Svetová atletika zakázala súťažiť transrodovým športovcom a sprísnila pravidlá pre atlétky s poruchou vývoja pohlavia

Svetová atletika zakázala súťažiť transrodovým športovcom a sprísnila pravidlá pre atlétky s poruchou vývoja pohlavia
Svetová atletika (World Athletics) sa rozhodla nasledovať kroky Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) a zakázala transrodovým športovcom súťažiť v pretekoch žien.
BRATISLAVA 24. marca - Zákaz sa týka športovcov, ktorí sa narodili aj prešli pubertou ako muži a až potom podstúpili zmenu pohlavia. Svetová atletika tiež sprísnila podmienky atlétkam s rozdielnym vývojom pohlavia. Tie musia absolvovať šesťmesačnú hormonálnu liečbu, kým dostanú povolenie súťažiť.

Strešná organizácia svetových atlétov pôvodne plánovala len sprísniť pravidlá týkajúce sa transrodových športovcov a naďalej im dovoliť za určitých podmienok súťažiť so ženami. Prezident WA Sebastian Coe však podporil rozhodnutie FINA a napokon si presadil zmenu pravidiel aj pre atlétky. "Všetky prijaté rozhodnutia prinášajú výzvy. My si však za nimi stojíme, tak ako doposiaľ. Vždy budeme robiť to, čo je podľa nás najlepšie pre náš šport," zdôvodnil Coe nové pravidlá.

Riadiaci orgán po novom umožní atlétkam s rozdielnym vývojom pohlavia zúčastniť sa na ženských súťažiach v prípade, že hladina testosterónu v ich tele bude nižšia ako 2,5 nanomolu na liter krvi v priebehu šiestich mesiacov. Ak si udržia túto hladinu aspoň dva roky bez prerušenia, dostanú povolenie súťažiť. Predtým športovkyniam s poruchou vývoja pohlavia a prirodzene vyššou hladinou testosterónu stačilo zachovať úroveň pod 5 nanomolov na liter v priebehu šiestich mesiacov a týkalo sa to iba tých, ktoré súťažili v behoch na 400 až 1500 m.

V rámci novej politiky FINA môžu súťažiť na ženských podujatiach iba plavkyne, ktoré prešli zmenou pohlavia pred nástupom puberty alebo dosiahnutím veku 12 rokov, podľa toho, čo nastalo skôr. Svetová atletika sa inšpirovala týmto zákazom, čím znemožnila súťažiť napríklad dvojnásobnej olympijskej víťazke Juhoafričanke Caster Semenyaovej, striebornej olympijskej medailistke Christine Mbomovej z Namíbie či ďalšej striebornej olympijskej medailistke a víťazke Diamantovej ligy Francine Niyonsabovej z Burundi. Všetky patria medzi atlétky s rozdielnym vývojom pohlavia a ak chcú opäť súťažiť, musia podstúpiť šesťmesačnú hormonálnu liečbu.
24.3.2023   /   Ostatné   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články