Vyrobiť si vlastnú bežeckú topánku nemusí byť sci fi

Vyrobiť si vlastnú bežeckú topánku nemusí byť sci fi
To, čo nedokázal žiadny z gigantov bežeckého sveta, môže sa podariť malému startupu slovenského dizajnéra.
Ušiť si doma tričko alebo šaty je možno trochu výzva, ale rozhodne nie nepredstaviteľná. Veľa ľudí si doma oblečenie šije alebo minimálne upravuje či opravuje. Napadlo vám však niekedy vyrobiť si vlastnú topánku? Už len tá predstava môže pôsobiť ako science fiction, ale projekt Open Footwear ukazuje, že vyrobiť si svojpomocne topánku sám sebe na mieru nemusí byť ani zďaleka taký problém, ako by ste si mohli myslieť.

Sériová výroba bežeckej topánky obvykle vyžaduje veľa špeciálnych strojov, skúsený personál a zložité výrobné technológie. Aj preto sa veľká väčšina produkcie odohráva na ďalekom východe, čo so sebou nesie množstvo výhod, ale aj nevýhod, z ktorých mnohé naplno vyplávali na povrch pri covidovej kríze.

Nájdete model, ktorý vám vyhovuje?
 
Výhody sú jednoznačné. Vysoko kvalitné materiály, pokročilé technológie a veľkosériová výroba s nižšou cenovou náročnosťou. Nesmieme však zabúdať na nevýhody, ako sú veľmi dlhá a neekologická doprava cez pol sveta alebo na závislosť na dlhom reťazci dodávateľov jednotlivých surovín a materiálov.
 
Ruka v ruke so sériovou výrobou ide aj unifikovaná podoba topánok. Výrobcovia sa snažia použiť najpríjemnejší tvar zvršku, všeobecné číslovanie veľkostí a univerzálny tvar a geometriu tlmenia. Výsledkom má byť topánka, ktorá osloví čo najväčšie percento potenciálnych zákazníkov. Ale čo ak máte nohu o zopár milimetrov širšiu alebo dlhšiu? Čo ak preferujete nižšie alebo vyššie tlmenie? Iný drop? V takom okamihu ste odkázaný na to, že na trhu nájdete dostatočne vyhovujúci model. Akákoľvek customizácia topánok dnes aj vďaka veľkosériovej výrobe stále nie je možná.
Práve úprava topánok na mieru a využitie 100 % recyklovaných materiálov sú dva smery, ku ktorým sa upierajú prakticky všetci výrobcovia. Kto prvý príde s plne recyklovanou topánkou, ktorá bude z funkčného hľadiska na nerozoznanie od súčasného nerecyklovaného variantu, ten získa obrovskú konkurenčnú výhodu. Rovnako tak na tom bude značka, ktorá ako prvá privedie na svet plne funkčný a udržateľný systém customizácie bežeckej topánky v reálnom čase. Veľa času, energie a financií sem nasmerovali značky ako Brooks, Salomon, New Balance, alebo Adidas. Žiadna však nebola úspešná.

Malý startup slovenského dizajnéra
 
Teraz si na chvíľku predstavte, že to, čo nedokázal žiadny z vymenovaných gigantov bežeckého sveta, dokáže malý startup slovenského dizajnéra Juraja Šušku s názvom Open Footwear.
 
Open Footwear je unikátny projekt, ktorý prichádza s možnosťou výroby bežeckej topánky v domácich podmienkach. Každý si tak môže svojpomocne vyrobiť nové topánky a v prípade potreby si ich môže upraviť na mieru svojim špecifickým potrebám. Všetko je navyše open source. To znamená, že držiteľ autorských práv umožňuje ďalším používateľom používať, študovať a dokonca aj meniť zdrojové dáta. Táto licencia tak dáva priestor na to, aby sa finálny produkt - v tomto prípade bežecká topánka - zdokonaľoval krok za krokom vďaka úpravám a vylepšeniam jednotlivých užívateľov, ktorí budú svoje poznatky a skúsenosti zdieľať s ostatnými.
 


Ako to celé funguje? Stačí ísť na openfootwear.com, kde sú všetky potrebné informácie a údaje na stiahnutie. Vy si tak stiahnete údaje pre laserové rezanie zvršku, podklady pre 3D tlač kopyta (tvaru zvršku) aj CNC frézovanie tlmiacej vrstvy.
 
Potom už stačí iba nakúpiť bežne dostupné materiály:
  1. podošvu - gumovú platňu s preferovanou vzorkou
  2. medzipodrážku - dosku EVA peny
  3. zvršok - pevnú textíliu.

Následne sa vyberiete do najbližšieho FabLabu - z anglického Fabrication Laboratory, výrobné laboratórium, teda zdieľaná dielňa určená jednotlivcom na výrobu počítačovo navrhovaných produktov, projektov a umeleckých diel. Býva vybavená počítačom riadenými strojmi, ako laserová rezačka, CNC frézka, rezací plotter alebo 3D tlačiareň. Na Slovensku sú v tejto chvíli funkčné FabLaby v Bratislave a v Trenčíne.
 
Tam s pomocou dostupných prístrojov narežete zvršok, vyfrézujete medzipodrážku a následne zlepíte a zošijete podľa kopyta z 3D tlačiarne. Výroba topánky zaberie cca jeden deň. Cenová náročnosť sa bude odvíjať od vami zvolených materiálov, ale s veľkou rezervou by ste sa mali vojsť do rozpätia 70 – 100 eur.

Obrovskou výhodou Open Footwear je možnosť akýchkoľvek úprav. Stačia vám základné znalosti práce s 3D technológiami a môžete sa hrať so šírkou, hĺbkou, alebo tvarom topánok. Začiatky pravdepodobne budú trochu kostrbaté, ale vďaka použitým technológiám je veľmi jednoduché a efektívne ladiť a vyvíjať si vlastné nové a lepšie verzie.Kde sú slabiny?
 
Aby sme boli objektívni, okrem výhod je potrebné spomenúť aj nevýhody. Na úvod je dôležité dodať, že Open Footwear nie je iba akademický projekt. V tejto topánke sa už bežal maratón pod 3 hodiny a jej nositelia sa pravidelne zúčastňujú na cestných aj trailových pretekoch. Naša vlastná skúsenosť je, že fit a všeobecný pocit na nohe je veľmi dobrý a takmer na nerozoznanie od klasickej bežeckej topánky. To, v čom sa Open Footwear výrazne líši od sériovej produkcie, je tlmiaca vrstva. Tu je najväčšia slabina, pretože bežne dostupné EVA dosky a styropory nemajú také dobré tlmiace vlastnosti a nízku hmotnosť ako vstrekované peny použité pri moderných bežeckých topánkach.
Vo výsledku je Open Footwear topánka, ktorá dáva spomenúť na minimalistickú éru. Tlmenie je totiž decentné a vyžaduje si kvalitnú techniku behu a mäkký došľap cez strednú časť chodidla. Dá sa však očakávať, že s rozmachom nových typov pien sa aj tento potenciálny problém pomaly, ale iste, vytratí.
 
Autori projektu navyše pracujú s verziou, ktorá bude recyklovať vaše obyčajné bežecké topánky. V oblasti pod pätou a/alebo priečnou klenbou si do pôvodnej EVA formy vyfrézujete kruhový otvor, do ktorého pôjde vložiť blok vyrezaný z nenamáhaného stredu obehanej topánky. Tým zadarmo získate vysoko kvalitné tlmenie, ktoré zdvihne komfort Open Footwear o niekoľko poschodí. Ďalšou možnosťou je využitie vnútorných stielok z TPU, alebo kvalitná EVA, ktoré sú vo vnútri prémiových modelov bežeckých topánok.
 
Celý projekt je ešte len v plienkach, ale už v ranej fáze dokáže ponúknuť plnohodnotné riešenie ekologickej, udržateľnej a plne prispôsobivej bežeckej topánky. Ak sa chcete zapojiť, bude to chcieť FabLab, ktorý využijete, digitálnu gramotnosť a základnú zručnosť pracovať s technológiami 3D tlače. Nie je to žiadna raketová veda, ale predsa len počítajte s tým, že svojpomocne vyrobenú topánku si stále musíte „zaslúžiť“.
21.8.2023   /   Ostatné   /   Autor: Vítek Kněžínek   /    Foto: openfootwear.com

Ďalšie články