Do Košíc láka bežecký i hudobný maratón

Do Košíc láka bežecký i hudobný maratón
Premiéru mal v roku 1924 a prvú októbrovú nedeľu sa uskutoční už 89. ročník. ,,V prvom rade chceme ponúknuť osvedčený duch Košíc. Na to sme hrdí, na tom by sme mali i naďalej stavať. Samozrejme, všetci si uvedomujeme, že z tradície a niekdajšej slávnej histórie, nech je akákoľvek bohatá a krásna, sa žiť nedá. Preto hľadáme i iné modernejšie pohľady a prístupy,“ vraví Branislav Koniar, ktorý so štábom spolupracovníkov už dve desaťročia organizuje Medzinárodný maratón mieru.

BEHAME.sk>> Čo bolo podnetom, že ste sa pred viac ako 20 rokmi stali jedným z organizátorov najstaršieho maratónskeho behu v Európe – Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach?

Branislav Koniar>>„Ťažko hovoriť o nejakom konkrétnom podnete. Myslím si, že vtedy to tak nejako vyplynulo... To, že som sa stal súčasťou tímu MMM, bolo dôsledkom zhody okolností a čiastočne aj náhody. Dlho som nad tým nepremýšľal, mal som 32 rokov, ponuku som jednoducho prijal.

BEHAME.sk>>S akými ambíciami ste nastupovali do funkcie člena organizačného výboru?

Branislav Koniar>> „Keďže v živote som nejaké tie maratóny odbehol, vedel som, čo takáto veľká súťaž potrebuje. Nebol som v tejto oblasti úplný začiatočník. Mal som predstavy, čo by sme mali robiť, aby sme sa udržali medzi svetovými atletickými podujatiami. Navyše, v Košiciach bolo veľmi dobré zázemie skúsených organizátorov, od ktorých som sa mohol učiť. Mnohí z nich boli veľmi ochotní, radi mi svoje poznatky odovzdali, radi sa s nimi podelili. Takže mojou najväčšou ambíciou bolo úspešne pokračovať v tom, čo oni pred mnohými a mnohými rokmi začali. Prišli sme na miesta funkcionárov, ktorí z MMM urobili jedno špičkové podujatie v rámci celej Európy. Takže obrazne povedané, latka bola položená vysoko, my v organizačnom výbore sme ju chceli preskočiť, nie podliezť.“

BEHAME.sk>> Čo si sľubujete od 89. ročníka MMM?

Branislav Koniar>> „Každý rok naše úsilie smeruje k jednej spoločnej méte: aby tie tisíce bežcov, ktorí prídu k nám súťažiť, bez väčších problémov šťastne dobehli do cieľa. My sme najspokojnejší, keď v cieli vidíme spokojných, a šťastných a najmä zdravých športovcov. A tiež sa usilujeme o to, aby sme ako organizátori každý rok dokázali držať krok s nastupujúcou vlnou európskych maratónskych behov. Aby sa darilo divákom ukázať špičkové výkony tých najlepších, ale aby spokojní boli aj tí, ktorí si prídu do Košíc zabehnúť iba tak pre radosť, pre potešenie a pre naplnenie svojich osobných cieľov a predsavzatí.“

BEHAME.sk>> Ako dlho ste sa pripravovali na tohoročný 89. ročník MMM? Aj u vás platí to staré známe, že príprava na nový ročník podujatia sa začína hneď po skončení toho predchádzajúceho?

Branislav Koniar>>„Nie je to celkom tak, hoci sa to takto zvykne hovoriť. My sa každý rok minimálne jeden mesiac zaoberáme práve skončeným podujatím. Hodnotíme ho, analyzujeme, hľadáme nedostatky, ktorých sa chceme v budúcnosti vyvarovať. Jeden mesiac riešime veci z minulosti a zvyšných jedenásť mesiacov pracujeme na príprave nového ročníka. Takže aj príprava 89. ročníka MMM nám zabrala celých jedenásť mesiacov. Taký je to v podstate každý ročník, na ktorom som sa od roku 1991 podieľal.

BEHAME.sk>> Aké aktivity ponúkate záujemcom o maratón. Robíte pre nich tréningy, poradenstvo, servis? Staráte sa o nich nejako aj pred samotnými pretekami v Košiciach?

Branislav Koniar>>„Myslím, že to nie je naša úloha, lebo drvivá väčšina bežcov, ktorí k nám prídu, už má všeobecnú maratónsku prípravu za sebou. Stovky bežcov si tú špičkovú športovú formu počas roka časujú práve na preteky v Košiciach, pretože účasť na MMM je pre nich určitou vizitkou športovej úrovne. A pokiaľ ide o novú nastupujúcu a modernú vlnu nových maratóncov, na Slovensku, v Česku, či inde vo svete, je mnoho skúsených a erudovaných maratóncov, ktorí týmto nováčikom vedia veľmi dobre poradiť a pomôcť. Navyše, vytrvalci už majú dnes k dispozícii internet. Na ňom môžu nájsť všetky poznatky a rady, ktoré pre svoju športovú prípravu potrebujú. Z týchto zdrojov a informácií sa dá trénovať aj na maratón. Takže v týchto základných veciach si poradia aj bez nás. Našou úlohou ako organizátorov MMM je priamo v dejisku pretekov zabezpečiť kvalitný servis pred súťažou, počas nej a po nej. Aby všetko dobre a správne fungovalo na občerstvovacích staniciach, v zdravotnej starostlivosti, v oblasti hygieny a sociálneho zázemia pretekov. Tým však nechcem povedať, že nefandím rôznym formám spoločnej prípravy, tréningovým skupinám, ktoré môžu bežcov v príprave správne motivovať.

BEHAME.sk>> S čím budete spokojný po skončení tohtoročného maratónu mieru?

Branislav Koniar>>„Keď sa nám podarí naplniť všetky ciele a zámery, s ktorými sme 89. ročník MMM veľmi zodpovedne a starostlivo pripravovali. Zopakujem, že v prvom rade je to záujem všetkých zainteresovaných, aby všetci účastníci MMM dobehli do cieľa zdraví a spokojní. Neboli by sme radi, keby sa nám počas maratónu na jeho trati niečo nečakané a nepríjemné prihodilo. Určite budeme vyhodnocovať i zmeny, ktoré sme v tomto roku pripravili  premiestnením registračných pracovísk a celkovým usporiadaním jednotlivých zón v priestore štartu a cieľa. Samozrejme, z hľadiska medzinárodnej prestíže nášho podujatia, by bolo dobré, ak by špičkoví bežci atakovali rekord podujatia. Latka je v tomto prípade nastavená skutočne vysoko, keď sme u mužov patrili s traťovým rekordom 2:08:33 v roku 2010 medzi desať najrýchlejších maratónov v Európe. Spokojní budeme aj vtedy, keď nám bude priať počasie. Ja osobne budem rád, keď MMM priláka do Košíc nie iba veľa aktívnych bežcov, ale aj ich obdivovateľov a fanúšikov, ktorí urobia okolo trate výbornú atmosféru.

BEHAME.sk>> Z čoho ste mali najväčšie obavy v súvislosti s prípravou tohoročného 89. ročníka MMM?

Branislav Koniar>> „Asi z počasia, ktoré nás v nedeľu 7. októbra čaká. Je faktorom, ktorý nemôžete ovplyvniť, zorganizovať, zabezpečiť, či kúpiť. Aj keď treba povedať, že za tých takmer 90 rokov sa maratón v Košiciach bežal v počasí každého druhu. Košickí organizátori v deň MMM v minulosti zažili nie iba silný protivietor, páľavu, prietrž mračien či lejak, ale aj vrstvu snehu na trati. S ostatným, čo maratón so sedemtisíc bežcami ponúkne a pripraví, sa určite vyrovnáme, lebo MMM už roky pripravuje osvedčený tím skúsených organizátorov. Už dlhé roky sme v Košiciach partia ľudí, ktorá špičkové preteky tohto druhu vie robiť.“

BEHAME.sk>> Kde ste čerpali skúsenosti a poznatky a kto vám radil, keď ste začínali s MMM?

Branislav Koniar>> „Už som hovoril, že v minulosti som bol aktívnym maratóncom. Skúsenosti som zbieral na týchto podujatiach po celom niekdajšom Československu a neskôr aj v zahraničí. Mám na konte maratóny v Európe aj v zámorí. Maratón v New Yorku som bežal štyrikrát. Navyše, mal som tú výhodu, že po skúsenosti som nemusel chodiť ďaleko, lebo ako som už spomenul, MMM za roky svojej existencie vychoval desiatky ľudí, pre ktorých organizácia maratónu sa postupne rokmi stala nie iba poslaním a koníčkom a doslova celoživotným hobby. Od nich som sa učil priamo za pochodu.“

BEHAME.sk>>Čím chcete bežcov zaujať a pritiahnuť na trať tradičného košického Medzinárodného maratónu mieru v roku 2012?

Branislav Koniar>> „Čo chceme ponúknuť? V prvom rade osvedčený duch Košíc. Na to sme hrdí , na tom by sme mali i naďalej stavať, v tom sa snáď odlišujeme od mnohých iných. Predsa len, náš maratón je najstarším podujatím tohto typu v Európe! Samozrejme, všetci si uvedomujeme, že z tradície a niekdajšej slávnej histórie, nech je akákoľvek bohatá a krásna, sa žiť nedá. Preto hľadáme i iné modernejšie pohľady a prístupy. Uvedomujeme si, že do nášho maratónskeho víkendu musíme priniesť viac uvoľnenia, viac zábavy, viac takých oddychových aktivít, ktoré k nášmu podujatiu pritiahnú predovšetkým mladých ľudí, ktorým chceme predstaviť MMM v príťažlivom šate.

BEHAME.sk>>Ako chcete dostať na MMM viac mladých ľudí?

Branislav Koniar>>„Napríklad aj tým, že počas podujatia organizujeme aj Hudobný maratón .Už vlani sme pripravili žánrovo rozličné vystúpenia na siedmich pódiách, ktoré sú rozmiestnené na vzdialenosť približne piatich kilometrov. Takouto formou chceme, okrem povoleného hudobného dopingu pre bežcov, dať do pohybu aj divákov pri trati, aj pasívnych návštevníkov. Ak chcú toho vidieť a počuť viac a pri tom byť neustále v kontakte s maratónskou traťou, budú sa musieť na prechádzku medzi pódiami jednoducho vybrať. Kto to bude chcieť absolvovať celé, dostane normálne štartovné číslo a môže chodiť od pódia k pódiu – a aj takto súťažiť. Verím, že tento hudobný maratón na 89. ročníku MMM sa stretne s veľkou odozvou a to nielen u mladých obyvateľov či návštevníkov Košíc.“

3.10.2012   /   Rozhovory   /   Autor: Štefan Žilka   /    Foto: SITA/Ivan Fleischer

Ďalšie články