Šéfdizajnér Adidasu: Ani Boost nie je večný, ale vydrží veľmi dlho

Šéfdizajnér Adidasu: Ani Boost nie je večný, ale vydrží veľmi dlho
Spoločnosť Adidas prináša v týchto dňoch na trh bežecké topánky, o ktorých tvrdí, že sú revolučné. ,,Môžete v nich zabehnúť od päť do desať kilometrov až po maratón,“ charakterizoval model Boost vedúci dizajnového oddelenia spoločnosti Ben Herath, ktorého vyspovedalo behame.sk v centre Adidasu v Herzogenaurachu.

BEHAME.sk>> Ako by ste opísali bežeckú obuv Boost?


Ben Herath>> Tento model sme vyvíjali viac ako tri roky a som celkom hrdý na to, čo sa nám podarilo. Všetko, čo ste počuli o tlmiacej schopnosti a návratnosti energie, je absolútna novinka. Takže aj pre nás je to niečo veľmi vzrušujúce.

BEHAME.sk>> To je všetko pekné, ale myslíte si, že na tomto modeli sú oblasti, ktoré by sa dali v budúcnosti ešte vylepšiť?


Ben Herath>> Samozrejme, ale tento model sme vyrobili v mnohých vzoroch s rôznym dizajnom a verím, že sme vychytali všetky muchy. Ak Vám stačí toto ako dobrá odpoveď.

BEHAME.sk>> Ako si myslíte, že bude vyzerať bežecká topánka v roku 2020? Mohol by byť jej základom práve tento model alebo sa plánujete vybrať úplne iným smerom?


Ben Herath>> Výborná otázka. Pre nás je prioritou aby sme pomohli športovcom zlepšovať ich výkony a rekreačným bežcom spríjemňovať samotný beh. Vždy začíname práve od kritéria zlepšenia výkonu. Do roku 2020 sa budeme musieť zamýšľať nad tým, ako prísť stále s niečím novým, čo by športovcov posunulo vpred. Čo sa týka vzhľadu bežeckej topánky je to komplikovanejšie. Stále sa snažíme prinášať čo najmodernejší vzhľad, ktorý by sa zároveň odlišoval a dával bežcovi výnimočný pocit.

BEHAME.sk>> Teraz prejdime na trochu pragmatickejšiu otázku. Vieme, že niektoré modely sú určené na preteky, niektoré na tréningy. Mohli by ste nám povedať v čom je vlastne základný rozdiel? V ich konštrukcii? A pre aký účel je určený model Boost?


Ben Herath>> Tento model je určený prakticky pre akúkoľvek vzdialenosť. Môžete v ňom zabehnúť od päť do desať kilometrov až po maratón. Čo sa týka pretekov, na tie ponúkame ľahké modely v kolekcii AdiZero, ktoré sú najľahšie vo svojej kategórii. Model Boost je však založený najmä na novej myšlienke poskytnutia návratnosti energie bežcovi pri behu. Športovci k nám prichádzali práve s touto požiadavkou a v súčasnosti už rozmýšľame nad novými variantmi tohto modelu v budúcnosti.

BEHAME.sk>> Čo si myslíte o využití nových nanomateriálov a kompozitných materiálov pri konštrukcii bežeckej obuvi?


Ben Herath>> Myslím si, že práve oblasť materiálov pre nás predstavuje obrovský potenciál a príležitosť bežecké topánky ešte vylepšiť zhotoviť nový dizajn. Napríklad ak máme dostupný nový materiál, môže nám pomôcť pri návrhu nového dizajnu, preto, neustále pracujeme na objavovaní týchto nových materiálov.

BEHAME.sk>> Mohli by ste byť konkrétnejší? Čo máte na mysli pod spojením "nové materiály"?


Ben Herath>> Boost je skvelým príkladom. Použili sme TechFit sieťovinu pre vytvorenie zvršku, čím vznikol unikátny rozpínavý zvršok, ktorý sa vyslovene obopne okolo nohy skoro ako ponožka. Ale zistili sme, že je až príliš elastický a bežec potrebuje aj určitý stupeň podpory a stability. Tak sme vyvinuli špeciálne spevňujúce pásy, ktoré stabilizujú zvršok a odstránia problém s prílišnou rozpínavosťou.

BEHAME.sk>> Počuli sme o medzipodrážke, že je veľmi odolná voči opotrebovaniu, ale platí to aj pre tieto spevňujúce pásy?


Ben Herath>> Vyrobili sme ho z polyuretánu a boli vystavené veľmi intenzívnemu a najrôznejšiemu testovaniu. Takže áno, aj pásy sú veľmi odolné voči opotrebovaniu.

BEHAME.sk>> Koncept extrémne odolnej bežeckej tenisky znie tak trochu ako začiatok bankrotu pre výrobcu tenisky. Neobávate sa, že zákazník, ktorý si kúpi takúto nezničiteľnú topánku, si už nebude potrebovať kúpiť novú?


Ben Herath>> Nie, naopak bol by som veľmi rád keby povedal svojim priateľom a oni zas tým svojim o výdrži tejto bežeckej topánky. Keď nám bežecká topánka vydrží tak dlho, tak si myslím, že je to skvelé.

BEHAME.sk>> Existujú vôbec nejaké slabiny modelu Boost? Teda nejaký dôvod, ktorý by ho donútil vymeniť ich za nový pár.


Ben Herath>> Vieme, že pena použitá v medzipodrážke je veľmi odolná v porovnaní s EVA materiálom využívaným vo veľkej miere doteraz. Práve EVA hmota sa zvykla opotrebovať ako prvá. Takže už týmto sme zvýšili životnosť topánky, ale či je odolná navždy, to už nemôžem povedať. Myslím, že napokon sa aj táto hmota opotrebuje, tak ako všetko na tomto svete, ale vydrží o mnoho dlhšie ako EVA materiál.

BEHAME.sk>> Trúfnete si odhadnúť, koľko skutočne vydržia tieto topánky bez deformácie? Napríklad koľko kilometrov v nich môžeme prebehnúť? Štandardne sa vraví o životnosti podrážky bežeckej topánky v rozpätí 500-700 km.


Ben Herath>> Myslím, že na túto otázku by mal odpovedať Tim Lucas (vedúci Oddelenia pre konštrukciu). Ukazoval nám topánku po 500 odbehnutých kilometroch.

BEHAME.sk>> Ale tá topánka bola stále v poriadku. Nás zaujíma, kedy dospeje do štádia, že sa opotrebuje.


Ben Herath>> Na to vám vám odpovie kolega Lucas.

-------------------------------------------------------

Ďalšie zaujímavosti o bežeckej obuvi Boost pridal Tim Lucas, vedúci oddelenia pre Konštrukciu. Podľa neho pri opotrebovaní topánok nehrá rolu hmotnosť bežca. Medzipodrážka totiž funguje na nasledujúcom princípe: štandardne sa iná bežecká obuv správa tak, že keď sa stlačí na päťdesiat percent, začne sa správať ako absolútne pevný podklad, keďže všetok vzduch je vytlačený. Toto však pri Boost topánke nehrozí. Ak je aj bežec ťažší, medzipodrážka sa stlačí o 60-70% a stále si zachová svoje tlmiace vlastnosti. Ťažší bežci získajú viac tlmenia ako pri inej obuvi topánky Boost nestratia formu. ,,Topánky Boost si pri testovaní zachovali svoje vlastnosti aj po viac ako 2000 kilometroch!“ dodal Tim Lucas.

17.2.2013   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič, tlmočil: Andrej Koleda

Fotogaléria

Ďalšie články