Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

VIDEO: Kipchoge sa pokúsi pokoriť dvojhodinovú hranicu v maratóne. Kúsok od slovenských hraníc!

VIDEO: Kipchoge sa pokúsi pokoriť dvojhodinovú hranicu v maratóne. Kúsok od slovenských hraníc!
Maratón sa má uskutočniť v sobotu 12. októbra vo Viedni.
Pokorenie dvojhodinovej hranice v maratóne je stále veľkým lákadlom pre špičkových vytrvalcov. Ďalší pokus o zdolanie magickej hranice sa chystá na jeseň a jeho aktérom bude najlepší maratónec v histórii Eliud Kipchoge z Kene. Miestom pokusu sa po celosvetovom hodnotiacom procese stane Prater - slávny viedenský park.

Maratón sa bude konať na okruhu s dĺžkou 9,6 km na ikonicky dlhej, rovnej a stromami lemovanej aleji (Hauptallee), ktorá prechádza srdcom Pratra. Každé kolo bude mať dva 4.3 km úseky s otočnými bodmi. Podujatie sa uskutoční v sobotu 12. októbra, počíta sa aj s rezervným oknom osem dní v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok.
Viedeň bola vybraná po rozsiahlom globálnom vyhľadávaní, pretože poskytuje rýchlu a plochú trať, rovný 4.3 km úsek Prater Hauptallee, konzistentné a optimálne poveternostné podmienky, čerstvý vzduch - park je označovaný ako „zelené pľúca Viedne“, schopnosť mať priaznivcov, ktorí lemujú trasu.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/CM32vRQrdvA
"V predchádzajúcom pokuse pred dvoma rokmi som sa veľa naučil, preto si myslím, že 26 sekúnd ešte môžem stiahnuť," vyhlásil Eliud Kipchoge pre The Guardian. "Som hrdý, že mi Ineos ponúkol takúto možnosť. Teším sa na mesiace prípravy, po ktorej budem môcť svetu ukázať, že ak sa sústredíte na svoj cieľ, ak tvrdo na sebe pracujete a veríte v svoje schopnosti, nič nie je nemožné."

Bývalý majster sveta (2003) na 5000 m vyhral 12 z 13 maratónov, v ktorých štartoval. Neuspel len v Berlíne 2013, keď skončil druhý (2:04:05) za krajanom Wilsonom Kipsangom so stratou 42 sekúnd. Štyrikrát triumfoval v Londýne (2015, 2016, 2018, 2019), trikrát v Berlíne (2015, 2017, 2018), raz v Hamburgu (2013), Rotterdame (2014), Chicagu (2014) a na olympijských hrách v Riu de Janeiro (2016). V máji 2017 vyhral aj spomenutý špeciálny maratón v talianskej Monze, kde sa však nebežalo presne podľa pravidiel IAAF.

V Monze sa štartovalo ráno o 5.45 h, bežci absolvovali rovinatý, 2,4 km merajúci okruh s minimom zákrut sedemnásťkrát plus zvyšné metre. Kipchogeho čas bol vtedy o 2:32 min lepší ako oficiálny svetový rekord jeho krajana Denisa Kimetta (2:02:57). Okrem Keňana sa o historický zápis pokúšali aj Eritrejčan Zersenay Tadese a Etiópčan Lelisa Desisa, všetkým trom pomáhali s tempom vodiči (napríklad špičkoví bežci ako Bernard Lagat, Stephen Sambu, Abayneh Abele, Teklemariam Medhin), ktorí sa pri nich pravidelne striedali. Vytrvalci použili špeciálne bežecké maratónky nezdopovedajúce normám IAAF a ani systém občerstvovania nebol v súlade s pravidlami.

Keňan potvrdil, že aj v októbrovom pokuse využije Medzinárodnou asociáciou atletických federácií zakázané metódy ako v Monze - automobil udávajúci tempo, striedajúcich sa bežcov-vodičov a podobne. "Toto nie je o rekorde podľa pravidiel IAAF, toto je o zápise do histórie. Chcem za sebou zanechať niečo veľkolepé,“ zdôraznil kenský supervytrvalec. "Dosiahnutie najlepšieho času v histórii v Monze bol zatiaľ môj najkrajší moment v kariére. Šanca prekonať dvojhodinovú hranicu je nesmierne vzrušujúca výzva. Už dávno tvrdím, že človek nemá hranice. Viem, že aj maratón pod dve hodiny je v jeho silách," dodal Kipchoge.
28.6.2019 / Ostatné / Autor: BR/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: ineos159challenge