13. mája v Prahe, takže jej zostávajú dva víkendy na to, aby si vybrala nejaký maratón a pokúsila prekonať môj čas.

BEHAME.sk>>
Poznáte sa?
Katarína Berešová>>Osobne nie. Katka mi písala asi pred mesiacom e-mail, na ktorý, sa priznám, som ešte neodpovedala. Bola to vlastne pozvánka na tréningy do USA a osobné stretnutie, ale v tejto chvíli to nie je reálne.

BEHAME.sk>>
Čo ste o nej vedeli, kým ste začali súperiť na diaľku o olympiádu?
Katarína Berešová>>Predtým som o nej nevedela takmer nič, iba jej osobný rekord v maratóne.

BEHAME.sk>> Vy už nepobežíte pred olympiádou žiadny maratón?
Katarína Berešová>>Nie, pretože ma čakajú 29. mája štátnice na Technickej univerzite v Košiciach, takže mám čo dobiehať.

BEHAME.sk>> Ako ste stíhali diplomovku?
Katarína Berešová>>Zvládla som to. Zviazanú a vytlačenú prácu za mňa odovzdala spolužiačka, pretože je som už v tom čase bola v Düsseldorfe. Ona už zvyknutá, stále ju prosím o niečo, aby vybavila, lebo je domáca Košičanka a som jej za to veľmi vďačná.

BEHAME.sk>> Témou bola Finančná analýza Obalservisu, čiže firmy, ktorá figuruje v názve klubu za ktorý beháte. Dôvod?
Katarína Berešová>>V dnešnej dobe máloktorá firma poskytne študentovi svoje interné údaje. Samozrejme, že sa nezverejňujú reálne údaje, ale modifikované. V Obalservise boli veľmi ochotní a pružní, na všetko, o čo som ich požiadala, reagovali v priebehu dňa.

BEHAME.sk>> Vidíte v ekonomike vašu budúcnosť po skončení športovej kariéry?
Katarína Berešová>>Možno, ešte uvidíme, či pôjdem na olympiádu a čo bude prípadne po nej.

BEHAME.sk>> Darilo sa vám v pohode skĺbiť šport so školou?
Katarína Berešová>>V pohode ani nie, keďže cez skúškové obdobia som nestíhala tréningy celkom naplno alebo došlo k zraneniu z toho, že som bola unavená a nevyspatá, lebo som sa učila. Ale verím, že už sa blížim k cieľu a potom to bude už len o behaní.

BEHAME.sk>> Máte zo štátnic obavy?
Katarína Berešová>>Samozrejme, ako každý študent, keďže je toho veľa.

BEHAME.sk>> Vedia v škole, že beháte?
Katarína Berešová>>Spolužiaci áno a aj profesorom už sa dostávam do povedomia. Nedávno ma  oslovili na rozhovor z fakultného časopisu.

BEHAME.sk>> Stalo sa vám, že ste prišli na skúšku a vyučujúci vedel, že ste bežkyňa?
Katarína Berešová>>Jedna taká skúška bola, keď ma profesor oslovil ako ide behanie a to som ešte nebehala vtedy maratóny.

BEHAME.sk>> Rozhodnutie bežať maratóny súviselo s túžbou kvalifikovať sa na olympiádu?
Katarína Berešová>>Bola to jediná cesta ako sa dostať do Londýna, keďže na kratších tratiach ešte musím zlepšiť techniku behu a silovú prípravu. Tréner dobre predpokladal, že béčkový limit splním. Keď sa na olympiádu dostanem, určite sa pokúsim ešte svoj osobný rekord vylepšiť.

BEHAME.sk>> Necelý mesiac po Medzinárodnom maratóne v Košiciach ste zabehli B-limit vo Frankfurte nad Mohanom. Nebola medzi vašim prvým a druhým maratónom  v kariéra krátka pauza?
Katarína Berešová>>Trošku je to nezvyklé, ale v Košiciach neboli ideálne podmienky. Bolo veľmi teplo i protivietor. Do 30 km som bežala s Marcelom Mataninom, potom sama. Preto sme sa rozhodli s trénerom, že ešte vyťažíme z prípravy a pobežím vo Frankfurte, Konzultovali sme to aj s ostatnými bežcami.

BEHAME.sk>> Štvrtý maratón v živote bude olympijský?
Katarína Berešová>>Verím, že áno.

BEHAME.sk>> Boli ste už niekedy v Londýne?
Katarína Berešová>>Ešte nie. Iba na letisku počas medzipristátia.

BEHAME.sk>> Čo by ste si ešte na olympiáde pozreli, keby ste sa tam dostali?
Katarína Berešová>>Určite mužský maratón a atletiku, to ma najviac láka.

BEHAME.sk>> Akému športu by ste venovali, keby ste nebehávali?
Katarína Berešová>>To neviem, predtým som hrávala volejbal, ale tam som bola taká sivá myška.

BEHAME.sk>> Volejbal? S vašou výškou?
Katarína Berešová>>(smiech) Snažila som sa niečo vybojovať, ale nešlo to.

BEHAME.sk>> Kto si všimol, že viete dobre behať?
Katarína Berešová>>Volejbalový tréner. Všimol si, že vyhrávam školské preteky a požiadal jedného bežca – maratónca z Trebišova - aby mi napísal tréningové plány na dva mesiace. Tie som splnila. Potom som vyhrala stredoškolské majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu. Následne som bežala desiatku v jednej dedinke pri Trebišove a tam som sa stretla s terajším trénerom Gabrielom Valiskom.

BEHAME.sk>> Je známe, že sa pripravujete vo veľmi skromných podmienkach...
Katarína Berešová>>Asi áno. Klub mi finančne prispieva na internát a Národné športové centrum mi teraz hradilo sústredenie v Afrike a na Veľkú noc som ešte bola na Štrbskom Plese. To mi zasa zaplatil klub.

BEHAME.sk>> Ako by vyzerala ideálna príprava?
Katarína Berešová>>Nemusí byť v zahraničí, v lete stačí aj Štrbské Pleso. Dobré je mať k dispozícii posilňovňu, saunu dvakrát do týždňa a masáž jeden-dvakrát do týždňa.

BEHAME.sk>> Podľa čoho si vyberáte preteky?
Katarína Berešová>>Všetko konzultujem s trénerom mám v Drážďanoch manažéra, ktorý mi vybavuje  zahraničné štarty. Napíše mi zoznam pretekov a dĺžku trate a ja si štyri-päť pretekov do roka vyberiem. Niekedy sa mu podarí vybaviť, že mi preplatia cestovné, takže finančne z toho nemám nič, ale nič nestratím a vyskúšam si preteky.

BEHAME.sk>> V Drážďanoch ste nedávno dobehli druhá, tam nebola žiadna odmena?
Katarína Berešová>>Dostala som poukážku v hodnote 150 eur na nákup športového oblečenia.

BEHAME.sk>> Ako reagujú muži, keď ich na trati predstihne žena?
Katarína Berešová>>Ich by ste sa museli spýtať. Peknú reakciu som zažila teraz v Düsseldorfe. Bežala som v skupinke s asi štyrmi mužmi, keď sa pri nás zastavil kameraman na motorke. Zbadali ho a premýšľali, prečo ich nakrúca. Potom si ma jeden všimol a povedal po nemecky: Á, žena.


9.5.2012   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič

Fotogaléria

Ďalšie články