Ukrajinské atlétky na osobnom stretnutí prezidentovi MOV pripomenuli, že Rusi stále bombardujú rôzne časti Ukrajiny

Ukrajinské atlétky na osobnom stretnutí prezidentovi MOV pripomenuli, že Rusi stále bombardujú rôzne časti Ukrajiny
Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach v sídle výboru hostil niekoľko atlétok z Ukrajiny, ktoré sa v piatok vo švajčiarskom Lausanne predstavia na mítingu Diamantovej ligy.
ŽENEVA 30. júna - Súčasťou približne pätnásťčlennej skupiny športovcov boli aj ukrajinské bežkyne Viktorija Tkačuková a Oľga Ryžikovová. Výškarka Jaroslava Mahučichová síce do sídla MOV neprišla, prezident Bach sa však s ňou stretol priamo v Lausanne počas štvrtkovej súťaže v jednom z obchodných domov.

Ako Tkačuková prezradila prostredníctvom príspevku na instagrame, Ukrajinky v debate hlave svetového olympizmu pripomenuli, že "trvajú na potrebe izolovať Rusko z medzinárodných súťaží". To všetko v súvislosti s vojnovým konfliktom, ktorý ešte vo februári 2022 rozpútali Rusi s podporou Bielorusov na ukrajinskom území. Konflikt stále trvá a vyžiadal si už množstvo obetí na životoch aj medzi športovcami.
"Je skvelé hovoriť s nimi a poznať ich pohľady. Prajem im veľa šťastia na ceste na OH 2024 do Paríža," uviedol Bach na svojom twitteri po spomenutom stretnutí.
Mahučichová sa k tejto téme vyjadrila ešte pred návštevou sídla MOV a pred stretnutím s Bachom. "Keď sa začala vojna, Thomas Bach povedal, že nás podporuje a je na našej strane. Odvtedy sa však situácia na Ukrajine nezmenila, tak prečo sa zmenil jeho postoj?"

MOV a jeho prezident Bach už niekoľko mesiacov vyzývajú športové federácie, aby hľadali cestu, ako zapojiť športovcov z Ruska a Bieloruska späť do svojich súťaží. Niektoré zväzy tak už spravili, iné sa rozhodli kráčať inou cestou. "Je veľmi ťažké súťažiť s osobami zo štátu, ktorý zničil našu krajinu. Každučký deň Rusi bombardujú rôzne časti Ukrajiny. Už neviem, čo viac by sme mali spraviť. Veď denne hovoríme a poukazujeme na to, čo robia. Našťastie však sú aj ľudia, ktorí nás podporujú a ktorí rozumejú, čo sa stalo a deje. Máme rok do olympiády a my spravíme maximum pre to, aby Rusi ani Bielorusi nemohli v Paríži štartovať," poznamenala Mahučichová.

Podľa Bacha je cieľom olympiády, aby spájala celý svet dokopy prostredníctvom športu. Tvrdí, že vylúčenie Rusov a Bielorusov len na základe ich pasov by bolo diskriminačné.
30.6.2023   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články