V Paríži povolili triatlonové preteky v rieke Seina, kvalita vody sa v porovnaní s úvodom mesiaca zlepšila

V Paríži povolili triatlonové preteky v rieke Seina, kvalita vody sa v porovnaní s úvodom mesiaca zlepšila
Francúzska metropola Paríž bude od štvrtka do nedele hostiť testovacie preteky v triatlone a ich súčasťou budú aj plavecké úseky v rieke Seina.
PARÍŽ 16. augusta - Podľa organizátorov budúcoročných OH a PH sa kvalita vody v rieke zlepšila a nepredstavuje riziko pre športovcov z pohľadu dopadu na ich zdravie. Práve v Seine by sa v lete 2024 mali konať súťaže v diaľkovom plávaní aj plávanie počas bojov o medaily v triatlone, preto musia Parížania otestovať toto "športovisko".

"Kvalitu vody pravidelne monitorujeme, aby sme mohli garantovať najlepšie možné podmienky pre športovcov a oni mohli súťažiť v bezpečnom prostredí," informoval za organizátorov Christophe Rosa a dodal, že vzorky z rieky odoberajú takmer na hodinovej báze. V úvode augusta pritom museli zrušiť plavecké preteky v Seine, keďže po mohutných dažďoch došlo k pretečeniu hrádze v úpravni vody.
Francúzi už dlhší čas pracujú na tom, aby zlepšili kvalitu vody. Za tým účelom rozbehli viacero projektov vrátane výstavby masívneho podzemného rezervoáru. Ten by mal zaistiť, aby v prípade prudkého návalu zrážok neprišlo k zmiešaniu stekajúcej vody s odpadovou.

"Ide o prvé preteky na Seine, čo je pre nás veľmi dôležitý krok v boji spraviť z tejto rieky plavecký priestor," uviedol Christophe Noël du Peyrat z parížskej radnice a doplnil: "Keď je dobré počasie, kvalita vody je vyhovujúca. Máme však pred sebou ešte veľa práce, aby sme v roku 2024 zaistili bezpečnosť za akéhokoľvek počasia."

Podľa športovej riaditeľky organizačného výboru OH a PH 2024 Brigitte Légaréovej budú tohtotýždňove preteky kľúčové v súvislosti testom logistiky pre olympijskými hrami. Skúškou prejdú aj bezpečnostné opatrenia aj meracie systémy. Zapojených do organizácie bude 300 až 400 osôb.
16.8.2023   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články