Tri, dva, jeden a šup do vody! Posledné rady pred prvým triatlonom?

Tri, dva, jeden a šup do vody! Posledné rady pred prvým triatlonom?
Každý, kto pravidelne súťaží v behu, má už svoj osvojený rituál, postup, rozcvičenie či stravovacie návyky. Triatlon však na prvýkrát môže trošku prekvapiť.
Čo sa týka jedenia a energetického zásobenia organizmu, tak šprint triatlon nie je ničím výnimočný v porovnaní s bežeckými pretekmi trvajúcími 1 – 1,5 hod. Na druhej strane, je podstatne technicky náročnejší ako beh, pretože musíte poznať jednotlivé trate. Väčšinou usporiadateľ robí trať zaujímavú aj pre divákov, preto sa pláva, bicykluje a behá na kolá. Toto v klasických bežeckých pretekoch nebýva zvykom.

Keď vyleziete z vody, vaše centrum rovnováhy ešte stále pláva, k tomu odkrvené nohy, pokles koncentrácie a vysoké subjektívne úsilie udržať telo v pohybe. Vy sa musíte zorientovať, aby ste trafili do depa, zhodili a nahádzali na seba všetko čo treba (o tom, čo treba zhodiť a nahodiť v minulom článku) a našli východ na cyklistickú položku. Po dojazde naspäť do depa, nie je vaša myseľ o veľa koncentrovanejšia na premýšľanie ako po plávaní.

Veľakrát, športovec blúdi po depe a hľadá cestu von. Aby ste sa vyhli podobným zmätkom, prejdite si vopred každú jednu trať. Určite to nie je mrhanie energiou. Jedno kolo na bicykli v pohodovom tempe, k tomu výklus po trase behania. Zorientujte sa v depe, pozrite si vchod, východ. Nájdite si mapku tratí a pozorne preštudujte. Naučte sa počet kôl. Naozaj sa stáva, že sa zabehnutý triatlonista pýta počas pretekov: „koľko kôl vlastne bicyklujeme?“

Prísť na triatlonové preteky dve hodiny pred štartom nie je až taká veľká časová rezerva, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Nemôže sa vám stať nič horšie, ako keď päť minút pred štartom v strese trháte neoprén, lebo ho narýchlo neviete dostať cez členky. To nie je babkin pletený svetrík. Zapnutie je jedna vec, ale potom si ho musíte napasovať, povyťahovať okolo pliec, trupu, aby vás neobmedzoval v rozsahu pohybu. V opačnom prípade nebudete zápasiť len s vodným živlom, ale aj s ťahaním gumového „expandera“.

Neskáčte nasucho do vody až po samotnom štarte. Dajte si načas a trochu sa rozplávajte. Zabránite faktu, že po štarte stvrdnete ako štolverk. Je to vhodné aj preto, aby neoprén nasiakol vodou.

Počas plávania sa snažte orientovať pravidelným zdvihnutím hlavy, aby ste nenaplávali zbytočné metre navyše. Je možné, že z diaľky neuvidíte bójku. Nájdite si oporný bod – strom, výškovú budovu a pod. podľa ktorej sa budete orientovať až kým neuvidíte bójku, ktorá označuje plaveckú trať. Ak sa trápite počas plávania a nie ste si istí, či to vôbec dokončíte, predstavujte si, že čoskoro idete na bicykel. Ak ani tam to nie je ono, v mysli hľadajte útechu v nasledujúcom behu.

Pokiaľ ako skúsenému bežcovi dochádza motivácia, tešte sa na vychladené pivo v cieli. Na prvý krát ide o zážitok. Nestresujte sa časmi, limitmi, ktoré chcete dosiahnuť. Ak ste pretekár, tak vedzte, že výsledný čas závisí od bolesti, ktorú ste schopný znášať.

Želám vám príjemný zážitok. City Triathlon v Bratislave sa koná už túto sobotu. Vidíme sa na štarte!



17.5.2013   /   Poradňa Viktora Bielika   /   Autor: Viktor Bielik   /    Foto: citytriatlon

Ďalšie články