Človek nikdy neprehráva. Prehrá len vtedy, keď sa sám vzdá, tvrdí stratég a mentor Mühlfeit

Človek nikdy neprehráva. Prehrá len vtedy, keď sa sám vzdá, tvrdí stratég a mentor Mühlfeit
Poslaním globálneho stratéga, kouča a mentora Jána Mühlfeita je pomôcť jednotlivcom aj organizáciám po celom svete odomknúť svoj ľudský potenciál. Počas svojej kariéry sa stretol a spolupracoval s mnohými ľuďmi z oblasti globálneho biznisu, politiky a športu, takmer 22 rokov pôsobil na vedúcich pozíciách v spoločnosti Microsoft a je vyhľadávaným spíkrom na konferenciách významných inštitúcií. Súčasť jeho práce tvorí tiež koučovanie českej juniorskej triatlonovej reprezentácie a ďalších vrcholových športovcov, napríklad desaťbojára Adama Sebastiana Helceleta, päťbojára Davida Svobodu, či futbalistu AS Rím Patrika Schicka. Okrem toho objavil záľubu v behaní.
Pražského triatlonu ste sa zúčastnili už vlani. Čo vás k týmto pretekom priviedlo? V akej kategórii a na akom úseku sa pretekov zúčastníte tento rok?

Vlani som pretekal vďaka tomu, že ma pozvala Lenka Kovářová, pretože o mne vedela, že behám. Stretli sme sa v čase, kedy som začal robiť mentálneho kouča pre tzv. Top Camp Českého olympijského tímu. Pretekal som v štafete, konkrétne som absolvoval bežeckú časť a pobežím aj tento rok. Už sa veľmi teším.
Čo si myslíte o spôsobe prepojenia pretekov, kde sa môžu stretnúť amatéri s profesionálmi.

Jednoznačne ide o skvelý nápad. Domnievam sa, že pre amatérov je to určité povzbudenie, keď vedľa seba vidia pretekať profíkov. Triatlon je nádherný šport, samozrejme náročný a vyžaduje určitú fyzickú a mentálnu kapacitu.

Ako by ste povzbudili ľudí, aby sa zúčastňovali pretekov?


Šport všeobecne vedie k tomu, že človek lepšie premýšľa a lepšie využíva svoju pamäť. Triatlon vďaka kombinácii troch činností je naozaj výnimočný, počas neho sa môžu ľudia naučiť veľa nových vecí, prehĺbiť vytrvalosť a mentálnu silu, čo sa dá využiť aj v bežnom živote. Človek nikdy neprehráva. Prehrá len vtedy, keď sa sám vzdá. Všetko ostatné sú len pozitívne skúsenosti, ktoré nám môžu pomôcť do budúcnosti.
V akých aspektoch je podľa vás triatlon najnáročnejší?

Jedná sa o šport náročný nielen po fyzickej, ale aj mentálnej stránke. Je potrebné sa dobre pripraviť, pretože na trati môžu niekoľkokrát za sebou prísť krízy, kedy udrie tá časť mozgu, ktorá vám hovorí: vzdaj to, dnes nemáš deň. Predovšetkým potom v dlhom triatlone je mentálne nastavenie úplne zásadné, je potrebné pracovať na hlave, pretože tam sú vždy naše bariéry. Ak sme schopní sa upokojiť, optimálne potom využijeme podvedomie, do ktorého sme schopní ukladať a zároveň z neho vyťahovať podstatné veci.

Spolupracujete s juniorskou triatlonovou reprezentáciou a ďalšími vrcholovými športovcami. Akým spôsobom prebieha spolupráca?

Predovšetkým je dôležité, aby športovci dobre poznali seba, vďaka čomu môžu lepšie spoznať aj svoje okolie a súperov. Keď poznám dobre sám seba, dokážem spoznať, ako to potom bude vyzerať aj na trati a kam až to môžem dotiahnuť. Pre začiatok je dobré si povedať, aké sú ich slabé a silné stránky, a pracovať s tým, ako sa dostať do takzvaného flow - priestoru, v ktorom využívame talent aj v náročných chvíľach, a kde sa prakticky vypína čas. Ak sa športovcovi podarí dostať do flow, dokáže byť až o 500 percent produktívnejší. V tú chvíľu totiž využívame svoje podvedomie, kam sme si naše schopnosti a znalosti uložili. Čo sa týka priamo triatlonovej reprezentácie, robili sme rôzne semináre, ktorých súčasťou bolo práve sebapoznanie a identifikácia všeobecných talentov, snažili sme sa zistiť, ako funguje ich hlava, pretože v živote sa nechováme inak ako v pretekoch. Ďalej sú to techniky dýchania, mantry, hovoríme si, ako čeliť krízam, ktoré počas pretekov nastanú. Potom to je samozrejme aj vizualizácia celého preteku a všeobecne trénujeme mentálnu odolnosť tj. schopnosť človeka byť vo flow v ťažkých podmienkach.
19.6.2019   /   Rozhovory   /   Autor: br   /    Foto: spr media

Ďalšie články