Do cieľa chcem dobehnúť s úsmevom, hovorí Matej Tóth pred maratónskym debutom

Do cieľa chcem dobehnúť s úsmevom, hovorí Matej Tóth pred maratónskym debutom
Pred ôsmimi rokmi za obrovských ovácií – veď bol čerstvý majster sveta v chôdzi na 50 kilometrov – absolvoval s otcom Viliamom a bratom Michalom v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach polmaratón. Po ôsmich rokoch sa odhodlal osláviť jubilejný 100. ročník najstaršieho maratónu v Európe svojou maratónskou premiérou. Olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth sa už nevie dočkať štartového výstrelu v nedeľu 1. októbra. Nemá veľké ciele, len si chce opäť vychutnať skvelú atmosféru v košických uliciach.
Kedy ste sa definitívne rozhodli, že v 100. ročníku MMM pobežíte svoj prvý ozajstný maratón?

Udialo sa to niekedy na jar, keď už bolo jasné, že je polmaratón vypredaný. Chcel som v Košiciach veľmi bežať, a preto som si povedal, že to risknem a – prihlásil som sa na maratón.

Čo bol kľúčový impulz, že ste sa rozhodli zabehnúť si premiérovo kráľovskú vytrvaleckú disciplínu práve na stom ročníku košického maratónu?

Prsty v tom majú moji najbližší – švagor Julo Korčok a takmer švagriná, jeho partnerka Veronika Ľašová. Priznám sa, váhal som, či sa prihlásiť, lebo maratón je predsa len maratón a nie 10 kilometrov. Keď mi však obaja napísali, že oni sa už prihlásili, šiel som do toho aj ja.
Kedy ste začali s pravidelnou prípravou na MMM?

So serióznou, úplne na košický maratón cielenou príprav som začal na začiatku letných prázdnin. Takže summa summarum, mal som na ňu tri mesiace.

Ako často trénujete, robíte to systematicky?

Snažím sa behať štyri až päťkrát v týždni4. Pre mnoho rôznych povinností to však nemôžem robiť úplne systematicky a plánovane. Snažil som sa dodržať jedine to, aby som raz v týždni absolvoval jeden dlhý tréning s dĺžkou 20 až 30 kilmetrov.

Beháte len podľa svojich pocitov a chute, alebo máte pripravený klasický tréningový plán? Prípadne – konzultujete s niekým vaše tréningy?

Plán nemám, a ani konzultanta… Povedal som si len toľko, že do konca augusta musím zvládnuť 30 km v tréningu s pocitom, že by som mohol potom ďalej pokračovať. K tomuto som sa snažil dopracovať sa a vyšlo to.
Bolo pre vás náročné vrátiť sa po dlhšej pauze, keďže s vrcholovým športom ste skončili po olympiáde v na jeseň 2021, k pravidelnému tréningu?

Moje telo výpadok v pravidelnom športovaní už celkom cítilo. V záverečnej fáze prípravy, keď som niekedy unavený po práci, alebo po služobnej ceste už nemal najmenšiu chuť ísť behať, som po dvoch rokoch pauzy na vlastnej koži zistil, aké je to trénovať nie iba vtedy, keď má človek chuť, ale cíti aj nejakú zodpovednosť. V takých chvíľach som si neraz povedal, že radšej sa ´hecnem, ako ´by som mal potom v Košiciach trpieť…

Vlani ste na MMM v Košiciach bežali štafetu na maratónskej trati, vo vašom tíme bola aj manželka Lenka. Behala s vami príprave na maratón? Pobeží na MMM 2023 opäť aj ona?

Lenka beháva, ale radšej bezo mňa…. (smiech) Tentoraz bude v Košiciach len v úlohe diváka, ale už sa teší na ďalšie ročníky – opäť by chcela absolvovať štafetu.

Mali ste v príprave na MMM v Košiciach aj nejakých sparingpartnerov?

Príležitostne som si zabehal s chodeckým reprezentantom Mirom Úradníkom, alebo už tradične so švagrom, prezidentom SAZ Peťom Korčokom a bývalým zväzovým šéftrénerom Maťom Pupišom. Väčšinou som však behával sám.

Čo bolo pre vás v príprave na maratón najťažšie?

Jednoznačne nájsť si čas na tréning popri iných povinnostiach! Vždy som obdivoval hobby bežcov, ktorí sa dokážu pripraviť na výborné výkony neraz aj popri náročnej práci. No a teraz, keď z vlastnej skúsenosti viem, aké to je, obdivujem ich ešte viac.

Aký najdlhší bežecký tréningový úsek ste v príprave na MMM absolvovali?

V auguste som si dal v tréningu dva razy 30 kilometrov. Jedna tridsiatka, v prvej polovici augusta, mi dala veru riadne zabrať! Druhá, koncom mesiaca, už dopadla výborne.

V čom vidíte najväčší rozdiel v príprave na chodecké preteky na 50 km a na bežecký maratón?

Systém prípravy je veľmi podobný. Aj teraz sa snažím kopírovať aspoň kostru mojej niekdajšej päťdesiatkárskej prípravy. Pre mňa je však najväčší rozdiel v tom, že na prípravu nemám k dispozícii 24 hodín, keď som mohol celý deň trénovať, cvičiť rôzne kompenzačky, venovať sa regenerácii a oddychu, ale maximálne hodinku č dve denne…

Vyskytli sa vo vašej príprave na košický maratón kritické momenty?


Keď som v lete končieval dlhé tréningy vyčerpaný, nevedel som si predstaviť ako mám v takomto stave dokázať bežať ešte ďalších viac ako 10 kilometrov… Vtedy som sa zvažoval, či sa vôbec stihnem na MMM adekvátne pripraviť.
Chodeckú maratón na 50 kilometrov ste zvládli najlepšie za 3:34:38 h. Za koľko si trúfate zvládnuť bežecký maratón na 42,195 km?

Vyzerá to tak, že budem pomalší. Tempo 4:18 min na kilometer, akým som šiel svojich najlepších 50 km, je asi nereálne. Podľa tréningov mi to vychádza na tempo okolo 4:30 mi na kilometer, čiže maratón by som mal zabehnúť okolo 3:10 h. Aj keby to však bolo pomalšie, no s dobrým pocitom, vôbec by mi to neprekážalo. Chcem si jubilejný ročník a svoj premiérový maratón hlavne užiť a nie ísť na hranicu svojich možností.

V čase aktívnej chodeckej kariéry ste pred vrcholmi mali vždy nejaký cieľ, túžbu. Aký je váš cieľa pred tohtoročným športovým vrcholom?

Nemám nejaké veľké ciele. Chcem si predovšetkým vychutnať atmosféru v košických uliciach a dobehnúť do cieľa s úsmevom.

Na MMM v Košiciach ste absolvovali v roku 2015 po zisku titulu majstra sveta polmaratón, spolu s otcom a bratom Michalom. Ako si na to spomínate, čo vám najviac utkvelo v pamäti?

Zažil som vtedy veru riadny ošiaľ… Polmaratón som absolvoval s otcom a bratom chôdzou, no a po pretekoch ma najviac bolela ruka – z kývania divákom a ďalším bežcom.

Pridá sa tentoraz otec či brat k vám a pobeží tiež maratón? Alebo si opäť vybrali polovičnú vzdialenosť?

Ocino bude štartovať v polmaratóne. Keďže nepočítam s tým, že stihnem ´vojsť´ do druhého okruhu pretekov skôr ako za 1:30 h – v tom čase štartuje polmaratón – mali by sme sa na trati stretnúť a určite pobežíme spolu aspoň chvíľu.

Už ste premýšľali o stratégii, s akou sa v nedeľu 1. októbra postavíte na štart 100. ročníka MMM?

Základ bude hlavne prepáliť tempo, nesmiem sa nechať strhnúť sa atmosférou a radšej si ušetriť nejakú rezervu na druhé kolo a záver pretekov.

Dohadovali ste sa s niekým, že by ste bežali spolu?

Oslovili ma už viacerí, napríklad chodecký olympionik Peter Tichý. Zaujímavý by však mohol byť duel olympijského víťaza v chôdzi so štafetou zloženou z olympijských víťazov krajín V4. Ešte sa asi budem dohadovať s jednou z jej členiek, Nasťou Kizminovou, ako chce bežať.

Zrejme nie ste jediný špičkový svetový chodec, ktorý sa po skončení kariéry odhodlal na bežecký maratón. Na Slovensku to zvládli exmajster Európy v chôdzi na 20 km Pavol Blažek na úrovni 3:08 h, dvojnásobný olympionik Róbert Valiček má osobák 2:33:59 a spomenutý Peter Tichý je dokonca majster SR (2004) a 4-násobný vicemajster SR (2008 – 2011) v maratóne. Viete o niekom z vašich bývalých súperov, kto zabehol maratón?

Bolo ich určite viac, ale neviem, aké presne výkony dosiahli. Ak ma pamäť neklame, Nór Havard Haukeness, Karl Junghannss z Nemecka, Poliak Grzegorz Sudol bežali veľmi rýchlo.

Poznámka autora: Junghannss dosiahol v roku 2019 čas 2:17:54 h, Haukeness vlani 2:25:23 a Sudol má na konte 2:37:44.

Tešíte sa už na okamih, keď 1. októbra ráno o deviatej zaznie štartový výstrel? Cítite nejakú trému či napätie?


Určite sa veľmi teším a myslím si, že aj nervozita bude taká ako za mojich žiackych čias. Predsa len idem do niečoho nového, nepoznaného… Verím však, že v konečnom dôsledku budú neustále prevládať pozitívne emócie.
Tento týždeň   /   Rozhovory   /   Autor: SAZ/atletika.sk   /    Foto: SITA

Ďalšie články