Verím, že pobežím na ME i MS, dúfa talentovaná Janečková

Medzi najväčšie slovenské talenty v behu na stredné a dlhé vzdialenosti nepochybne patrí Lucia Janečková. Mladá atlétka z Be cool tímu, ktorá oslávi tento rok 18. narodeniny, nemá vo svojej kategórii na Slovensku konkurenciu a dokázala sa presadiť aj v medzinárodných pretekoch.
V roku 2012 dosiahla na domácom tartane v Nových Zámkoch cenné víťazstvo v behu na 3000 m, keď triumfovala v konkurencii dorasteniek zo Slovenska, Česka a Maďarska. Nebolo to jej prvé víťazstvo v medzištátnom stretnutí Česko – Maďarsko – Slovensko. Rok predtým dominovala na rovnakej trati v maďarskom Veszpréme. Svoj talent potvrdila aj v závere roka, keď štartovala na ME v krose. Na štvorkilometrovej trati v  Budapešti obsadila solídne 49. miesto v konkurencii 95 vytrvalkýň. Za víťaznou Srbkou Amelou Terzičovou zaostala o 1:31 min. Vybojovala najlepšie slovenské umiestenie na ME v krose v kategórii junioriek, hoci vekom bola vlani ešte len dorastenka.

Behame.sk >> Ako si spokojná so svojim vystúpením na ME v cezpoľnom behu v Maďarsku?

Lucia Janečková >> Tieto preteky boli pre mňa veľmi výnimočné už len počtom štartujúcich dievčat. V cieli som pravdupovediac ani nevedela, na ktorom mieste som dobehla. Sústredila som sa na dievčatá predo mnou a snažila som sa ich dobehnúť. Žiaľ, už mi na to v závere neostali sily. Som spokojná, aj keď už teraz s odstupom času trochu ľutujem, že som sa neposnažila trochu viac. Mohla som dobehnúť ešte ďalšie dve súperky. Ale aj tak mám dobrý pocit mám. Myslím, že som nesklamala a dosiahla som cieľ, ktorý som si dala pred pretekmi, čiže skončiť približne v polovici štartového poľa.

Behame.sk >>Tento rok prechádzaš do juniorskej kategórie, čiže ešte ďalšie dva roky budeš môcť štartovať na ME či MS medzi juniorkami. Aké sú tvoje ambície?

Lucia Janečková >> Určite by som sa chcela na oboch podujatiach zúčastniť. Verím, že zimná príprava sa vydarí, teda že sa mi vyhnú zranenia a choroby a ja budem môcť plniť limity.

Behame.sk >> V behoch na stredne a dlhé vzdialenosti dosahuješ veľmi pekné výsledky a na Slovensku máš silnú pozíciu aj medzi ženami. Myslíš si, že o atletiku na Slovensku nie je taký záujem ako o iné športy? V čom vidíš problém výkonnosti súčasných atlétov, predovšetkým bežcov?

Lucia Janečková >> Neviem posúdiť, že či je záujem o atletiku menší ako o iné športy, skôr si myslím, že niektoré iné športy sú viac podporované. Bežecké talenty tu stále boli, sú a budú. Je však na ich tréneroch a na nich samotných, čo z nich bude. Skôr si myslím, že deti sú lenivejšie ako predtým. A keď už sa nejaký ten talent nájde, často sa zataví už v mladom veku a do juniorskej kategórie sa ani nedostane.

Behame.sk >> Na akú disciplínu sa chceš špecializovať?

Lucia Janečková >> Momentálne by som sa chcela zamerať čo najviac na 3000 m, ale tiež aj na 1500 m. S tisícpäťstovkou som začínala a doteraz ju mám rada. Behávala som ju skoro na každých pretekoch, ale raz som sa odhodlala na trojku. Pred štartom sa bála, že prepálim tempo, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a trojku behám dodnes.

Behame.sk >> Si niekoľkonásobná majsterka Slovenska. Spomenieš si ešte na svoj úplne prvý titul?

Lucia Janečková >> Získala som ho v Košiciach, kde som ako mladšia žiačka bežala 1500 m za 5:03,01 a bol to zároveň aj novozámocký klubový rekord. Pamätám si, že strašne pršalo a bola zima. Pred štartom som si ani nepomyslela, že to takto skvele dopadne. Bol to krásny pocit .
14.1.2013   /   Rozhovory   /   Autor: Tomáš Kubej