Viedenský mestský maratón oslávi svoje 30. výročie

Nový rekordný počet bežcov z viac ako 110 krajín sa postaví v nedeľu 14. apríla na štart Viedenského maratónu v susednej metropole. Maratón bol prvýkrát usporiadaný v roku 1984 a odvtedy sa stal najväčším športovým podujatím v Rakúsku.

Rosaria Console sa vracia do Viedne

Talianske ženy majú významnú rolu v histórii Viedenského mestského maratónu (Vienna City Marathon). Podarilo sa im zvíťaziť trikrát a traťový rekord 2:23:47 z roku 2000 drží stále Maura Viceconte. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa objavilo talianske meno medzi elitnými ženami  na štartovej listine, ktorú organizátori oznámili. Rosaria Console je jednou z bežkýň s osobným rekordom pod 2:27. 33-ročná bežkyňa sa vracia na scénu, na ktorej triumfovala pred deviatimi rokmi. Console dúfa, že pridá ďalšiu úspešnú taliansku kapitolu do histórie najprestížnejšieho cestného preteku v Rakúsku. Avšak vo  Viedni ju čaká ťažká konkurencia. Do všetkých kategórií niekoľkých behov výročného preteku sa zapísal rekordný počet 40,000 športovcov.

Haile Gebrselassie sa vráti na polmaratón, ktorý bude prebiehať súčasne s maratónom. Superhviezda z Etiópie verí vo svoje tretie víťazstvo v rade v preteku OMV Champions Race. Maratón sa však tiež dočká obhajujúceho víťaza. Henry Sugut (Keňa) bude vo Viedni čeliť ťažkým súperom. V roku 2012 sa stal prvým bežcom, ktorý so svojim časom 2:06:58 pokoril hranicu 2:07 na rakúskom území.

Padne 12 rokov starý rekord v maratóne žien ?

Naopak ženský traťový rekord nebol prekonaný už posledných dvanásť ročníkov maratónu vo Viedni. V roku 2000 sa Maura Viceconte s časom 2:23:47 stala prvou Taliankou, ktorá vyhrala tento pretek. Ďalšie dve talianske víťazky ju nasledovali v nasledujúcich rokoch. Najprv Lucilla Andreucci vyhrala maratón s časom 2:35:32 v roku 2003. Potom to dokázala Rosaria Console v čase 2:29:22 a tento maratón pre ňu ostal jej najväčším víťazstvom. Jej osobný rekord je starý len jeden a pol roka, čo len dokazuje, že táto 33-ročná bežkyňa je stále na svojom vrchole. Svoj rekord 2:26:10 zabehla v roku 2011 v Berlíne.

Rosaria Console je treťou najrýchlejšou bežkyňou v elitnej štartovej listine pre tohtoročný Vienna City Marathon. Dve Etiópčanky majú zbehnuté lepšie časy: Haile Kebebush vyhrala v Šanghaji v roku 2011 v čase 2:24:09. No minulý rok pre ňu nebol veľmi úspešný, keď skončila piata na maratóne v Düsseldorfe s časom 2:29:02. Pre porovnanie, Assefa Meskerem mala prednedávnom skvelý debut v januári tohto roka, keď skončila tretia na maratóne v Houstone s časom 2:25:17 napriek nepriaznivému počasiu. Jej prechod na maratón bol trochu prekvapením. Táto 27-ročná bežkyňa pôvodne súťažila v behu na 1500 metrov a nikdy nešla súťažne disciplínu dlhšiu ako 10 kilometrov. Assefa Meskerem sa zúčastnila aj Olympiády v Londýne, kde bežala 1500 metrov. Z tejto disciplíny si odniesla striebornú medailu z Afrického šampionátu v roku 2008 a jej osobný rekord 4:02.12 pochádza z roku 2011 z mítingu Diamantovej ligy v Ríme. Štvrtá bežkyňa s časom pod 2:27 pochádza z Kene. Emily Samoei vyhrala pred rokom Barcelonský maratón v čase 2:26:52, čím zlepšila svoj predošlý osobný rekord o takmer osem minút. Rovnako silnou bežkyňou je však Olga Glok, ktorá skončila minulý rok vo Viedni druhá v osobnom rekorde 2:27:18.

Možno budeme 14.apríla na viedenských cestách svedkami fantastického zlepšenia, napríklad takého, aký sa podaril Emily Samoei. Filomena Cheyech Daniel má osobný rekord 2:34:13. Avšak táto 30-ročná Keňanka prichádza do Viedne z Ríma, kde vyhrala polmaratón v svetovom čase 1:07:39 na mítingu Roma Ostia Half Marathon. Tento čas naznačuje, že je vážnou uchádzačkou o víťazstvo vo Viedni. Ak sa jej podarí zužitkovať jej formu z polmaratónu, tak by mohla dokonca prekonať traťový rekord Maury Viceconte.

30. ročník Vienna City Marathon

Sobota, 13. apríla 2013
Coca-Cola 4.2 (4km - mladých bežcov a bežkyne vo veku 10-18)
Štart: 17:00

Coca-Cola 2.0 (2km - pre deti vo veku 6-10 rokov)

Nedeľa, 14. apríla 2013
Vienna City Marathon (Viedenský mestský maratón)(42,195 km)
Štart: Wagramer Straße / budova OSN / Reichsbrücke, 9:00

OMV Half Marathon (OMV Polmaratón) (21,097 km)

Krone Relay Marathon (Krone štafetový maratón) (4-členné týmy zabehnú maratónsku trať)
16.1 km / 5.7 km / 9.1 km / 11.295 km

Cieľ pre všetky behy sa nachádza na Heldeplatz.

Oneskorené registrácie sú možné len pre detské behy COCA-COLA 4.2 A COCA-COLA 2.0 vo Vienna Sports World v prípade, že ostanú ešte voľné štartovné miesta do soboty, 13. apríla, do 15:00.

O Vienna City Marathon

Viedenský mestský maratón (Vienna City Marathon) bol prvýkrát uskutočnený v roku 1984 a odvtedy sa stal najväčším športovým podujatím v Rakúsku, ktorého sa zúčastňuje cez 40,000 bežcov. Súťažiaci z viac ako 110 krajín sveta podčiarkujú jeho medzinárodnú reputáciu. 300,000 divákov povzbudzuje bežcov na trati, ktorá ich vedie okolo mnohých historických pamätihodností. Toto podujatie spája beh s klasickou viedenskou kultúrou a ponúka priestor pre rôzne sociálne a charitatívne projekty. Vienna City Marathon prináša aj významnú ekonomickú podporu, keď každoročne vytvára 18 miliónov eur vďaka domácim výdavkom počas podujatia.  Bežci venujú viac ako 3 milióny hodín príprave na Vienna City Marathon, čím sa toto podujatie stáva najväčšou iniciatívou pre zdravie a pohyb. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) ocenila Vienna City Marathon najvyššou značkou kvality v kategórii cestných behov, IAAF Road Race Gold Label. Ďalšie informácie na www.vienna-marathon.com

3.4.2013   /   Ostatné   /   Autor: rv, ak