Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Know how úspechu Dany Brožkovej – zodpovedný tréning

Know how úspechu Dany Brožkovej – zodpovedný tréning
Napriek tomu, že orientačný beh má svoju stabilnú členskú i divácku základňu a pravidelne sa v tomto odvetví organizujú vrcholné svetové a európske šampionáty, stále ide o šport, ktorý je len na periférii diváckeho záujmu. V porovnaní napr. s futbalom ani netušíme, že u nás i v susednom Česku pôsobí niekoľko individualít, ktoré si zaslúžia pozornosť médií a azda i fanúšikov. Dana Brožková, ako majsterka sveta v orientačnom behu, patrí samozrejme k nim. Česká reprezentantka pre portál Beháme.sk rozprávala nielen o tomto športe. 

BEHAME.sk>> Ste doktorandka na lekárskej fakulte. Ako sa vám darí skĺbiť náročné štúdium so športom?

Dana Brožková>> Nie je to úplne jednoduché, ale veľkou výhodou je, že si môžem veci organizovať a prispôsobiť tak, ako potrebujem. Moja práca je flexibilná – často sa dá robiť pri počítači a prakticky kdekoľvek.

BEHAME.sk>> Ktorému odvetviu medicíny sa chcete v budúcnosti venovať?

Dana Brožková>> Teraz počas doktorandského štúdia je to oblasť genetiky a neurológie. A chcem sa týmito obormi zaoberať aj ďalej. Genetika zaznamenáva značný rozmach, darí sa objavovať genetické príčiny väčšiny ochorení a to ma láka.

BEHAME.sk>> Začínali ste hneď s orientačným behom alebo ste prešli k tomuto športu z iných odvetví?

Dana Brožková>> Odmalička som inklinovala k športu, nech to bolo čokoľvek. Na základnej škole som začínala s džudom, no po zlomenine kľúčnej kosti na pretekoch som sa presvedčila, že toto nie je tá správna cesta pre mňa. Vtedy som mala jedenásť rokov. tak som začala som s orientačným behom. Treba dodať, že pri „orienťákoch“ som si taktiež zlomila ruku, dokonca dvakrát. To už ma ale neodradilo a baví ma to dosiaľ.
 

BEHAME.sk>> Rovnakému športu sa venuje aj vaša sestra Radka. Posúvala vás vzájomná rivalita výkonnostne dopredu?

Dana Brožková>> Nemyslím si, že by sme na seba žiarlili, skôr ide o vzájomné povzbudzovanie sa v tréningoch. Taktiež spoločne rozoberáme tréningové postupy. Je to prínosné a úspechy si samozrejme navzájom prajeme. 



BEHAME.sk>> Na Vašej webovej stránke okrem iných informácií pomerne detailne zverejňujete Vaše tréningové plány. Myslíte, že súper nemôžu využiť know how Vašej fyzickej prípravy?

Dana Brožková>> To, ako kto splní rozpísaný tréningový plán je veľmi individuálne. Ja trénujem ozaj zodpovedne a nemyslím si, že kopírovanie cudzieho plánu vedie automaticky k úspechu. Navyše jeden plán nemusí sadnúť všetkým. Existujú rôzne cesty a pre viacerých ľudí môže byť vhodné úplne iné zloženie tréningov. Po tejto stránke sa neobávam, že by som sa zverejnením môjho plánu sama znevýhodňovala.

BEHAME.sk>> Jednou stránkou orientačného behu je fyzická kondícia, ktorá sa dá natrénovať. Ale čo orientácia? Ako ju zdokonaľujete v teréne? Prezradíte zaujímavosti z tréningov?

Dana Brožková>> Tréningy na orientáciu nazývame mapovými tréningami. Tie najčastejšie praktizujeme na sústredeniach s reprezentáciou. Používame  špeciálne upravené mapy, z ktorých môžu byť vyňaté napríklad cesty, prípadne iné značky. O to viac sa musíme spoliehať na buzolu. Alebo bežíme s mapou, na ktorej sú vyznačené len vrstevnice a ostatné údaje chýbajú. Takéto tréningy, zamerané na jednotlivé prvky na mape, umožnia neskôr na pretekoch skĺbiť všetky znalosti a schopnosti a následne sa čo najskôr zorientovať. A pravda, dôležité je poznať i čo najviac terénov, keďže každý je niečím špecifický a technika, ktorú využívame pri behaní, sa trochu líši. Len tréningy v Česku nestačia.



BEHAME.sk>> Reprezentujete dva kluby - okrem domáceho SC Jičín aj švédsky Domnarvets GoIF. Ako ste sa dostali k zahraničnému angažmánu? Kedy súťažíte za Jičín a kedy za Domnarvet?

Dana Brožková>>  Existuje pravidlo, že bežci z neseverských krajín hosťujú v tamojších kluboch. Ja behám za Domnarvet na veľkých štafetových pretekoch, akými sú napríklad Tiomila alebo Jukola. Na takýchto akciách štartuje okolo 10 000 pretekárov. Aj tak však najviac behávam na pretekoch v Českej republike, za domáci Jičín.

BEHAME.sk>> Akú má orientačný beh pozíciu v Škandinávii - koľko ľudí a pozornosti sa mu tam venuje?

Dana Brožková>> Orientačný beh je tam veľmi populárny. Mnoho ľudí ho pozná a popularita špičkových pretekárov je značná. V Česku je to veľmi odlišné. U nás sa píše najmä o futbale a hokeji, pričom je úplne jedno, že ide o súťaž, ktorá sa napríklad s konkurenciou pri pretekoch majstrovstiev sveta v orientačnom behu nedá porovnať.



BEHAME.sk>> V orientačnom behu súťažíte v disciplínach - sprint, middle a long. Aké vzdialenosti sa na nich prekonávajú?

Dana Brožková>> Šprint sa behá najmä v mestách a mestských parkoch. Dĺžky nie sú presne stanovené – šprintérska trať meria okolo troch kilometrov, middle päť kilometrov a najdlhší long má okolo 12 kilometrov. Posledná menovaná trať sa beháva okolo 75 minút, čo sa môže zdať pomalé. Treba si však uvedomiť, že daná dĺžka je len spojnica vzdušnej čiary medzi kontrolnými stanovišťami. V skutočnosti nabeháme tak o dva až tri kilometre viac. Behá sa predovšetkým v teréne, len minimálne po chodníčkoch a prevýšenie na longu zvykne mať aj sedemsto metrov. Svedčí to o tom, že tempo na pretekoch býva ostré.

BEHAME.sk>> Zúčastňujete sa i na bežeckých pretekoch? Máte nejaké obľúbené preteky, ktoré zahŕňate do Vašej kondičnej prípravy?

Dana Brožková>> Iné preteky, ako tie v rámci orientačných behov príliš nepreferujem. Ale ak už sa pre niektoré rozhodnem, dávam prednosť krosovým behom, ktoré sú najpríbuznejšie s mojím odvetvím.

BEHAME.sk>> Jazdíte na preteky či sústredenia aj na Slovensko?

Dana Brožková>> Minimálne raz do roka sa na preteky alebo sústredenia na Slovensko dostanem. Minulý rok to boli šprintérske preteky v Bratislave a tiež rada spomínam na akademické majstrovstvá sveta, ktoré sa konali  v krásnom prostredí Silickej planiny.

BEHAME.sk>> Spolupracujete i s niektorými atlétmi alebo atletickými odborníkmi?

Dana Brožková>> Môj tréner Jan Kalenda sa v minulosti atletike venoval. Teraz mi pripravuje tréningový plán a s ním tiež rozoberám všetky otázky ohľadom atletickej prípravy. Má na konte množstvo prečítaných publikácií o tréningoch. Som si sitá, že tejto problematike rozumie, takže ďalších odborníkov nevyhľadávame.

BEHAME.sk>> V akej obuvi zvyknete behávať - používate tretry alebo krosovú bežeckú obuv?

Dana Brožková>> Ak iba bežím po lesných cestách, trénujem v krosovej obuvi. Na pretekoch a mapových tréningoch už si nasadzujem špeciálnu obuv pre orientačný beh, ktorá má na podrážke gumové alebo kovové klince. S nimi sa ľahšie sa prekonávajú prudké svahy.



BEHAME.sk>> Je v orientačnom behu dôležité dbať na techniku podobne, ako pri ostatných behoch na stredné a dlhé trate?

Dana Brožková>> Technika je súčasťou celého spektra schopností, ktoré musím mať, ak chcem podať optimálny výkon. Je potrebné všetko natrénovať a zautomatizovať. Keď už bežím, sústredím sa hlavne na mapu, aby som našla čo najskôr kontrolné stanovište. Takže na tú techniku v konečnom ani nestíham poriadne myslieť.

BEHAME.sk>> Ako ste na tom so zháňaním sponzorov, keďže orientačný beh nepatrí medzi olympijské ani komerčne atraktívne športy?

Dana Brožková>> Je to zložité. Okrem tých, ktoré ste spomenuli je ďalší z mínusov orientačného behu, že celé preteky sa odohrávajú v lese a až v závere vbiehame do cieľa. Našťastie už televízie ponúkajú zaujímavé zábery z priamych prenosov, kde si diváci môžu vychutnať i situácie počas kontrol. Z tohto pohľadu boli veľmi vydarené preteky svetového pohára v septembri tohto roka v Liberci.

BEHAME.sk>> Prečítali sme si, že v rámci programu adopcia na diaľku finančne podporujete dve deti. Odkiaľ sú? Stretli ste sa s nimi už osobne? Môžete nám o tom prezradiť viac?

Dana Brožková>> Je to tak! Rogers má už trinásť rokov a je z Afriky, z Ugandy. Poznáme ho iba z listov a fotografií, ktoré dostávame. Thubstana sme s manželom stretli, keď sme boli na dovolenke v Ladakhu, ktorý leží v severnej časti Indie. Vtedy mal len päť rokov, takže si na nás možno ani nepamätá. Bol to vtedy zážitok vidieť budhistickú kláštornú školu, v ktorej žije a študuje. Dostali sme sa napríklad i do kláštornej kuchyne, ochutnali čaj s maslom z jaka a zúčastnili sa modlitieb spolu s mníchmi.

BEHAME.sk>> Koľkokrát ste videli film Bloudení orientačního běžce?

Dana Brožková>> Ešte ani raz, ale už dlhší čas na naň chystám.


Vizitka Dany Brožkovej:

Majsterka sveta v r. 2008 v Olomouci  (long) a v r. 2009 v Miškolci (middle), vicemajsterka Európy v r. 2010 v Primorsku (long), akademická majsterka  sveta v r. 2004 v Plzni (long a štafeta)  a v r. 2006 v Košiciach (long a šprint), juniorská majsterka sveta v r. 2001 v Miškolci (long).

29.11.2011 / Rozhovory / Autor: Raškovič, Jaki /  Foto: Foto: archiv Dana Brožková