Nik sa nenakazil. Běhej lesy odolal aj pandémii, hovorí zakladateľ David Douša

Nik sa nenakazil. Běhej lesy odolal aj pandémii, hovorí zakladateľ David Douša
Český populárny seriál lesných behov sa po šiestich rokoch objavil premiérovo na Slovensku.
Na začiatku seriálu Běhej lesy bola legendárna Jizerská päťdesiatka. Svetovo známe bežecké preteky v bielej stope v Jizerských horách. Od roku 2007 ich pripravujú zanietení bežeckí fanatici zo združenia Raul.cz. A keďže väčšina z nich sa usiluje behať aj v lete, pokúsili sa založiť mladšiu sestru slávnej Jizerskej päťdesiatky. Presnejšie jej letnú verziu.

Podnetom bolo najmä to, že bežci si členité trate v Jizerských horách obľúbili a často ich mapovali aj v maratónkach. Ľudia z mesta prišli na chuť lesným behom. Preto ľudia z Raulu ponúkli milovníkom behania letnú podobu legendárneho podujatia. Záujem bol viac ako povzbudivý.

„Vtedy sme to ešte netušili, ale prvý ročník Jizerského RUN v roku 2014 sa zároveň stal aj nultým ročníkom seriálu Běhej lesy, ktorý v tom čase ešte neexistoval,“ priblížil DAVID DOUŠA z českého Raulu a zároveň konateľ Raul Slovakia zrod v českých krajoch čoraz populárnejšieho seriálu lesných behov.
„Spomínané preteky absolvovalo osemsto účastníkov. Ich reakcie boli hlavným podnetom, že sme do toho o rok išli naplno,“ vysvetlil Douša a pokračoval: „Vymysleli sme štvorkolové preteky, vďaka ktorým sa účastníci zoznámili s lesnými lokalitami, do ktorých nemal každý prístup. Všetkým účastníkom sme sľúbili, budú bežať 80 percent trate na mäkkom povrchu a 100 percent na zdravom vzduchu. A sľub sme aj dodržali,“ zdôraznil Douša.

Preteky v štyroch nádherných lokalitách absolvovalo tri a pol tisíc bežcov. „Z ich nadšených ohlasov a podnetov nám bolo jasné, že v budúcnosti určite nebudeme milovníkov lesných behov pozývať iba na štyri miesta. Vedeli sme, že náš seriál obohatíme o ďalšie príťažlivé lokality,“ zdôraznil zástupca hlavného organizátora.

Koľko ročníkov bežeckého seriálu pod názvom Běhej lesy ste doteraz zorganizovali na území ČR? 

Na rok 2021 chystáme v Česku už siedmy ročník.

Ako ste sa vyrovnali s organizáciou tejto série pretekov v roku 2020, keď aj v Česku už od marca platili obmedzenia pre COVID-19?

Samozrejme, všetkých zaskočil rýchly nástup pandémie COVID-19. A najmä striktné opatrenia s ňou spojené. Preto sme jarné kolá seriálu operatívne presunuli na leto. A zároveň sme sa snažili získať o koronavíruse čo najviac informácií, aby sme mohli správne reagovať. Až potom sme vypracovali scenár pretekov, aby sme minimalizovali riziká, ktoré koronavírus pre našu bežeckú komunitu predstavoval – a súčasne zachovali program a ducha nášho projektu Běhej lesy. Od apríla sme boli v úzkom kontakte s Ministerstvom zdravotníctva ČR a zároveň sme založili Iniciatívu za zdravé Česko. Vďaka nej sme spojili sily s organizátormi ďalších športových podujatí. V máji sa nám podarilo zorganizovať rokovanie s komisiou, ktorá rozhodovala o uvoľňovaní prijatých opatrení. Jej členovia s malými pripomienkami schválili náš návrh a my sme mohli chystať a odštartovať preteky Běhej lesy Vysočina. Mimochodom, tieto preteky boli vôbec prvým väčším podujatím po prvej vlne pandémie. Ohromne nás tiež teší, že v roku 2020 sme dokázali zorganizovať všetkých osem kôl plánovaných pretekov. Sme veľmi radi, že počas nich žiaden z 14 500 účastníkov neochorel na koronavírus. Nik sa na nich nenakazil. To bol pre nás ako organizátorov naozaj obrovský úspech.

Koľko bežcov sa pravidelne zúčastňovalo na týchto lesných behoch? Ktoré z nich boli najpopulárnejšie?

Počas šiestich rokov trvania tohto seriálu sa na jeho tratiach predstavilo 65 000 bežcov. Toľko ľudí si vyskúšalo beh v lesnom prostredí minimálne raz. Posledné roky máme pravidelne naplnené kapacity, ktoré už nechceme zvyšovať, hoci záujem je veľký. Chceme udržať atmosféru pretekov, ktorá je pre nás organizátorov i samotných bežcov veľmi dôležitá. K pretekom, ktoré sú najskôr naplnené, patrí každý rok Karlštejn, ktorý ponúka účastníkom beh cez lom Veľká Amerika. Ten sa otvára pre verejnosť iba raz v roku. Počas behu Běhej lesy. Mimoriadne populárny je aj beh v Ledniciach, ktorý je síce dosť rovinatý, ale pre účastníkov ponúka bohaté zážitky aj po pretekoch. Sú tam pamiatky UNESCO i preslávené juhomoravské vínne pivnice. Každé preteky chystáme s tým, aby sme využili unikátne kúzlo danej lokality.
Váš najkrajší zážitok z doterajších ročníkov tohto bežeckého podujatia?

Pre všetkých z nás je najkrajšou odmenou, keď všetci účastníci bez problémov dobehnú do cieľa. Veľmi si užívame ich unavené, ale endorfínom nabité úsmevy. Radi počúvame ich zážitky z trate, ktorú sme pre nich pripravili. Samozrejme, k najsilnejším zážitkom patrí nefalšovaná radosť hendikepovaných detských športovcov. Im pomáhame športovať v rámci charitatívnych aktivít. Ale máme aj iné zážitky. Na Bílej sme posadili na lanovku slečnu s pánom, ktorí sa na nej tak dali dokopy, že o dva roky neskôr sa vzali a presťahovali sa spolu do Paríža (smiech). Jedného nášho dnes už kamaráta sme vďaka Běhej lesy tak rozbehali, že si trúfne už aj na dlhé trate. Predtým vôbec nebehal. Náš nápad ho tak zaujal, že počas jednej sezóny od apríla do septembra schudol tridsať kilogramov! V súčasnosti už behá dlhšie trate. Viete, za šesť rokov je tých príbehov naozaj veľa. Vystačili by na peknú knihu.

K zakladateľom tejto bežeckej série patria aj Lesy ČR. Čím ste ich presvedčili, že vám dali k dispozícii aj vzácne lesné terény v Česku, v ktorých sa doteraz športové aktivity nerobili?

V roku 2014 sme si v novinách prečítali rozhovor s vtedy novým generálnym riaditeľom Lesy ČR, v ktorom okrem iného povedal, že české lesy chce viac otvoriť verejnosti, lebo lesné prostredie považuje za vhodné miesto pre zdravé trávenie voľného času. Chytili sme sa toho. Hneď na druhý deň sme ho práve s myšlienkou na projekt Běhej lesy kontaktovali. A rýchle sme zistili, že vyznávame rovnaké hodnoty, máme rovnaké ciele. Lesy ČR sú s nami od samého začiatku Běhej lesy a nás veľmi teší, že sme sa dohodli na spolupráci minimálne na ďalšie tri roky.
Prečo ste sa v roku 2021 rozhodli organizovať tieto už odskúšané podujatia aj na Slovensku?

Väčšina z nás prežila časť svojho detstva v Československu. Slovensko poznáme ako krajinu prírodných krás a priateľských ľudí. Zároveň stále máme k sebe najbližšie zo všetkých národov. A keďže stále radi vymýšľame a robíme pekné veci, chceme podobný seriál pripraviť aj pre Slovákov. Vidíme, s akou popularitou sa náš nápad stretol v Česku, niečo podobné chceme ponúknuť aj milovníkom behu na Slovensku. Podobne ako Česko chceme rozbehať aj Slovensko. A najmä chceme ľudí vytiahnuť do prírody, na čerstvý vzduch, do lesov. Bez ohľadu na to, akí sú zdatní bežci. Projekt Běhej lesy má podporu veľkej bežeckej komunity. Počas našich pretekov si na svoje prídu deti, pomalí i rýchli bežci – a v rámci charitatívneho Volta Runu dokonca aj chodci. Deti chceme do diania zapojiť v rámci charitatívnych akcií, ktoré budeme chystať v spolupráci s Nadáciou Markíza.

V roku 2021 chcete na území Slovenska zorganizovať tri kolá vášho seriálu – na Devíne, vo Veľkej Fatre a v Štiavnických vrchoch. Prečo práve tam? Boli v hre aj ďalšie lokality?

Všetko sú to krásne miesta, ktoré okrem behu v lesnom prostredí ponúkajú aj iné atraktivity. V prípade Devína je to blízkosť Bratislavy a Malokarpatskej vinnej cesty. Pre Veľkú Fatru sme sa rozhodli pre jej krásnu prírodu v okolí lyžiarskeho strediska Malinô Brdo a blízky Vlkolínec, ktorý patrí medzi kultúrne pamiatky UNESCO. A CHKO Štiavnické vrchy nám ponúka nie iba prírodu, ale aj mnohé kultúrne a historické pamätihodnosti. Pri každej voľbe sme sa riadili zásadou, ktorá sa nám osvedčila doma. Okrem behu ponúknuť účastníkom aj niečo navyše. Samozrejme, v hre boli aj ďalšie unikátne lokality. Musím sa priznať, že najbúrlivejšia diskusia v našom tíme sa odohrala práve pri výbere troch dejísk behu na Slovensku. Dlho sme hľadali konsenzus, kde vlastne odštartujeme prvé tri kolá podujatia na Slovensku. Ale ak dovolíte, viac nepoviem, pretože tie ostatné lokality máme v zálohe. Verím, že väčšinu z nich pridáme do programu ďalších ročníkov seriálu, ktoré, dúfajme, budú na Slovensku. Aj v Česku sme začínali so štyrmi kolami...

Kto Vám pomáhal vyberať práve tieto lokality? Máte tak dôkladne zmapované lesy a vrchy Slovenska z minulosti?

Vybrané lokality poznáme z našich predchádzajúcich návštev Slovenska. A navyše spolupracujeme s bývalým slovenským reprezentantom v ľahkej atletike Romanom Hanzelom, ktorý všetky dejiská tohtoročného seriálu zmapoval a trochu upravil naše predstavy o budúcich pretekoch. Veríme, že trate, ktoré sme spolu vymysleli, budú bežecky príjemné pre všetkých účastníkov. Určite by ich bez problémov zvládli aj v meste a po rovine. My im však ponúkame bonus navyše. Osemdesiat percent behu po mäkkom povrchu a sto percent na zdravom vzduchu. To je naša zásada. Podobne ako v Česku ponúkame pohodlný časový limit na prebehnutie vybranej trasy. V prípade kratších vzdialeností na 10 – 12 kilometrov to budú tri hodiny, v prípade dlhých tratí (20 – 22 kilometrov, pozn.) to bude tri a pol hodiny. Veríme, že takto stanovenými limitmi pomôžeme všetkým prebehnúť zvolenú trať bez stresu a tlaku na rýchlosť a nasadenie. Deti budú v prírode bežať trate od 300 do 1000 metrov podľa vekových kategórií.

Čo si sľubujete od prenesenia vášho bežeckého seriálu na Slovensko?

V prvom rade chceme všetky preteky absolvovať. Vďaka tomu, že preteky budú v lese, môžeme si dovoliť jednotlivé behy roztiahnuť na celý deň. Nie sme nikým obmedzovaní, aby sme čo najskôr uvoľnili komunikácie, nikto nás nebude súriť tak ako v meste, kde predsa nemôžeme mať dopravné obmedzenia od rána do večera. Vďaka tejto možnosti, ktorú ponúkajú lesné trate, sa bežci nemusia zhromažďovať vo veľkom množstve na jednom mieste, umožníme im štartovať postupne. Preto veríme, že sa nám všetko na Slovensku podarí urobiť tak, ako sme to počas roka 2020 dokázali urobiť v Česku. Chceme, aby si aj slovenskí účastníci naše podujatia zamilovali, aby sa preteky pod názvom Behaj lesmi stali pevnou súčasťou ich bežeckého kalendára. Podobne ako v Čechách chceme ľudí naučiť behať v prírode, v lese, kam beh prirodzene patrí. A najmä, kde je behanie zdravšie aj vzhľadom na záťaž ľudského organizmu. Behanie na mäkkom lesnom povrchu prospieva aj kĺbom. Pobyt v lese osoží zasa pľúcam.

Čo je vaším tajným snom ako skúseného organizátora masových bežeckých podujatí v ČR pri príchode na Slovensko?

Robíme všetko pre to, aby sme tieto preteky na Slovensku úspešne zorganizovali. Budeme radi, keď sa nám to podarí – a keď si náš projekt slovenskí bežci obľúbia. V Čechách sa tak stalo, iste to tak bude aj na Slovensku. Veríme, že aj na Slovensku počas tých troch chystaných podujatí zažijeme pekné príbehy, ktoré nás obohatia všetkých – a ktoré sa zapíšu do kroniky projektu.

V tomto roku opäť v ČR chystáte osem kôl seriálu Behej lesy. Neobávate sa, že pre pandémiu COVID-19 nebudete môcť niektoré svoje zámery naplniť? Nemôže sa stať, že vaše úsilie vyjde nazmar, že ho epidémia zastaví?

Samozrejme, že takéto obavy máme. Napokon, kto ich v dnešnej zložitej dobe nemá. Naše obavy pramenia najmä z aktuálnej neistoty a najmä zo situácie, ktorá sa každú chvíľu mení. Nik nevie povedať, čo bude platiť o týždeň, o mesiac... Ale minuloročné skúsenosti, prebiehajúca vakcinácia a ústup koronavírusu v teplejšom počasí nás naplňuje optimizmom aj smerom k tohoročnej sezóne. Veríme, že program projektu Běhej lesy opäť zvládneme. Aj keď povedzme s nejakými presunmi a zmenou termínov, ktorým sa v Čechách určite ani tento rok nevyhneme.

Premiéra obľúbenej prírodnej série Behaj lesmi má za sebou po Českej republike úspešnú bežeckú premiéru tiež na Slovensku. V blízkej dobe bude pokračovať pretekmi v Česku a nasledovať bude Behaj lesmi Veľká Fatra 17. júla. Lov štartovných čísel beží na webe sportid.online.
7.7.2021   /   Rozhovory   /   Autor: Štefan Žilka   /    Foto: Archív DD

Ďalšie články