Neležme, bežme: Tri, dva, jedna, štart!

Neležme, bežme: Tri, dva, jedna, štart!
Koncom marca 2014 vydá Viktor pokračovanie svojej úspešnej knihy Neležme, bežme. Na behame.sk si môžete každý pondelok prečítať úryvok z každej kapitoly, ale nielen to. Podieľajte sa aj na obsahu novej knižky! Ak vás uverejnená časť kapitoly zaujme (alebo aj nezaujme), pokojne ju okomentujte, prípadne napíšte, čo by ste si v danej kapitole ešte radi prečítali. Viktor si všetky ohlasy a podnety prečíta a pokúsi sa ich do knižky zakomponovať. Na vaše ohlasy sa tešíme na adrese sportdiag@sportdiag.sk. Predmet: Viktorova kniha. Príjemné čítanie.
Raz som počul vyjadrenie úspešnej bežkyne na stredné trate, ktorá pred tvárou televíznej kamery vyhlásila, že nemá rada preteky, baví ju len trénovať. S podobnou filozofiou športovania sa stretávam často.

Samozrejme v prípade rekreačného športovca je to úplne v poriadku. Je zbytočné stresovať seba a okolie prípravou na hoc len päť kilometrové preteky. Ak to tak človek necíti, netreba ho (sa) znásilňovať. V prípade, že preteky „nebavia“ špičkového športovca. Je to vážny problém.

Vo vrcholovom športe chápeme tréning ako prípravu na preteky. Ide o istý spôsob reprezentácie trénera, klubu, zväzu, v prípade najlepších celého Slovenska. Vrcholový športovec musí byť nastavený na súťaženie, musí mať v sebe určitý druh bojovnosti, túžbu zvíťaziť. Väčšina slovenských trénerov a športovcov považuje za vrchol svojej kariéry účasť na olympijských hrách. Kvalifikáciu považujú za dostatočné uspokojenie. Neviem či to tiež pramení z čias kedy sme boli utláčaní, ale prejavuje sa to aj v iných sférach života ako v športe. Skúsený pretekár sa postaví na štart a aj keď vie, že sú okolo neho silní mladší súperi vzbudzujúci rešpekt, povie si: „ja som majster sveta“. A stane sa ním. Do veľkej miery je to spôsobené tým, že jeho ego mu umožňuje nájsť vhodnú stratégiu, ktorá vyváži nedostatky. V prípade väčšiny kenských bežcov sú preteky boj o prežitie. Ak vyhrajú, dostanú finančnú odmenu. Vymania sa spod chudoby ostatných stoviek bežcov. Budú si môcť doma kúpiť pole, chatrč a zadovážiť dobytok.

My, rekreační bežci, triatlonisti, horskí cyklisti, skrátka všetci čo sa staviame s rozklepanými nohami a zovretými hrdlami na štart hromadných pretekov sme iná liga. Preteky majú pre nás ďaleko väčší rozmer. Pre nás môžu byť preteky spoločenskou udalosťou, porovnávaním výkonu, kontrolou kondície, jednorazovou krčmovou stávkou, životnou výzvou či prezentáciou módnych trendov v oblečení.

27.1.2014   /   Poradňa Viktora Bielika   /   Autor: Viktor Bielik

Ďalšie články