Varga na majstrovstvách Európy zabojoval. Od bronzu ho delili štyri sekundy

Richard Varga: "Teším sa z tohto výsledku, ale medaila bola veľmi blízko, iba 4 sekundy..."
ŽENEVA 11. júla - Slovenskému reprezentantovi v triatlone Richardovi Vargovi len veľmi tesne ušla medaila na 31. majstrovstvách Európy vo švajčiarskej Ženeve. V konkurencii pretekárov kategórie elity obsadil Varga v sobotňajších pretekoch 4. miesto, keď len 4 sekundy ho delili od toho, aby mu na krk zavesili bronzovú medailu. Tú získal Nór Kristian Blummenfelt. Titul majstra Európy si vybojoval Francúz David Hauss, striebro zostáva vo Švajčiarsku zásluhou Svena Riederera. Druhý slovenský reprezentant Lukas Šiška nedokončil cyklistickú časť pretekov. Medzi klasifikovanými v cieli neboli ani španielsky favorit Javier Gómez či český reprezentant Jan Čelůstka.

"Teším sa z tohto výsledku, ale medaila bola veľmi blízko, iba 4 sekundy... Francúz Hauss nám odbehol a v závere sa bojovalo už len o druhú-tretiu priečku. V poslednom kilometri som bol približne 10 m od druhého a tretieho a už som to nedal. Bojoval som, snažil som sa bežať svoje, ale tí vpredu už nepoľavili. V plaveckej časti som chcel byť vpredu ako zvyčajne a roztrhať pole. Podarilo sa to, hoci strata tých slabších plavcov od nás najlepších v Ženevskom jazere nebola až taká veľká. Na bicykli sme boli vpredu viacčlenná skupina, snažil som sa jazdiť takticky, oddychovať, ak sa dalo. Pokúsil som sa aj o únik do kopca 9 km pred depom, aj sa to podarilo tak na 3 km trochu unaviť ostatných. Možno som však sám minul zbytočne veľa energie, ktorá mi chýbala v závere," zhodnotil Richard Varga.

Majstrovstvá Európy v kategórii elite sa konali na olympijských vzdialenostiach 1,5 km plávanie, 40,8 km na bicykli a záverečný beh na 10 km. Richard Varga absolvoval plaveckú časť tradične najrýchlejšie, z vody vychádzal spoločne s Rusom Dmitrom Poľanským za 17:41 min. V cyklistickej časti sa vpredu utvorila skupina 19 pretekárov, ktorí si utvorili až dvojminútový náskok pred ostatnými. V záverečnom behu sa od ostatných odpútal Francúz Hauss, ktorý zvíťazil s náskokom 18 sekúnd pred domácim Riedererom. Ten bol o tri sekundy rýchlejší ako bronzový Blummenfelt a o sedem sekúnd ako štvrtý Varga. Dvadsaťšesťročný Bratislavčan (nar. 28. 1. 1989) dlhodobo sa pripravujúci v Anglicku dosiahol najlepšie umiestnenie slovenského reprezentanta na ME v histórii. Varga sa pripravoval na jeden z vrcholov sezóny na sústredení vo švajčiarskych Alpách. Štvrtým miestom potvrdil stabilne dobrú formu, keďže pred necelým mesiacom na európskych hrách v Baku finišoval piaty. "Na Ženevu som bol lepšie pripravený ako na Baku, lebo som mal za sebou kvalitné vysokohorské sústredenie v St. Moritzi a pred európskymi hrami som bol zranený. Najbližšie ma čaká už budúcu sobotu podujatie Svetovej série v Hamburgu," dodal Richard Varga.

V juniorských kategóriách sa stali majstrami Európy Nemci Lasse Lührs a Laura Lindemannová. Spomedzi Slovákov skončil Tadeáš Fazekaš na 44. mieste a Matúš Verbovský bol 49. Medzi juniorkami bola Ivona Miklóšová 42. a Iveta Tóthová ešte o štyri priečky nižšie.

V ženskej kategórii triumfovala švajčiarska favoritka Nicola Spirigová, ktorá získala už štvrtý titul majsterky Európy. Olympijská šampiónka z Londýna 2012 zvíťazila suverénne s náskokom 59 sekúnd pred Taliankou Annamariou Mazzettiovou. Bronz si vybojovala Španielka Ainhoa Muruová.

Výsledky:
muži - elite (1,5 km plávanie + 40,8 km bicykel + 10 km beh): 1. David Hauss (Fr.) 1:52:55 h, 2. Sven Riederer (Švaj.) 1:53:13, 3. Kristian Blummenfelt (Nór.) 1:53:16, 4. Richard Varga (SR) 1:53:20, 5. Thomas Bishop (V. Brit.) 1:53:22,... Lukas Šiška (SR) nedokončil ženy - elite (1,5 + 40,8 + 10): 1. Nicola Spirigová (Švaj.) 2:07:15 h, 2. Annamaria Mazzettiová (Tal.) 2:08:14, 3. Ainhoa Muruová (Šp.) 2:09:16, 4. Vendula Frintová (ČR) 2:09:45, 5. Lucy Hallová (V. Brit.) 2:09:59 juniori (0,75 + 20,4 + 5): 1. Lasse Lührs (Nem.) 57:41 min, 2. Ignacio González (Šp.) 57:42, 3. Ben Dijkstra (V. Brit.) 57:42,... 44. Tadeáš Fazekaš 1:00:30, 49. Matúš Verbovský (obaja SR) 1:00:52. juniorky (0,75 + 20,4 + 5): 1. Laura Lindemannová (Nem.) 1:01:04 h, 2. Jeanne Lehairová (Fr.) 1:04:42, 3. Lena Meissnerová (Nem.) 1:04:50,... 42. Ivona Miklóšová 1:12:43, 46. Iveta Tóthová (obe SR) 1:16:09.