Kanoista Beňuš: Raz skúsim aj maratón

Kanoista Beňuš: Raz skúsim aj maratón
Kanoe je indiánska loď, ale veľa úspechov a radosti už priniesla aj Slovákom. Patrí k nim aj MATEJ BEŇUŠ, 36-ročný reprezentant vo vodnom slalome, ktorý sa chystá už na svoju tretiu olympiádu. K dobrému výsledku by mu mala pomôcť kvalitná príprava, súčasťou ktorej je aj beh.
Ako často zvyknete behať?

Záleží na tom, v akej fáze prípravy sa nachádzam. Najviac behávam po sezóne na jeseň, v októbri a novembri, keď už pádlujem menej. Vtedy si zvyknem vyskúšať aj nejaké bežecké preteky. Pred dvoma rokmi som napríklad bežal majstrovstvá Slovenska na ceste na desať kilometrov, ale bolo to takmer bez tréningu, stihol som predtým len tri intervalové tréningy. Beh využívam aj na regeneráciu, vyvetranie hlavy a okrem toho ma aj baví.

Účasť na majstrovstvách Slovenska v cestnom behu bola súčasťou stávky s vaším trénerom Matúšom Hujsom, ktorý beháva dlhé trate?

Nebola to stávka. Mimo sezóny si občas odbehnem nejaké preteky. Keď idem vo februári, marci na jarné sústredenie, behávam častejšie. V zime totiž hrávam aj päť či šesťkrát do týždňa hokej a narastú mi trochu stehná. Na jar ich potrebujem dostať do normálu, aby som sa zmestil do lode, ktorú mám zhotovenú na mieru. Mať na stehnách dve-tri kilá navyše je pre vodákov nevýhoda. Čiže beh je pre mňa aj prostriedok na spaľovanie kalórií. Počas sezóny mám preto aj upravený jedálniček. Je dôležité, aby mi neubudla svalová hmota, ale iba tuky.
Na spomínanom slovenskom šampionáte ste si dali za cieľ zabehnúť desať kilometrov pod 37 minút...

Tesne mi to uniklo, ale musím podotknúť, že šiel som absolútne bez tréningu, verím, že keby som sa poctivo pripravoval, dal by som to za 35 minút.

Aké bežecké preteky ste ešte absolvovali?

Pamätám si na desiatku v Devínskej Novej Vsi, to bolo dávnejšie a viackrát som absolvoval Beh Devínskou kobylou. Na tomto behu zvykne štartovať niekoľko vodákov. Je to tradícia, keďže podujatie je aj spomienkou na jeho dlhoročného organizátora, bývalého úspešného vodného slalomára Petra Nagya. Keď som tam štartoval naposledy, pred dvoma rokmi, skončil som v kategórii mužov druhý.
To je výborný výsledok.

Mal som vtedy viac natrénované, zdolal ma len jeden o tridsať kíl ľahší vrchár, ale toho by som nepredstihol, ani keby som trénoval päť rokov.

Platí, že po aktívnej kariére na vode by ste chceli niekedy odbehnúť maratón či polovičnú trať?

Platí a už sa na to teším. Nechcem však zabehnúť maratón alebo polmaratón tak, že prídem na preteky a budem trpieť. Radšej budem niekoľko mesiacov trénovať, aby som napríklad polmaratón nezabehol za hodinu štyridsať, ale za hodinu dvadsať. Čiže raz to chcem vyskúšať, ale ešte je to ďaleko.

Tento rozhovor si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
7.6.2024   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič   /    Foto: Robert H.

Ďalšie články