Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Je šport zdravý? Áno aj nie.

Je šport zdravý? Áno aj nie.
Už niečo viac ako rok mi na pozadí bežia myšlienky tohto článku. Dnes mi zviera hrdlo a do očí sa mi tlačia slzy, keď si predstavím rodinu pozostalých môjho známeho, ktorý včera skolaboval na extrémnych vytrvalostných pretekoch v Budapešti.
Ľudia milujú vzory, hrdinov, výzvy či možnosti sebaprekonávania sa. Sú povolania, kde riskovanie života patrí k rutinnému vykonávaniu svojej profesie. O ich činoch sa častokrát nikto ani nedozvie. Raz mi jeden kamarát požiarnik rozprával, aké ťažké je ostať večer triezvy, keď ráno vyťahuje z auta zakliesnené nehybné telo päťročného dievčatka. Horskí záchranári by mohli písať romány o tom ako niekoľko hodín šliapu v nehostinnom, drsnom počasí, len preto, že niekto sa hrá na hrdinu.

V poslednej dobe sme prepadli móde s prívlastkom extrémna vytrvalosť. Ultrabehy či dlhé triatlony už nie sú zásluhou dlhoročného systematického tréningu. Stali sa módnym výstrelkom nováčikov, manažérov a bežných ľudí so slabou športovou históriou alebo biednou kondíciou.

Najextrémnejší športový výkon akým je tzv. železný muž si častokrát mylne spájame so zocelením tela aj ducha, s prekonaním neprekonateľného a pod. Len prekonaním životnej prekážky, napr. stratíte zamestnanie, ste oporou pri chorobe svojho blízkeho, alebo vstanete z popola, kedy by ostatní ostali ležať, skutočne zvýšite svoje sebavedomie, odvahu a vnútornú silu. Absolvoval som opakovane polovičné aj celé preteky železného muža, niekoľko bežeckých maratónov. Za posledných pár rokov som pripravil vyše stovky športovcov na maratóny, dlhé aj stredné triatlony. Niektorí moji zverenci uzatvárali výsledkovú listinu, iní získali pódiové umiestnenia.

Po pretekoch sa naozaj môžete cítiť ako riaditeľ zemegule, avšak iba tej zemegule, ktorú máte v hlave. Čím skôr to pochopíte, tým lepšie pre vás a hlavne pre vaše okolie. Železní muži, či extrémni vytrvalci sú zväčša osamelí vlci. Častokrát sa liečili z ťažkých závislostí. Vytrvalosť, uzavretie v samého seba je pre nich určitý spôsob terapie. Hrdina nie je ani ten železný muž, ktorý extrémne preteky absolvuje niekoľko desiatokkrát za život. Dokonca ani tí, ktorí to dokážu deň po dni opakovane. Obdivujete muža, ktorý utužuje svoje telo hodinami bicyklovania víkend čo víkend, ktoré by mohol stráviť so svojimi deťmi? Sú stovky nabehaných kilometrov cenné aj napriek obetovaniu pozornosti vlastnej žene? Je finišerské tričko, medaila a prvá tretina výsledkovej listiny rovnocenným bártrom pre odloženú rodinu? Výkony profesionálnych športovcov v dlhom triatlone nie sú o nič heroickejšie ako výkony v olympijskom triatlone. V prvom ide o minúty, v druhom o sekundy. Obidvoje sú náročné na čas, prípravu, vynakladané úsilie. Tak si nemusíte zvoliť to najextrémnejšie. Prispôsobte výber pretekov vašim podmienkam. Nik vás nebude odsudzovať preto, že ste si vybrali kratšiu trať.

Je šport zdravý? Áno aj nie. Vytrvalci sa dožívajú menej. Počas extrémneho vytrvalostného výkonu sa vytvára obrovské množstvo voľných radikálov. Okrem toho, že pridajú pokožke desať rokov navyše, vlasom strieborný lesk, môžu výrazne poškodiť aj srdcovo-cievny systém. Toto je podložené mnohými vedeckými svedectvami. Oporno-pohybový systém s väzmi, šľachami, kĺbmi je samostatná kapitola presahujúca rozsah môjho príspevku.

Nevinní nie sú ani organizátori. Predbiehať sa v tom, kto zorganizuje najextrémnejšie podujatie nie je úplne najlepšia cesta, ako prinútiť súčasnú lenivú spoločnosť k pohybu. Na preteky takéhoto kalibru sa treba pripraviť. To sú stovky, tisíce natrénovaných hodín. Ak obézny administrátor zdieľa náročnú prípravu svojho kolegu a je svedkom toho ako mnohokrát leje do seba litre kávy aby bol prítomný, tak si vytvorí predstavu: „Toto je šport, cesta ku kvalitnejšiemu životu? Nie, ďakujem!“

Ešte som zabudol na americké príbehy veteránov, či ľudí, ktorí prekonali v živote určitú fyzickú, či psychickú traumu. Pozrieme si motivačné video, veľakrát ho precítime, poplačeme si… Ale väčšinou to je všetko! Nezabúdajme, že my sme Slovania. Aj nad prezidentskými voľbami Američanov krútime hlavami, tak si nenechajme vnucovať upútavky, v ktorých ide o to, aby ste si kúpili za 400-500 eur štartovné na značkou oblepené preteky.

Ak sa už raz rozhodnete prekonať svoje sily, robte to uvážene, systematicky a nechajte si aspoň skontrolovať zdravotný stav na niektorej z kliník športovej medicíny.

Rado odpočívaj v pokoji. Poznal som ťa dosť dlho na to, aby som vedel, že teba tento príspevok nevykresľuje…


31.7.2016 / Poradňa Viktora Bielika / Autor: doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD., Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave /  Foto: BIGSTOCK