Palko vbehol v Antarktíde do klubu 7. A láka ho aj Severný pól

Palko vbehol v Antarktíde do klubu 7. A láka ho aj Severný pól
Maratón v kráľovstve večného ľadu a snehu? Na sklonku novembra sa 1000 km od južného pólu, na ľadovci Union Glacier, v extrémne nízkych teplotách medzi  -15 až -35 stupňov, uskutočnilo podujatie s názvom Antarktický ľadový maratón. Pri ľadovom dobrodružstve nechýbal ani Slovák Daniel Palko. Maratón absolvoval za 4:18.18 a skončil tretí. V Antarktíde sa bežala aj stovka. Tú, rovnako ako maratón, vyhral český triatlonista Petr Vabroušek za 11:21.46, Palko bol za ním druhý za 16:52.37.

BEHAME.sk>> Ako sa vo vás zrodila myšlienka zúčastniť sa na takomto podujatí?


Daniel Palko>>
Rád cestujem, absolvoval som už triatlony na všetkých kontinentoch. Prihlášku sme posielali niekedy vo februári. Na poslednú chvíľu. Viem, že sa ešte neskôr chcel prihlásiť jeden Slovák, ale už neuspel. Do Iľjušina, ktorý dopraví ľudí z čilského Punta Arenas do Antarktídy, sa zmestí asi 60 ľudí. Počet účastníkov je obmedzený.BEHAME.sk>> Ako vyzerala príprava? Dá sa na antarktické podmienky nachystať telo?


Daniel Palko>>
Petr Vabroušek, špičkový český triatlonista, s ktorým som cestoval, napísal sponzorom, ktorí nám poslali výstroj a oblečenie. Petr potom šiel behať do mraziaceho boxu, kde pri teplote mínus 25 stupňov testoval, čo sa nám z toho hodí. Deň pred pretekmi sme si to v Antarktíde otestovali naostro a tá voľba bola potom jednoduchá: Mali sme
termoprádlo, potom také špeciálne tričko, nohavice a vestu.  Stačia vám aj normálne tenisky. Ja som si vzal aj goratexové tenisky, ale v Antarktíde sa nepremočíte, keďže je to najsuchší kontinent na svete.

BEHAME.sk>> Čo bolo na pretekoch najťažšie?


Daniel Palko>>
Základ je nespotiť sa. Keď sa to stane, už máte veľký problém. Jeden Brazílčan, ktorý sa veľmi tvrdo na preteky pripravoval, mal veľmi silné omrzliny. A to preto, že sa príliš obliekol a pot mu tiekol až do rukavíc.  Prsty mal akoby popálené. Také omrzliny som ešte nikdy nevidel. Ak ste si mali na štarte vybrať, tak radšej chlad. Komu nebola pred štartom kosa, bolo veľmi pravdepodobné, že sa na trati uvarí. Keď bežíte po vetre, je vám teplo, v jednom okamihu som preto dával dolu aj vestu. A keď idete proti vetru, je vám zasa zima.BEHAME.sk>> Občerstvovacie stanice?


Daniel Palko>>
Na občerstvovačkách ponúkali len horúcu vodu, takže to bola trochu zložitá procedúra. Do horúcej vody som si dal iontový nápoj, do toho som hodil ľad alebo sneh a zamiešal. Do ďalšieho kelímku som si zasa vytlačil gél, potom premiešal. Celé to trvalo necelú minútku.

BEHAME.sk>> Prekvapilo vás, že v maratóne i na stovke bežíte v popredí?


Daniel Palko>>
Nechcem svoj výsledok znevažovať, ale určite to nevnímam ako úspech. Bolo mi úplne jedno, na ktorom mieste skončím. Vedel som, že Petr to vyhrá. Mne išlo o zážitok. Nie som bežec. Nikdy som nebežal klasický maratón. Vždy iba v rámci dlhého triatlonu. Najlepší čas, ktorý som dosiahol na maratóne, bol 3:20. Keby sme to prerátali na bežné podmienky, tak som v Antarktíde odbehol maratón za tri hodiny a to dokáže na Slovensku ktokoľvek. Akurát, keby mal priemerný slovenský bežec zvážiť, na čo minie 10 500 eur (štartovné na Antarktickom dobrodružstve), tak by si asi nevybral jedny preteky, ale hneď niekoľko, kde by si odbehal desiatky kilometrov. Ja mám šťastie, že už roky chodím po pretekoch s Petrom Vabrouškom, ktorého všade poznajú. Vďaka tomu napríklad nikde neplatím hotely. Teraz som ho na oplátku zobral ja niekam, kam by asi nedostal.BEHAME.sk>> Podľa fotografií ste mali celkom príjemné počasie...


Daniel Palko>>
Keď sme doleteli, bolo krásne. Počas maratónu už bolo pod mrakom, ale dalo sa. Stovka sa už bežala v šere, v hmle a vo vetre. A na odlet z Antarktídy sme museli čakať šesť dní, kým sa počasie umúdri. Zatiaľ nám prepadli letenky a rezervované hotely.

BEHAME.sk>> Čo ste robili?


Daniel Palko>> Veľa možností, ako tráviť čas, sme nemali. Čítali sme expedičné knihy. Keď ste sa chceli vzdialiť z tábora, museli ste sa naviazať na lano, pretože v ľadových trhlinách hrozilo, že sa prepadnete dolu.

BEHAME.sk>> Máte za sebou viacero dlhých triatlonov. Aj havajského Ironmana?


Daniel Palko>>
Nie a ani ma neláka. Na havajského Ironaman buď vyhráte miestenku v lotérii alebo ju získate v nejakých kvalifikačných pretekoch. A v mojej vekovej kategórii je to tak nabité profíkmi, že sa to jednoducho nedá. Najbližšie som mal k nominácii na pretekoch v Číne.

BEHAME.sk>> Aký máte v dlhom triatlone osobný rekord?


Daniel Palko>> 9:24 hod.

BEHAME.sk>> Čo vás teda ešte láka?


Daniel Palko>>
Prekvapilo ma, ako nás majú organizátori v Antarktíde dobre zmapovaných. Vedeli, kde všade som už bežal. Ľudia, ktorí absolvovali maratóny na všetkých kontinentoch - Európe, Ázii, Afrike, Oceánii a Severnej i Južnej Amerike - sa môžu uchádzať o členstvo v takzvanom Klube siedmich kontinentov. Mňa teraz lákajú preteky na Severnom póle. Verím, že mi to raz vyjde. Ak nie budúci rok, tak možno ten ďalší. A to už by bol bežecký Grand Slam.

19.12.2013   /   Rozhovory   /   Autor: br

Fotogaléria

Ďalšie články