Švédsky minister športu vyzýva MOV na zákaz štartu Rusov a Bielorusov na OH 2024

Švédsky minister športu vyzýva MOV na zákaz štartu Rusov a Bielorusov na OH 2024
Predsedníctvo Európskej únie vyzvalo Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby zakázal ruským a bieloruským športovcom účasť na budúcoročných olympijských hrách v Paríži. 
BRUSEL 16. mája - Zároveň však oznámilo, že bojkot zo strany EÚ „nie je na stole“. Švédsky minister športu Jakob Forssmed pre agentúru AP povedal, že MOV by mal prehodnotiť svoj postoj a snahy umožniť Rusom a Bielorusom súťažiť na podujatiach pod neutrálnym štatútom.

Švédsko bude do júla predsedať EÚ, čo tejto severskej krajine umožňuje určovať tón Únie a agendu 27-členného bloku. Na otázku, či by krajiny EÚ mali využiť hrozbu kolektívneho bojkotu na nátlak na MOV, aby ustúpil, Forssmed odpovedal, že o tejto možnosti sa momentálne nehovorí. „Myslím si však, že Medzinárodný olympijský výbor tu skutočne riskuje problém s dôverou,“ povedal.
Keďže kvalifikačné súťaže na budúcoročné olympijské hry napredujú, MOV preferuje, aby Rusi a Bielorusi mohli súťažiť ako neutrálni športovci bez použitia národných symbolov. MOV, ktorý minulý rok odporučil vylúčiť ruských športovcov z bezpečnostných dôvodov, teraz tvrdí, že by to bolo diskriminačné, pričom ponechal konečné rozhodnutie na riadiace orgány v každom športe.

Pred dvomi mesiacmi MOV uviedol, že účasť Rusov a Bielorusov na medzinárodných podujatiach by mala byť obmedzená na športovcov a funkcionárov, ktorí aktívne nepodporovali vojnu ani nemajú väzby na armádu a štátne bezpečnostné služby. Zatiaľ však neboli uvedené žiadne jasné definície tohto odporúčania MOV.

Forssmed spochybnil schopnosť MOV zabezpečiť, aby v Paríži boli skutočne len neutrálni športovci. „Často sú zamestnaní vládou alebo sú sponzorovaní štátom alebo ich dokonca zamestnávala armáda. Takže je to veľmi ťažké,“ skonštatoval švédsky minister športu.
16.5.2023   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články