TANAP už má svoj návštevný poriadok, platiť bude od polovice decembra

TANAP už má svoj návštevný poriadok, platiť bude od polovice decembra
Niekoľkoročná snaha o dokončenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP) bola zavŕšená.
POPRAD 21. novembra – Už aj najstarší národný park na Slovensku má svoj strategický dokument. Platiť začne od polovice decembra. Informovala o tom dnes Martina Petránová z komunikačného oddelenia Správy TANAPu.

Kľúčový dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v Tatranskom národnom parku, odobril Okresný úrad Prešov. V podobe vyhlášky sa už nachádza vo Vestníku vlády SR. „Po viac ako šesťročnom procese sa zavŕšilo spoločné úsilie kolektívu ľudí, ktorého výsledkom sú jasné pravidlá pohybu návštevníkov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Možno nebudú vyhovovať všetkým, ale faktom je, že odzrkadľujú kompromis medzi záujmami ochrany prírody a požiadavkami záujmových skupín, ktoré využívajú územie národného parku,“ skonštatoval námestník riaditeľa Správy TANAPu Peter Spitzkopf.

Príprava návrhu nového návštevného poriadku odštartovala ešte v roku 2017, keď vyšlo najavo, že prijatím zákona o ochrane prírody a krajiny v roku 2002 stratila platnosť vyhláška, ktorou sa vyhlasoval Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Základné pravidlá pôvodného návštevného poriadku kopíroval následne vydaný Zoznam vyhradených miest, ako i Rozhodnutie o sezónnej uzávere. „To prevzalo zaužívaný režim sezónnej uzávery vybraných turistických chodníkov na území Tatranského národného parku. Oba dokumenty platia dodnes, zmeniť sa to má až od 15. decembra 2023, keď nadobudne účinnosť nový návštevný poriadok,“ priblížila Petránová.
Návštevný poriadok najstaršieho slovenského národného parku prináša viacero kľúčových zmien. Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia návštevníci rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia. Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov. Nový návštevný poriadok zlegalizuje aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa za účelom krátkodobého oddychu zvykne zhromažďovať množstvo ľudí. S novými pravidlami musia rátať aj horolezci, skialpinisti i vyznávači zimnej turistiky. Cyklistov podľa Správy TANAPu poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia tiež pravidlá pre geocaching v národnom parku.

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom internetovej stránky TANAPu, vyznačené budú aj priamo v teréne. „Na jednej strane sme sa síce úspešne dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, avšak ani zďaleka nie sme na konci. Práve naopak. Pred nami je množstvo mravenčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník nášho najstaršieho národného parku,“ poznamenal Spitzkopf. Aj preto sa budú pracovníci Správy TANAPu podľa jeho slov snažiť byť prvý rok voči návštevníkom tolerantní. „Dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzavrel námestník riaditeľa.

Návštevný poriadok TANAP
21.11.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články