Čo Beh spojil... človek hádam nerozdelí

Čo Beh spojil... človek hádam nerozdelí
Týchto dvoch sympatických mladých ľudí možno poznáte - z tréningov, kde svojimi radami pomáhajú mnohým bežcom, alebo z atletických pretekov, na ktorých sa zúčastňujú. A ak nie, prosím, zoznámte sa: Alexandra Štuková a Leo Lendvorský.
Dvadsaťsedemročná Alex pochádza z Malaciek, kde odmalička rozvíjala svoje pohybové nadanie. Najskôr v športovej triede a potom v miestnom atletickom klube. V roku 2007 dosiahla dva veľmi pekné úspechy - v behu na 400 metrov získala bronz na majstrovstvách sveta pretekárov do 17 rokov v Ostrave a zvíťazila na Európskych olympijských hrách mládeže v Belehrade.

Keďže na štvorstovke dlhší čas stagnovala, pred dvoma rokmi sa rozhodla, že vymení trať za dvojnásobnú.

„Prechod na osemstovku bol pre mňa nečakaný, ale zato veľmi príjemný. Chcela som skúsiť niečo nové, pretože som cítila, že som nepredviedla všetko, čo vo mne je. Verím že mám ešte rezervy, preto na sebe neustále pracujem,“ vysvetľuje Alex.

Minulý rok bola členkou slovenskej štafety na majstrovstvách Európy v Amsterdame, ktorú delilo od postupu medzi finálovú osmičku 2,48 sekundy.

„Je pravda, že sme v kútiku duše snívali o finále, ale myslím si, že aj s týmto výsledkom sme boli veľmi spokojné. Zabehli sme skvelý čas a výrazne sme zlepšili slovenský rekord. Sen o veľkom finále určite pretrváva, ako aj zatiaľ nesplnená túžba kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta,“ hovorí Alexandra.

Z bežeckého roka 2017 jej najviac utkveli v pamäti halové majstrovstvá Európy v Belehrade, kde si zabehla halový osobný rekord na 800 metrov, postúpila do semifinále a obsadila konečné 11. miesto.
„Práve tieto momenty sú pre mňa obrovským zadosťučinením za všetku drinu, ktorú som v príprave podstúpila,“ tvrdí bežkyňa.

Okrem prípravy a pretekov sa venuje najmä trénovaniu detí a pôsobeniu v bežeckej komunite Adidas Runners, kde radí dospelým bežcom.

„Tréningy s deťmi sú zamerané na všeobecnú pohybovú prípravu a sú veľmi hravé. Detičky ma vždy nabijú pozitívnou energiou. S dospelými sú tréningy úplne odlišné. O zábavu je však vždy postarané. Ľudia sú veľmi príjemní, chcú sa naučiť niečo nové, poradiť sa s nami a sú vďační za každý tréning. Myslím si, že bežcov neustále pribúda a veľmi sa tomu teším,” dodáva atlétka.

KAPITÁN ADIDAS RUNNERS


V detstve sa venoval karate, futbalu i basketbalu, ale napokon zakotvil pri atletike. „Oproti ostatným deťom som mal o trochu lepšiu kondičku. Možno za to vďačím aj tomu, že rodičia ma nikde nevozili autom. Denne som len cestou do školy, zo školy, na tréning, z tréningu nachodil hádam aj pätnásť kilometrov. Keď k tomu prirátame, že som neustále športoval, vyšplhalo by sa to na pekné číslo,“ vysvetľuje Leo Lendvorský.

Rodený Lučenčan behá stredné trate, predovšetkým osemstovku. Súťaží za bežecký klub s originálnym názvom Hraj Na Tie Nohy a jeho trénerom je bývalý slovenský rekordér na 1500 m Štefan Mereš.

„Dá sa povedať, že mi dodáva motiváciu do tréningov a je pre mňa nielen učiteľom, ale aj vzorom,“ hovorí Leo.

V lete tohto roka ukončil magisterské štúdium na FTVŠ UK v Bratislave a stal sa kondičným trénerom s diplomom.

„Mám šťastie, že moje hobby je zároveň prácou, ktorá ma živí. Robím bežeckého i kondičného trénera, neuveriteľne ma to baví a napĺňa. Okrem bežcov individuálne trénujem aj niekoľko talentovaných futbalistov, dokonca aj jazdca na motokárach. S Alex máme na starosti detskú atletickú prípravku v klube Hraj Na Tie Nohy v Dúbravke a pripravujem bežcov prostredníctvom tréningových plánov na polmaratón a iné vzdialenosti,“ hovorí atlét, ktorý by v budúcnosti rád skúsil triatlon.

Leo je popritom aj kapitánom jedinečnej bežeckej komunity Adidas Runners Bratislava.

„Takéto bežecké komunity fungujú v takmer všetkých hlavných mestách v Európe, ale aj mimo, napríklad v Johanesburgu, Dubaji a v ďalších. Poskytujeme bezplatnú prípravu pod vedením profesionálnych trénerov. Ponuka tréningov je naozaj pestrá. Od bežeckých, v ktorých sú zahrnuté voľné behy, intervalové tréningy, ale aj jóga, silové tréningy po rôzne workshopy z oblasti fyzioterapie. Máme radosť z každého nového člena a tešíme sa, keď si naši zverenci vďaka spoločným tréningom zlepšia svoje osobné rekordy.”

SPOJILA ICH KRÁĽOVNÁ

Alex a Leo tvoria už štyri roky bežecký pár.

„Spojila nás kráľovná športu – atletika,” hovorí Alex. „Podľa mňa prináša takýto vzťah viacero výhod. Máme spoločné záujmy, trávime spolu veľa času, či už na tréningoch alebo sústredeniach. Vždy sa máme o čom porozprávať,” pokračuje.

„Priateľke, ktorá nešportuje, je ťažké vysvetliť, prečo idete v piatok večer behať intervaly namiesto toho, aby ste sa s ňou vybrali zabávať do mesta,” myslí si Leo.

Zatiaľ nemajú dôvod od seba utekať.

Takže nám zostáva len pozmeniť známy výrok a dodať: Čo Beh spojil, človek hádam nerozdelí.

8.1.2018   /   Rozhovory   /   Autor: Brano Raskovic   /    Foto: RH

Ďalšie články